Borsaya Girmek İçin Yapmanız Gerekenler

Borsaya girmeyi düşünüyorsanız bu makaleyi okuyabilirsiniz.


Yatırımlarınızı değerlendirmek için borsaya girebilir ve binlerce yatırımcı gibi siz de şirket hisselerini satın alabilirsiniz. Peki, borsaya nasıl gireceğinizi biliyor musunuz? Doğru başlangıç yapabilmek için hangi adımları izlemeniz gerektiğini hemen sizlerle paylaşıyoruz.

  • Borsayı Tanıyın
Borsa hakkında birkaç bilgiye sahip olabilirsiniz ancak yeterli olmadığını da bilmenizde fayda var. Borsada işleyişin nasıl olduğu, nelerin alınıp satıldığını, ne gibi risklerin geçerli olduğunu bilmeniz gerekiyor. Borsayı ne kadar iyi tanırsanız, hata yapma riskiniz de o kadar azalır. İnternetten faydalanarak borsa hakkında derinlemesine bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun için de önerimiz Paratic internet sitesinde yer alan içerikleri dikkatlice okumanız olacak.
  • Deneyim Kazanın
Borsa için sanal hesaplar açarak tecrübe kazanmanız, yatırımlarınızı daha iyi değerlendirmenizin ön koşuludur. Bu nedenle sanal para ile borsada işlem yapabileceğiniz demo hesaplar, deneyim kazanmanız için size büyük faydalar sağlar. Piyasa verilerinin borsada nasıl etkiler yarattığını demo hesap açarak öğrenebilirsiniz.
  • Aracı Kurum Seçin
Teknik anlamda sunduğu hizmetler ile beklentilerinizi karşılayabilecek bir aracı kurum seçimi yapın. Ancak bu aracı kurumun yasal olduğundan da emin olmalısınız. Yasal olan aracı kurum listelerine Borsa İstanbul ya da Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.
  • Yatırım Hesabı Açın
Borsada işlem yapabilmek için vadesiz yatırım hesabınızın olması şart. Bu nedenle seçtiğiniz aracı kurum üzerinden ya da düzenli çalıştığınız bankadan vadesiz yatırım hesabı açmanız gerekiyor. Ardından borsada değerlendirmek istediğiniz meblağı bu hesabınıza yatırın. Bu meblağ, kredi kartı ya da kredi ödemesi için, borç ödemesi için ayırdığınız meblağ olmamalıdır. Bir hisse satın aldıktan sonra kazanç elde etmek için uzun süre beklemeniz de gerekebilir.
  • Neye Yatırım Yapacağınızı Belirleyin
Borsada alım satım işlemi yapılabilecek enstrüman sayısı son derece fazla! Her ne kadar akla ilk olarak altın, Dolar, Euro ya da hisse senedi geliyor olsa da daha farklı enstrümanların da olduğunu unutmamak gerekir. Olabildiğince ilgi alanınıza giren emtialara yönelmeye özen gösterin.
  • Strateji Belirleyin
Belirli bir strateji doğrultusunda hareket etmek, borsada göze almanız gereken riskleri çok daha iyi okumanızı sağlar. En sık yapılan hata çeşitli yatırım önerilerine göre alım satım yapmak oluyor. Elbette deneyimli borsacıların yorumlarını okuyun ancak stratejinizi sadece önerilere göre belirlemeniz doğru olmaz. Yatırımcıların bakış açıları birbirinden farklıdır ve sizin de kendi bakış açınızın oluşması gerekiyor. İstikrarlı olabilmeniz için bir stratejiye ihtiyaç duyacağınızı unutmayın.
  • Yatırım Yapma Amacınız Ne?
Bu sorunun yanıtını biliyor olmanız gerekir. Elbette temel amacınız para kazanmak ancak bunu hangi yollarla ve hangi enstrümanlar ile yapacağınızı bilmelisiniz. Sadece birkaç defa hisse senedi ya da farklı bir emtia alım satımı yaparak zengin olamazsınız. İyi bir gelir elde etmek için bir yol haritası oluşturmanız gerekiyor. Aksi halde borsadaki ilk dalgalanmada savrulabilirsiniz.
  • İnternet Üzerinden Borsa İşlemlerine Başlayın
Artık borsayı takip etmek ve işlem yapmak için seans salonlarına gitmeye gerek kalmadı. İnternet üzerinden online olarak tüm dünya borsa piyasalarını canlı takip edebiliyorsunuz. Her türlü analizi kolayca yapabilir ve yine internet üzerinden alım satıma dair emir verebilirsiniz. Mobil cihazlar için geliştirilen çeşitli uygulamalar bulunuyor ve bu uygulamaları da incelemenizde fayda var. Bununla birlikte borsada nasıl emir verildiğini de öğrenmeniz gerektiğini hatırlatalım.
  • Psikolojinizi Borsaya Hazırlayın
Aşırı heyecan, stres ve gerginlik insanlara hata yaptırır. Borsa için psikolojinizi de hazırlamalısınız. Öncelikle her durumda sakin kalmalı, acele etmemeli ve mantığı da hiçbir zaman elden bırakmamalısınız. Psikolojinizi hazırlarken bilgi – deneyim – strateji üçlüsü hakkında da fikir sahibi olmanızda fayda var. Bunun için siz de paratic.com adresinde yer alan içerikleri inceleyebilirsiniz! 
Kaynak: https://paratic.com/borsaya-nasil-girilir/
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler