Burgan Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

Burgan Bank döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabı konusunda merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.
Ülkemizdeki döviz tevdiat hesabı sayısının artması ve yatırımcının yabancı paraya kayması üzerine döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat ürünü Yeni Türkiye Ekonomik Modeli kapsamında devreye alındı. Burgan Bank kur korumalı TL mevduat ürünü de kısa bir süre sonra yatırımcıların hizmetine sunuldu. Banka, kur korumalı TL mevduat ürününü için Merkez Bankasının sunduğu faizin yanında kendi faiz oranını da yatırımcısına sunabilir.
 Bu mevduat ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.

Burgan Bank Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduat Hesabı Kimler Açabilir?

Burgan Bank döviz endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabı yalnızca gerçek kişilerin katılımına açık bir ürün olarak bankanın enstrümanları arasında yer alacaktı. Ancak sonrasında tüzel kişiler de bu ürüne katılım hakkını elde etti. Merkez Bankasının sonradan getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir.
 
Tüzel kişilik olan firma ve kurumlar, bu avantajlı üründen Ocak ayının ortasından itibaren faydalanmaya başladı. Zira bu mevduat ürünün ortaya çıkmasındaki amaç, döviz tevdiat hesabındaki döviz mevduatının kur korumalı TL mevduat hesabına kayması. Bu yolla da Türk lirası bazlı varlıkların değerlerinin belirlenmesinin kolaylaşması. Tüzel kişilik olarak muamele gören şirketler ise kar beklentili ticari faaliyetler yürüten kurumlardır. Ellerinde döviz bulundurmak, bunları ithalat ve ihracatta kullanmak isteyebilirler. Burada da amaçlanan döviz korumalı TL mevduat hesabına para yatırmaları beklenmektedir.

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

Burgan Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

Burgan Bank döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabı, normal vadeli mevduat hesapları gibi bankanın kendi vadelerini belirleyebildiği bir mevduat ürünü değil. 3 aylık, 6 aylık, 9 aylık ve 12 aylık vadeler halinde seçenekler sunulabilir. Bir başka deyişle, 92 günlük, 181 günlük, 272 günlük ve 366 günlük vadeler kur korumalı TL mevduat ürününde geçerli olabilir. Normal durumlarda bankaya ait mevduat hesaplarının vadelerini banka kendisi belirleyebilir. Ancak belirttiğimiz üzere, devletin şartlarına göre bu hesaplar vadelendirilir.
 
Kur korumalı TL mevduat ürünü ING Bank’ta hizmete sunulduğunda sadece banka şubelerinden açılabilecektir. Bankaya giderek ING Bank enflasyon korumalı, döviz endeksli TL mevduat hesabı açtırmak isterseniz, Burgan Bank Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilir ve il ilçe bilgilerinizi yazarak arama yapabilirsiniz.

Burgan Bank Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Kur Farkı Ödemesi

Burgan Bank kur korumalı TL mevduat hesabındaki gelirinizi vade sonunda kur oranındaki yaşanan hareketlilik de yakından ilgilendiriyor. Bunun için baz alınacak kur tutarı ise Merkez Bankasının her gün altı kez saat başı açıklayacağı kur tutarı olacak. Bu saatler 10’dan 15’e kadar saat başı olarak açıklandı. Biraz detaya inmemiz gerekirse, kur korumalı TL mevduat hesabını açtığınız gün sabahki bu alış kuru, vade sonunda da vade sonuna denk gelen günün saat 11’deki satış kuru kazanabileceğiniz ek geliri hesaplayacaktır. Vade başlangıcında döviz alış kuru 3 TL ise vade sonunda aynı döviz kuru 4 TL olursa, aradaki fark Hazinece karşılanacak. Şimdi dilerseniz aşağıda bir örnekle de durumu izah edelim.
 
Bir yatırımcının yüzde 14 faiz ile 200 bin TL tutarındaki parasını, 6 aylık vade ile kur korumalı TL mevduat hesabına yatırmış olduğunu hayal edelim. Vade başlangıç tarihinde dolar kuru 5 TL olsun. 6 aylık vade tamamlandığında, dolar kurunun 8,41 TL olduğu gözlemlensin. Burada, yatırımcının kur korumalı TL mevduat hesabında toplamda 228 bin 000 TL’si olduğunu hesaplarız. Fakat dolar kurundan da anlayacağımız gibi bir mevduat hesabına yatırmak yerine yatırımcı 200 bin TL’si ile vade başlangıcındaki alış kuruyla 40.000 dolar alsaydı, vade sonundaki satış kuruyla 336 bin 400 TL’si olacaktı. Aradaki bu 108 Bin 400 TL’lik muazzam farkı döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabında Hazine üstleniyor.

Burgan Bank Döviz Endeksli, Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Burgan Bank kura endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabındaki faiz oranlarını banka kendisi de belirleyebilir. Açıklanan politika faizi üzerinde faiz sunarak yatırımcıdan daha fazla mevduat toplamak isteyebilir. Fakat en düşük faiz oranını Merkez Bankasının açıkladığı politika faizi olarak sunması da zorunlu bir durumdur. En yüksek faiz oranı ise Merkez Bankasının politika faizinden 300 baz puan yan, yüzde 3 fazla olabilir. Bankalar, özelde de Burgan Bank, politika faizi üzerinden bir faiz vererek nemalandırma yapabilir. Merkez Bankası politika faizi yüzde 14'tür. Banka en fazla yüzde 17 faiz verebilir.
 
Mevduat ürünün ne zaman çıkacağını merak ediyorsanız ya da faiz oranlarının ne olacağı hakkında bilgi almak isterseniz bankayı arayabilirsiniz. Burgan Bank İletişim sayfamızda bulunan bilgiler yardımıyla banka ile iletişime geçebilir, merak ettiğiniz detayları sorabilirsiniz. Ancak bankayı aradığınızda sizi şubeye yönlendirecekler ve faiz oranı ile ilgili bilgi vermeyeceklerdir. Size en yakın Burgan Bank şubesi için Burgan Bank Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir. 20 Aralık 2021’de ya da öncesinde açtırdığınız döviz tevdiat hesaplarınızın da dönüşümü sağlanmaktadır.

Burgan Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Burgan Bank kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı 10.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutardan daha düşük tutarlar farklı bankalar tarafından belirlenebilir. İncelemek için lütfen Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Açılabilecek Bankalar Hangileri? İsimli yazımızı inceleyiniz.

Burgan Bank Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduattan Vade Dışında Para Çekmek

Burgan Bank kur korumalı TL mevduat hesabında kazanç sağlayabilmek açısından vade sonunu beklemelisiniz. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz mevduat hesabına dönecek ve faiz hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, yukarıdaki örneği dikkate alırsak; 200.000 TL olan yatırımınız 200.000 TL olarak kalacaktır.

Burgan Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Stopaj Olacak Mı?

Burgan Bank kur korumalı TL mevduat hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından Burgan Bank’ta bulunan döviz endeksli TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Burgan Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Burgan Bank kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 

Diğer Makaleler