Burgan Bank kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Burgan Bank kimin, sahibi kim ve hisseleri kimin gibi soruların yanında Burgan Bank güvenilir mi gibi sorular da soruluyor. Makalemizin konusunu bu sorular oluşturuyor.


Burgan Bank’ın sahibi kim, hisseleri kime ati? Burgan Bank kimin, güvenilir bir banka mı? Burgan Bank hangi ülkenin bankası?” tarzındaki sorular, bankanın müşterisi olsun, olmasın pek çok kullanıcı tarafından soruluyor. Biz de bu yazımızda sizin için “Burgan Bank’ın sahibi kim, hissedarları kimler?” gibi merak edilen soruları yanıtlayacağız.
 Ülkemizde bankacılık faaliyetinde bulunan onlarca banka bulunuyor. Bu bankalar, 5411 sayılı bankacılık kanununa göre kurulmak ve yönetilmek zorundadırlar. Aynı zamanda yükümlü oldukları BDDK düzenlemeleri de mevcuttur. Burgan Bank da bu esaslara uygun olarak kurulmuş ve faaliyetlerine sürdürmekte olan bir yabancı sermayeli bankalar arasındadır.

Burgan Bank ne zaman kuruldu?

Burgan Bank tam anlamıyla 28 Ocak 2013 tarihinde kuruldu. Ancak öncesinde 21 Aralık 2012’de satın alım süreci tamamlandı. Bankanın öncesi de bulunuyor. 1989 yılında kurulan banka, çok kısa sürede bankacılık ve yatırımcılık sektöründe önde gelen bankalar arasındaki yerini aldı. 2001’de Bank Ekspresi satın alan banka, 2007 yılında Eurobank EFG ile ortaklık kurmuıştur.

Burgan Bank kurucuları kimlerdir?

Burgan Bank’ın 1989 yılında kurulduğunu belirtmiştik. Bankanın ilk adı Tekfen Yatırım Finansman Bankası A.Ş. idi. 2001 yılında ise büyüme ve ticari bankacılık planları kapsamında Bank Ekspresi bünyesine katmasının ardından 2007 yılında Eurobank EFG ile birleşmiş ve adını da Eurobank Tekfen A.Ş. olarak değiştirmiştir. Seneler 2012’yi gösterdiğinde ise bankanın satışı yabancı bir bankaya satılmıştır.

Burgan Bank kimin? Sahibi kim? Hangi ülkenin?

Burgan Bank’ın sahibi, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde faaliyet gösteren bir Kuveyt şirketi olan Burgan Banka Grubudur. Eurobank Tekfen A.Ş., 2012 yılında hisselerinin yüzde 99,26’sını Burgan Banka Grubuna satmış ve Türkiye’deki Burgan Bank oluşumu böylece ortaya çıkmıştır. Banka satışı sonrasında Ocak 2013’te bankanın satış işlemleri tamamlanmış ve adı da Burgan Bank A.Ş. olarak değiştirilmiştir. Bugün Türkiye’nin önemli bankaları arasında yer alan banka, kaliteli ve ilkeli bankacılık faaliyetleri ile takdir toplamaktadır.

Burgan Bank hisseleri kime ait? Ortakları var mı?

Burgan Bank hisslerinin yüzde 99,26’sını elinde bulunduran Burgan Grup banka yönetiminde tek söz sahibidir. Kalan 0,74 hisse ise eski sahiplerinde bulunmaktadır. Bağlı ortaklıklar ve Finansal Duran Varlıklar incelenecek olduğunda karşımıza iki önemli iştirak çıkmaktadır. Bunlardan ilki Burgan Finansal Kiralama A.Ş. diğeri ise Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş.dir. Mehmet Nazmi Erten, bankanın Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ali Murat Dinç ise yönetim kurulu üyesi ve banka genel müdürü koltuğunda oturmaktadır.
 
Üst kurum olan Burgan Bank Grup da incelenecek olursa, Kuveyt merkezli KIPCO grup Burgan Bank Grubu elinde tutar. Sahibi ve yönetim kurulu başkanı Sheikh Hamad Sabah Al Ahmad Al Sabah’tır. Dünya çapında 16 bini aşkın çalışanı olan bu dev firmanın 2 Trilyon 553 milyar dolarlık bir değeri olduğu tahmin edilmektedir.

Burgan Bank banka statüsü nedir? Burgan Bank yerli banka mı?

Burgan Bank, ülkemizde kurulan ancak satış yoluyla yabancılara geçen bir banka olduğu için yabancı sermayeli bir özel bankadır. Eskiden yerel olsa da artık yerel statüsünde sayılmamaktadır. Devlet sermayesi de kuruluşunda bulunmadığı için devlet bankası olarak da nitelendirilemez. Banka, BDDK düzenlemeleri ve bankacılık kanunu gereği krediler verebilir, mevduatlar toplayarak ülkenin gelişimine katkıda bulunabilir. Siz de Burgan Bank’tan kredi almak isterseniz Burgan Bank Kredileri sayfamızdan kredilerini inceleyebilir, kredi kartlarını incelemek için de Burgan Bank Kredi Kartları sayfamızı inceleyebilirsiniz. Bankanın mevduat faizlerini merak ediyorsanız Burgan Bank Mevduat Ürünleri sayfamızdan gerekli bilgiyi sağlayabilirsiniz. Eğer bunların dışında bankanın iletişim adreslerine ihtiyaç duyarsanız Burgan Bank İletişim Bilgileri sayfasından iletişim adreslerini ve numaralarını bulabilirsiniz.

Burgan Bank personel sayısı kaç?

Burgan Bank, ülkemizin 14 ilinde 38 şubesiyle hizmet veren bir bankadır. Bununla birlikte bankanın binin üzerinde çalışanı olduğu biliniyor. 801 yükseköğretim mezunu, 103 yüksek lisans mezunu, 92 lise mezunu ve 5 tane de ilkokul mezunu personeli bulunduğu raporlarda belirtilmektedir. Kadın personel sayısı 556, erkek personel sayısı ise 445 olarak belirtilmiştir.

Burgan Bank güvenilir mi?

Burgan Bank, ülkemizdeki bankacılık kanunları uyarınca kurulan ve BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından denetlenen yabancı sermayeli özel bir bankadır. Güvenilirlik boyutunda, Türkiye’de bulunan her banka kadar güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Güvenilirlik bankadan değil denetleyen kurumlardan kaynaklanmaktadır. Burada en önemli iş BDDK’ya düşer. BDDK’nın denetlediği ve çalışmasını uygun gördüğü bir banka için güvenilir olmadığını söylemek absürt olacaktır. Bu nedenden dolayı da bankaya mevduat yatırımınızı gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Bankanın batması gibi bir riske karşı, devlet 100 bin TL’ye kadar zararınızı karşılamaktadır.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler