Çek Defteri Nasıl Çıkartılır?

Çek defteri çıkartmak istiyorsanız size verdiğimiz bilgileri incelemenizi tavsiye ederiz.


İş yaşamında prestij göstergelerinden biri olarak kabul edilen çek defteri bankalardan temin edilir. Ancak öncesinde bankaya bazı teminatlar göstermeniz ve başvuruda bulunduğunuz bankanın güvenini kazanmanız gerekiyor. Yerine getirilmesi gereken prosedür için çek defteri nasıl çıkartılır sorusunun yanıtlarını sizlere aktarıyoruz. Öncelikle banka seçimine dikkat etmeniz gerekir. Her banka çek defteri başvurusu kabul ediyor olsa da sizin finansal durumunuzu dikkate alarak banka seçimi yapmanızda fayda olacaktır.

Çek Koçanı Nasıl Alınır?

Bankaya müracaat ederek çek defteri çıkarmak istediğinizde banka başvurunuzu kabul edebilmek için sizden bazı belgeler isteyecektir. Bu belgeler şunlardır:
  • Kimlik belgesi
  • İkametgah belgesi
  • Sabıka kaydı
Bu belgelerin yanı sıra standart bir çek defteri sahibi olmanız için bir de maddi teminat göstermeniz gerekir. Standart bir çek defteri toplam 10 adet sayfaya sahiptir. Her bir sayfa için bankalar 700 TL civarında bir teminat gösterilmesini istemektedir. Miktarı belirleyen aslında yasal bir zorunluluktur.

Çek Defteri Almak İçin Gereken Teminat Miktarı Nedir?

Eğer siz çekinizi ödeyemezseniz bu durumda banka çek sahibine 700 TL ödeme yapmak durumundadır. Bu miktarı çek defteri sahibinden teminat olarak istemesinin nedeni de budur. Standart çek defteri 10 sayfa olduğundan bankaya toplamda 7 bin TL çek defteri teminatı göstermeniz gerekir. Bu teminatı banka bloke ediyor olsa da mevduat hesabınız üzerinden faiz işletme hakkına sahip olursunuz.

Çek Defteri Teminatının Bloke Edilmesi Önlenebilir mi?

Bankanızın güvenini kazanmanız durumunda bu meblağın bloke edilmesini de önleyebilirsiniz. Ancak öncesinde uzun bir süre çek ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız ve borç hanenizde herhangi bir miktarın bulunmuyor olması gerekiyor. Bunun için iş yaşamına yeni başlayanlar, yeni firma sahipleri için teminat miktarının bloke edilmesinin önlenmesi pek mümkün olmaz. 
Ayrıca iş bedelinin yaklaşık olarak % 40’ına dair ödemeyi nakit ya da havale yolu ile hemen ödemeniz gerekebilir. Bir çek defteri sahibi olmanız ödemenizin tümünü rahatlıkla çek yazarak yapabileceğiniz anlamına gelmez. İş dünyasında genellikle ödeme miktarının maksimum % 60 gibi bir oranı çek olarak kabul edilir. Geri kalan miktar çek yazılmadan ödenmelidir. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler