Çek Kırdırma Nedir?

Çek kırdırma nedir, nasıl hesaplanır?


İş yeri olarak ya da çek ve senetler ile günlük hayatınız içerisinde sık olarak uğraşan biriyseniz çek kırdırma kavramını fazlasıyla duymuş olabilirsiniz. Çek kırdırma acil olarak nakit paraya ihtiyaç duyan insanların, ellerinde olan çekin kesim tarihini beklemeden daha önceki bir zamana aldırmasıdır.
Çekin günü gelmeden erken tahsil edilmesi günümüzde faktoring firmaları tarafından yasal olarak aracı olunarak halledilir. İşlemi gerçekleştireceğiniz faktoring firmaları size bu hizmet karşılığında çekinizin kırdırma işlemi başına %4 %5 oranları arasında komisyon almayı teklif ederler.

Çek Nasıl Kırdırılır?

Çekte vade söz konusu olmadığı için, bankaya yapacağınız ibraz sonrasında karşılığı varsa bedeli tahsil edebilirsiniz. Normal uygulamalarda çekin kesildiği tarih tacirler tarafından vade olarak algılanır.

Çekte yer alan tarihi beklemek istemiyorsanız yasal olarak faaliyet göstermekte olan faktoring firmalarına başvurarak gerekli komisyonu ödedikten sonra çek kırdırma işlemini yaptırabilirsiniz. Fakat faktoring firmaları ile birlikte bu işlemi yaptırmak yerine yasadışı yollar ile çek kırdırma işlemi yapan kişilere bulaşırsanız elinizdeki çeki kaybetme riskiniz olabilir. Bu yüzden çek kırdırma işlemini her zaman faktoring firmaları üzerinden gerçekleştirmelisiniz.

Elinizdeki çeki kırdırırken dolandırıcılar tarafından tuzağa düşerseniz bu tip insanlar fazla tekin olmayan mafya türü insanlar olduğu için hakkınızı kolay kolay arayamazsınız. İlanlarda yer alan veya eşinizin dostunuzun tavsiyesiyle çek kırdırmanız için yönlendirildiğiniz kişilerden uzak durmalısınız.

Faturasız Çek Kırdırma
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler