Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Yeni evlenecekseniz ve maddi sorunlar yaşadığınızı düşünüyorsanız devlet destekli çeyiz hesaplarına göz atabilirsiniz.


Ülkemizde yeni evlenmek isteyen çiftlerin maddi imkanlarının yetersiz olduğu durumlarda devlet tarafından destek amaçlı olarak çeyiz hesabı hizmeti verilmektedir. Maddi sıkıntılar yüzünden evlenemeyen pek çok kişi 2015 yılında yürürlüğe giren yeni yasa sayesinde maddi sıkıntılarını ortadan kaldırabilmektedir.
Yeni yasalar ile birlikte bankada yeni bir hesap açıp 3 yıl boyunca bu hesaba birikim yapanlar çeyiz hesaplarından yararlanabiliyorlar. Aynı zamanda evlenmek üzereyken yeni bir konut satın almak isteyen kişiler de çeyiz hesabı ile birlikte konut kredisi de alabilmektedirler.

Çeyiz paranızı alabilmek için evliliğinizin ilk kez yapılıyor olması gereklidir. Devletin size vereceği çeyiz hesabını açabilmeniz için 24 yaşını doldurmuş olmanız gereklidir. Ayrıca hesap açacağınız bankaların Türkiye bankaları arasında yer alması gereklidir. Türk vatandaşı olan herkes bu desteklerden yararlanabilmek için 27 yaşını geçmelidir.

Evlendiğinize dair olan belgeleri ilgili kurumlara verdikten sonra çeyiz hesabınız işlemeye başlar. Yurt dışında yaşayan bir Türk vatandaşıysanız, vatandaşlığınızı ispatlayan belgeler ile başvuru yaptıktan sonra Türkiye bankalarından hesap açabilirsiniz. Yurt içindeki bankalardan açabileceğiniz hesaplar için 18 yaşından küçükseniz velilerinizden hesap açılması talebi beklenmektedir.

Yalnızca 1 adet çeyiz hesabı açabileceğiniz için ortak hesapların kabul edilmeyeceğini unutmamanız gereklidir. Ayrıca çeyiz hesapları bankalar arasında transfer işlemine giremez.

Çeyiz Hesabı Ne Kadar Olmalı?

Üç yıl boyunca çeyiz hesabınıza ayda en az 100 TL civarında para yatırmanız gereklidir. Birikimlerinize %20 oranına kadar devlet katkısı sağlanmaktadır. Bu oran 5 bin Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Çeyiz hesabınızda bulunması gereken azami miktar ise 15 bin lirayı aşmamalıdır.

En az üç yıl boyunca aktif olması gereken çeyiz hesaplarınıza üç aylık dönemler halinde para transferi yapabilirsiniz. Üç aylık dönemler halinde para yatırmak istediğiniz zaman bu tutar 300 TL olacaktır. Ödemelerinizi aksatmadan düzenli bir şekilde yapmanız çeyiz hesaplarınızdan yararlanabilmeniz açısından önemlidir.

Hesabınıza bu şekilde üç aylık dönemler eşliğinde ödeme yapmayı düşünüyorsanız hesap açıldığı zaman ödeme planlarınızı bankanıza önceden belirtmeniz gereklidir. Evlendikten altı ay sonra evlilik cüzdanınızı alarak nüfus müdürlüğünden aldığınız belge ile bankaya başvurduğunuz takdirde paranız iki aylık bir süreç içerisinde hesabınıza yatırılır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler