Çiftçi Sigortası Ne Kadar? (2022)

Çiftçi sigortası ne kadar? Çiftçi sigortası ücretleri, çiftçilerin üretim faaliyetlerine bağlı olarak birçok konu özelinde değişiklik gösterirler.


Çiftçi sigortası ne kadar 2022?” konusu için iki farklı şekilde değerlendirme yapılması gerekir. Sigorta prim ücretleri yani, BAĞKUR’a çiftçilerin yatırmaları gereken çiftçi sigortası ücretleri iki farklı şekilde tahsil edilir. Bu prim ücretleri “indirimli çiftçi sigortası ücreti” ve “indirimsiz çiftçi sigorta prim ücreti” olarak iki farklı şekilde değerlendirilebilir. İndirimli çiftçi sigortası primi ödemek isteyen çiftçilerin öncelikle birtakım şartları taşımaları son derece önemlidir. Zaten gerekli şartları taşımayan veya daha önce gerçekleştirmemiş olan çiftçiler ise direkt olarak normal sigorta prim ücretini BAĞKUR’a ödemelidirler. “Çiftçi sigortası ne kadar 2022?” sorusunu soran çiftçilerin, bu soruya birlikte bir de bu indirimli sigorta ücretinin veya indirimsiz sigorta prim ücretinin neye göre yatırıldığını da merak ettikleri söylenebilir.
 Çiftçi sigorta prim ücreti konusunda çiftçilerin karşılarına çıkan indirimli kavramı, daha önce BAĞKUR’a geçmiş dönem prim borcu bulunmayan ve genel anlamda prim ödemelerini aksatmayan tarımsal üreticiler için kullanılan bir kavramdır. Öte yandan indirimsiz çiftçi sigortası prim ücreti ise ilk tanımdan da anlaşılacağı gibi ödemeleri düzenli olmayan ve BAĞKUR’a geçmiş dönem borcu olan çiftçilerin yararlanabilecekleri bir seçenektir. Çiftçi sigortası prim ücreti 2022 yılında indirimli olarak 1055,36 TL olarak ödenir. Çiftçi sigortası prim ücreti ise 2022 yılında indirimsiz olarak 1234,25 TL olarak ödenmektedir. 200 TL’ye takın bir farkın arada olmasından ötürü, tarımsal üreticilerin çok dikkatli bir şekilde ödemelerini yapmalarında fayda vardır. Düzenli ödeme yıllık bazda 2000 TL’yi aşkın bir tasarruf sağlamaktadır.

Çiftçi Sigortası Nedir?

Çiftçi sigortası nedir?” gibi bir soruyu soran üreticilerin henüz bu alanda yeni oldukları veya tarımsal üretim faaliyetlerine başlamayı düşündüklerini söylemek doğru olacaktır. İsteğe bağlı bir prim ödemesi olarak da adlandırılabilecek çiftçi sigortası, 4A sosyal güvencesi ile isteğe bağlı bir prim ödemesidir. Çiftçi sigortası sayesinde çalışma hayatını tamamlayıp, emekli olmak isteyen bireylerin, bu yöntem sayesinde emekli olabilmeleri mümkündür. 2011 yılından itibaren yürürlüğe girmiş olan bu sigorta prim ödemesi sayesinde, tarımsal üreticilerin de emekli olabilmeleri konusunda önemli bir düzenleme yapılmıştır.

Çiftçi Sigortası Emeklilik Maaşları Ne kadar?

Çiftçi sigortası emeklilik maaşları ne kadar?” sorusunun ise “çiftçi sigortası nedir? Ne kadar prim ödenir?” gibi sorulardan sonra en sık sorulan sorulardan biri olduğu rahatlıkla söylenebilir. Öncelikle belirtmek isteriz ki tarımsal üreticilerin ödedikleri primler sonucunda emekli olmaları durumunda, normal bir SGK emeklisine göre daha düşük bir emekli maaşı almaları söz konusudur. Sadece çiftçi sigortası ile emekli olan bireylerin alabilecekleri maaş tutarı 1000 TL ile 1100 TL arasında değişim gösterebilmektedir ancak bireylerin farklı sigorta güvenceleri ya da ek sigorta prim ödemeleri söz konusuysa, elbette ki net emekli maaşları bu tutar olmayacaktır. Belirtilen tutar, sadece çiftçi sigortası ile emekli olan üreticiler için geçerlidir. Bununla birlikte hükümet tarafından yapılan düzenlemeler nedeniyle bu tutarın ilerleyen süreçte değişim gösterebilmesi de söz konusudur.

Çiftçi Sigortası ile Kaç Yılda Emekli Olabilirim?

Çiftçi sigortası ile kaç yılda emekli olabilirim?” sorusunun cevabı, normal emeklilik süresiyle aynı değildir. Bilindiği üzere emeklilik şartlarından biri 7200 günün tamamlanmış olmasıdır yani, bu gün sayısına göre normal bir işten emekli olmak isteyen bireylerin 20 yıl kadar bir süre içerisinde emekli olmaları söz konusudur. Yaştan dolayı da emeklilik için 5400 gün yani, toplamda 15 yıla kadar bu süreyi tamamlamış olmaları şartı söz konusudur. Sonrasında ise çalışan kişilerin emeklilik yaşlarını beklemeleri gerekir. “Çiftçi sigortası ile kaç yılda emekli olabilirim?” gibi bir sorunun çiftçiler için cevabı ise 3600 gün olarak bilinir. Tarımsal üreticilerin sigortalarının başlatıldığı tarihten itibaren en az 3600 gün kadar çalışmaları gerekir yani, 15 yıl kadar bir süre tamamlandığında 3600 gün çalışılmış olunursa çiftçilerin emekli olması söz konusu olur. Eğer bu süre tamamlandıysa yaş olarak da henüz çiftçiler yeterli yaşa gelmemişlerse, mutlaka bu yaşı beklemek zorundadırlar.

Çiftçi Sigortası Prim Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur?

Çiftçi sigortası prim ödemesi yapılmazsa ne olur?” sorusu da çiftçilerin en çok merak ettikleri prim konularından biridir.
 
Sigorta primlerinin zaman zaman çeşitli finansal problemler nedeniyle ödenememesi gibi bir durum söz konusu olabilir. Böyle bir durumda ise çiftçilerin sigorta prim ödeme zorunlulukları devam eder. En fazla 2 ay süreyle sigorta prim ödenmemesi durumu pek bir sorun teşkil etmez. 2 ay sonunda ise çiftçilerin sigortaları vasıtasıyla yararlanabilecekleri sağlık hizmetleri durdurulur. Öte yandan ödenmemiş her ay için prim ücretine faiz eklenmeye başlar. Söz konusu prim ödemeleri sonradan yapılırsa, mutlaka bu faiz ödemelerinin yapılması yani, faizli bir şekilde geçmiş dönem borçlarının ödenmesi gerekir. Ayrıca çiftçilerin indirimli prim ödemesi gibi haktan da yararlanamamaları söz konusu olacaktır.

Çiftçi Sigortası ile Emekli Olmak için Süre ve Yaş Durumu

Çiftçi sigortası ile emekli olmak için süre ve yaş durumu da en çok merak edilen konular arasında yer alır. Tekrar belirtmek isteriz ki çiftçilerin emekli olabilmeleri adına öncelikle 3600 günü yani, 15 yıl gibi bir süre sigorta prim ödemesi yapmaları gerekir. Yaşa göre bu durumun değişim gösterdiğini de söylemek doğru olacaktır. Sigorta giriş tarihine göre ve yaş durumuna göre çiftçi sigortası ile emekli olmak aşağıdaki gibidir:
  • 56 yaşında emekli olabilmek adına prim ödemelerinin 2002 ila 2005 tarihleri arasında tamamlanmış olması gerekir.
  • 57 yaşında emekli olabilmek için prim ödemelerinin 2005 ila 2008 yılları arasında tamamlanmış olması gerekir.
  • 58 yaşında emekli olabilmek için prim ödemelerinin 2008-2011 yılları arasında tamamlanmış olması gerekir.
  • 59 yaşında emekli olabilmek için prim ödemelerinin 2011 ila 2014 yılları arasında tamamlanmış olması şartı söz konusudur.
  • 60 yaşında emekli olabilmek adına prim ödemelerinin 2014 yılından sonra tamamlanması şartı vardır.

2925 Tarım Sigortası Nedir?

2925 tarım sigortası nedir?” sorusunun, söz konusu sigorta türüyle ilgili duyum alan ya da bir şekilde haberdar olan üreticiler tarafından sıklıkla sorulduğunu söylemek doğru olacaktır.
 
2925 tarım sigortası, aslında standart bir çiftçi sigortası olarak bilinir. Yalnızca söz konusu sigorta statüsünden işverenler faydalanamamaktadır. Bu sigorta statüsü bir tarımsal üretim alanında ve işverenin yanında, işçi sıfatı ile çalışmakta olan bireyler için geçerlidir. 2925 Tarım Sigortası Kanunu gereğince tarımsal üretim faaliyetlerinde bulunan işverenlerin, yanlarında çalıştırmış oldukları işçileri bu sigorta statüsü ile sigorta kapsamına almaları gerekir. Böylelikle tarımsal faaliyetlerin daha kayıtlı ve nizami olması sağlanırken, kayıt dışı gelirin ve kayıt dışı çalışma gibi durumların da önüne geçilebilmektedir.
 

Çiftçi Sigortası Ne Kadar 2020?

Çiftçi sigortası ne kadar 2020?” sorusu her ne kadar geçmiş yıllara dönük bir soru olsa da çiftçiler tarafından merak edilir. Tarımsal üretim faaliyetlerinde bulunan bireylerin sigorta prim ücretleri 2020 yılında indirimli olarak 781,36 TL olarak belirlenmiştir. 2020 yılı çiftçi sigortası prim ücretleri indirimsiz olarak da 913,80 TL’dir.

Çiftçi Sigortası Ne Kadar 2019?

Çiftçi sigortası ne kadar 2019?” çiftçilerin geçmiş yıllara istinaden sormuş oldukları bir başka sorudur. 2019 yılına ilişkin en düşük çiftçi sigortası ilişkin tutar 764,96 TL olarak açıklanmıştır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler