ÇKS Nedir? ÇKS Kimlere Verilir? ÇKS Kaydı (2022)

ÇKS Nedir? ÇKS Kimlere Verilir? ÇKS Kaydı ile tarımsal üretim faaliyetleriniz sırasında devletin tarımsal üreticilere tanımış olduğu birçok hak ve destekten yararlanabilirsiniz.


ÇKS nedir? ÇKS kimlere verilir? ÇKS kaydı?” gibi sorular bütünü, çiftçilerin ya da çiftçi adaylarının en çok merak ettikleri sorular olarak nitelendirilebilirler.
 ÇKS belgesi, Tarım ve Orman Bakanlığı sistemine tarımsal üreticilerin, üretim faaliyetlerine ilişkin kayıtların yapılmasına, çiftçilerin takip, kontrol altında tutulmasına ve bu belge çeşitli devlet destekli birçok üründen yararlanmasına olanak sağlayan bir belgedir. ÇKS belgesi sayesinde çiftçilerin Ziraat tarım kredileri gibi birçok imkan tutun da Ziraat tarım sigortasına kadar yararlanmaları mümkün olan bir durumdur. ÇKS veri depolama sistemi sayesinde çiftçilerin tüm faaliyetleri kayıt altına alınarak, ülkemizin tarımsal anlamdaki yetenekleri de net bir şekilde takip edilebilir. Sadece çiftçiler ya da bakanlık nezdinde önemli bir uygulama olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Tüm taraflar için tarımsal üretim faaliyetlerinin gelişmesi konusunda önem taşıyan bir uygulamadır.
 
ÇKS belgesi bir diğer deyişle çiftçilerin, gerçek yani, kayıtlı olarak bu işlemleri yürüttüklerini gösteren önemli belgedir. Bankalar nezdinde, bakanlık nezdinde, kurumlar nezdinde ve daha birçok konuda söz konusu belgenin, çiftçilerin önemli destekler almasına yol açar. Çiftçilere verilen bu desteklerin ve devlet tarafından tanınan hakların, çiftçilere bildirilmesi konusunda da söz konusu belgenin büyük bir öneme sahip olduğunu söylemek doğru olacaktır. Peki, tam anlamıyla ÇKS nedir? ÇKS kimlere verilir? ÇKS kaydı nasıl yapılır?

ÇKS Nedir?

ÇKS nedir?” ya da “ÇKS ne işe yarar?” gibi benzer soruların özellikle çiftçi adayları ve yeni çiftçiler için büyük bir önem taşıdığını söylemek doğru olacaktır.
 
ÇKS kısaltmasının tam anlamı “Çiftçi Kayıt Sistemi” olarak bilinir ve söz konusu sistem sayesinde tarımsal üreticilerin hepsinin kayıt altında tutulması amaçlanır. Çiftçilerin yıllık hasat hacimleri, tarımsal faaliyetleri, aldıkları destekler ve daha birçok konu bu sisteme kaydedilir. Kaydedilen bilgiler neticesinde her yıl istatistikler oluşturularak, ülkemizde tarımsal kalkınma faaliyetlerine de yön verilmeye çalışılır. Asıl amacın merkezi bir tarım sistemi oluşturulması olduğunu söylemek mümkünken, bu tarz uygulamaların Avrupa’nın birçok ülkesinde de tarım alanında kullanıldığını söylemek doğru olacaktır. ÇKS belgesi, bir çiftçinin kayıtlı bir şekilde tarımsal üretim faaliyetlerini yürüttüğünü gösteren en önemli belgelerden biri olarak bilinir.
 
Tarımsal üretim faaliyeti gösteren üreticilerin her yıl kayıtlarını bakanlık vasıtasıyla yenilemeleri de bu belgenin getirilerinden biri olarak söylenebilir. “ÇKS nedir?” sorusuna ilişkin olarak, tam olarak bu sistemde üreticilerin hangi bilgilerinin tutulduğuna dair bilgilerin de önem taşıdığı söylenebilir. Çiftçilere ait tutulan genel kayıtların ise şunlar olduğu söylenebilir:
 • Çiftçilere dair özlük bilgileri,
 • Çiftçilerin tarımsal üretim unsurları,
 • Ürün deseni,
 • Ortalama verim bilgileri,
 • Tarımsal üretim sınıfına göre çiftçilerden istenebilecek diğer bilgiler,
Çiftçi Kayıt Sistemi içerisinde yer alan bilgiler olarak bilinirler. Sistemin kuruluşu konusunda bir diğer amacın ise kayıt dışı tarımı önlemek olduğu da kolaylıkla söylenebilir. Peki, ÇKS belgesi kimlere verilir? Kimler ne gibi şartlarda ÇKS belgesi alabilirler?

ÇKS Belgesi Kimlere Verilir?

ÇKS belgesi kimlere verilir?” tarzında sorulan soruların, tarımsal üreticilerin ÇKS kapsamına girip girmedikleri gibi bir konuda emin olmaları amacıyla soruldukları görülür.
 
ÇKS belgesi, genel bir tanımlama ile tarımsal üretim faaliyetlerine toprak altı alanda veya toprak üstü alanda devam etmekte olan çiftçilere verilen bir belge olarak tanımlanabilir. Çiftçilerin sisteme kaydedebilecekleri bir bahçelerinin olmaları ve bununla birlikte üretim faaliyetlerinde kullanabilecekleri üretim unsurlarının olmaları, sisteme kayıt yaptırmalarına neden olacaktır. “ÇKS belgesi kimlere verilir?” sorusu adına şu şekilde bir genel liste oluşturmak söz konusudur:
 • Hayvancılık alanında faaliyet gösteren üreticiler,
 • Su ürünleri üreticiliği veya avcılığında faaliyet gösteren üreticiler,
 • Bitkisel üretim gösteren üreticiler,
Yukarıda belirtmiş olduğumuz genel 3 sınıftaki tarımsal üreticilerin ÇKS belgesi alma imkanları bulunmaktadır. Peki, ÇKS Belgesi nasıl alınır? ÇKS kaydı nasıl yapılır?

ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır?

ÇKS kaydı nasıl yapılır?” sorusu için iki farklı kayıt yönteminin olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bunlardan birincisi doğrudan kurumlar aracılığıyla kayıt, ikincisi ise e-devlet üzerinden online kayıttır.
 
Daha önce hiç ÇKS kaydı bulunmayan çiftçilerin öncelikle İlçe Tarım Müdürlüklerine doğrudan başvuru yapmaları gerekir. Başvuru sırasında sizden birtakım belgelerin isteneceğini unutmadan ilgili müdürlüklere gitmeniz sizin için büyük zaman kazandıracaktır. Kayıt işlemleri için sizden istenecek olan belgeler ise şunlardır:
 • B Formu,
 • Çiftçi Kayıt Formu,
 • Muvafakat 1,
 • Muvafakat 2,
 • Kira Kontratı,
 • Boş C Formu,
İlçe Tarım Müdürlüğü ÇKS kaydı yapma işlemleri için yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeler istenecektir. Söz konusu belgeleri tamamlamanızın ardından ÇKS kaydınız başarıyla sisteme tanımlanacaktır.
 
ÇKS kaydı nasıl yapılır?” konusunda bir diğer yöntem ise e-devlet üzerinden ÇKS için ön başvuru yapmaktır. E-devlet sistemine giriş yaparak “ÇKS kaydı” araması yapmanız durumunda ilgili ekran karşınıza çıkar ve bu ekran vasıtasıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sistemine yönlendirilirsiniz ancak şu an için bu hizmetin kullanılmadığını veya devre dışı olduğunu söylemekte fayda vardır. Bu nedenle şu an için tek yöntem, doğrudan İlçe Tarım Müdürlüklerini ziyaret etmektir.

İnternetten ÇKS Belgesi Alma

İnternetten ÇKS belgesi alma işlemleri her ne kadar ilk etapta çiftçiler için karışık bir işlem olarak gözükse de aslında sadece bir iki adım sonrasında bu belgeye ulaşabilmek söz konusudur. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın e-Tarım ekranı sayesinde ihtiyaç duyduğunuz ÇKS belgesini anında alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, ÇKS belgesi alma ekranında sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girmektir. İnternetten ÇKS belgesi alma işlemleri için aşağıda yer alan adımları izlemeniz durumunda belgenizi kolaylıkla elde edebilmeniz söz konudur:
 • Öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın e-Tarım sayfasına girin.
 • Ardından bu sayfada yer alan ÇKS Belgesi butonuna tıklayın.
 • Belge Seçimi ekranında hangi belgeyi almak istediğiniz yani, ÇKS belgesi almak istediğinizi seçin, ardından hangi bölgedeki İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden bu belgeyi almak istediğinizi seçin.
 • Kişi/Kurum Bilgileri ekranında bireysel ya da işletmenize dair bilgileri sisteme giriş yapın.
 • Belge Bilgileri ekranında sizden istenen belge bilgileri ilgili kutucuklara girin.
 • Ödeme Bilgileri ekranında ise ödeme bilgilerini girdikten sonra, internet ÇKS belgesi alma işlemini başarıyla tamamlamış olursunuz.

Sigortalı Çalışan ÇKS Belgesi Alabilir mi?

Sigortalı çalışan ÇKS belgesi alabilir mi?” gibi bir sorunun da özellikle normal bir işi olan aynı zamanda da tarımsal üretim faaliyetleriyle de uğraşan birçok üreticiler tarafından fazlasıyla sorulduğu söylenebilir. 

ÇKS belgesi alma konusunda tarımsal üreticilerin ekstra olarak herhangi bir işte daha çalışıyor olmaları herhangi bir engel değildir. Öte yandan kanunlarda da sigortalı çalışmanın ÇKS belgesi başvurusu yapma ve ÇKS belgesi alma konusunda da herhangi bir engel teşkil etmediği rahatlıkla görülebilir. Tarımsal üretim faaliyetlerinde bulunan üreticilerin, tarım faaliyetleriyle ilgili olan arazileri Tarım ve Orman İlçe Müdürlüklerine bildirmeleri yeterlidir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler