Dar Gelirliye Fatura ve İcra Devlet Desteği Paketi 2022

Dar gelirlilerin haciz ve fatura sorununu çözmek için hazırlanan dar gelirliye destek paketi, 24 Ağustos 2022 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati tarafından açıklandı.


Dar gelirliye destek paketi açıklandığı andan itibaren merak uyandıran bir düzenleme oldu. Cumhurbaşkanlığı kabinesinde de değerlendirilen, icra ve fatura sorunlarına kısa vadeli çözüm üretecek olan bu düzenleme 6 milyona yakın kişinin 30 milyar TL’lik borcunu kapsayacak ve tasfiye edecek. Detaylar ortaya çıkmaya başladı.
 Açıklama sonrasında merak edilen dar gelirliye kimlerin başvuru yapabileceği ve başvuru şartları gibi detaylar bulunuyor. Açıklamalar ışığında detayları paylaşıyoruz.

Dar Gelirliye İcra Destek Paketi Ne Zaman Çıkacak?

Dar gelirli için 2 Bin TL'ye kadar olan borçların silineceği paket, Ekim 2022'de TBMM'nin açılmasından sonra gündeme gelecek. Hatta Meclis'in ilk oturumda bu teklifi görüşmesi ve onaylaması bekleniyor.

İcra Devlet Destek Paketi Ne Zamanı Kapsıyor?

İcra Devlet Destek düzenlemesinde 15 Ağustos 2022 ve öncesinde açılan icra dosyaları için silinme işlemi öngörülmüş. O tarihten sonraki icra dosyaları için herhangi bir düzenleme bulunmayacağı belirtiliyor.

Dar Gelirliye Devlet Destek Paketinin Kapsamı Nedir?

Dar gelirli ailelerin bir nebze de olsa yüzünü güldüreceği düşünülen bu destek paketinde iki farklı kapsam bulunacağı biliniyor. İlki, 5,5 milyona yakın ailenin 2 bin TL’ye kadar olan borçları, borçlu olunan şirketlerce muhasebe kayıtlarına gider göstermesi suretiyle vergiden düşülecek. Böylece Hazine, kamu maliyesinden borçları karşılamış olacak.
 
Diğer yandan bir milyon dolaylarında gerçek kişinin varlık yönetim şirketlerine devredilen borçlarının 2 bin TL’sini devlet üstlenecek.

Fatura Temelli Borçlar Destek Paketinde

Bakan Nebati’nin açıklamasında, desteklenecek borçların çoğunun elektrik, su, doğalgaz ve telefon sözleşmelerinden kaynaklı borçlar olduğunu da belirtti.  

Dar Gelirliye Devlet Desteği Paketine Kimler Başvurabilecek?

Dar gelirliye devlet desteği paketinden faydalanmak amacıyla vatandaşların icra dosyasını kapatmak ya da 2 Bin TL'ye kadar olan kısmını sildirmek için bir başvuru yapması gerekmiyor.

İcra Devlet Desteği Paketinde Hangi Kurumlara Olan Borçlar Silinecek?

Düzenleme kapsamında gerçek kişilerin varlık yönetim şirketlerine ve işletme hesabına göre defter tutan şirket veya kurumlara olan 2 Bin TL'ye kadarki borçları silinecek.

Dar Gelirliye İcra Devlet Desteği Paketi Banka Borçlarını Kapsıyor Mu?

İcra devlet desteği düzenlemesi "işletme hesabına göre defter tutan şirket veya kurumlar" diyerek bankaları düzenleme dışı bırakmış. Bankalara olan direkt borçlar için bir çalışma yapılmadığı anlaşılıyor. BankalarBanka Sigorta Muameleleri Defteri tutarlar. Ancak varlık yönetim şirketleri detayı burada devreye giriyor. Bankaya olan borcunuz bir varlık yönetim şirketi tarafından satın alınmışsa, 2 Bin TL şartını da gözeterek, siz de bu düzenlemeden faydalanabilirsiniz.

İcra Devlet Destek Paketi Sürekli Bir Düzenleme Mi?

İcra Devlet Destek düzenlemesi sürekli bir düzenleme değil. Sadece bir kereye mahsus olarak düzenlenip bir tarih öncesini konu alacak (15 Ağustos ve öncesi). Yasal düzenleme ile bir kereye mahsus gerçek kişilerin varlık yönetim şirketlerine ve işletme hesabına göre defter tutan şirket veya kurumlara olan 2 Bin TL'lik borçların silinmesi öngörülüyor.

Hangi Bakanlıklar İcra Devlet Destek Paketine Katkı Sunuyor?

Adalet Bakanlığı'nın detaylarını hazırladığı pakete, ​Adalet, Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları da destek veriyor.


 

Diğer Makaleler