Denizbank Repo

Denizbank Repo ürünü sayesinde, hazine bonosu veya devlet tahvili gibi yatırımlarınızı geri alma taahhüdü ile gerçekleştirebilirsiniz.


Denizbank repo işlemleri sayesinde, repo yatırımlarınızı geri alma taahhüdü ile gerçekleştirebilirsiniz. Repo en yalın ifadesiyle, herhangi bir maddi menkul değerin belirli bir fiyata satılması ve satılırken yine belirli bir fiyata alınacağının belirtilmesi ile yapılan yatırım işlemidir. Burada satışın ne rakamı ve tutarı her zaman işlem başında belli olur ve net olarak ortaya konulur.
Repo yatırımlarında ise herhangi bir zaman sınırlaması yoktur. İsteyen kişiler bir günlük olarak bile repo işlemleri yapıp, kazanç sağlayabilirler. Bunun yanında repo işlemlerinin yapılabilmesi için de bu işe yetkilendirilmiş banka ve finans kurumlarıyla çalışmak gerekir. Repo yatırım işlemlerinde kazanılacak faiz tutarları üzerinde ise belli oranlarda stopaj tutarları belirlenip bu tutarlar işlem sonrası direk olarak kesilirler. Denizbank repo işlemleri içinde bu durum ve özellik aynı şekilde geçerli bir unsurdur.

Denizbank Repo İşlemleri Nasıl Yapılır?

Denizbank repo işlemleri nasıl yapılır?” sorusu, repo yatırımcısı olmak isteyen kişilerin en çok sorduğu soruların başında yer alır.Denizbank aracılığıyla repo işlemleri yapmak, alım satım faaliyetlerine girmek ve farklı yatırım araçlarında işlemler yapmak mümkündür. Denizbank repo işlemleri ve hizmetlerinin bazı özellikleri ve genel olarak standart bazı şartları da mevcuttur. Bu noktada söz konusu özelliklerin bilinmesi ve genel olarak repo işleyişi hakkında bilgi sahibi olunması, daha akılcı yatırım yapmaya yardımcı olur. Yapılan repo yatırım faaliyetinde elde edilecek toplam kazanç tutarı bellidir.
Denizbank repo oranlarını şubelerinden ya da internet bankacılığı ortamından duyurur ve bu oranlar en son net oranları oluşturur. Repo oranları genel olarak standart olmayıp farklı işlem türlerinde her zaman değişiklik gösterir. Denizbank repo işlemleri ise şu şekilde yapılabilir:
 • Repo yatırımı için vadesi hesap gerekir. Vadesiz hesap sahipleri repo işlemleri yapabilirler.
 • Yapılacak yatırımın en alt tutarı ise 100 Türk Lirasıdır.
 • Repo işlemleri sadece hafta içi günlerde ve belli saat aralıkları içinde yapılabilir.
 • Bu işlemler bir günlük ya da yedi günlük olarak yapılabilirler.

Denizbank Repo Yatırımı Ve Genel Repo Çeşitleri Nelerdir?

Kısa vadeli bir borçlanma ve sermaye artırımı olan repo,  birçok farklı çeşidi olan ve yine farklı oranlara sahip türlere ayrılan bir yatırım koludur. Denizbank repo yatırımı içinde bu tanımlar ve genel huşular geçerlidir. Repo kısa vadeli olarak yapılan bir yatırım olduğu için sonuçları yani kazançlar hemen elde edilebilir. Bu özelliği nedeniyle en çok tercih edilen yatırım türlerinden biridir. Yine reponun en önemli özelliği olan kazancın en başından belli olması durumu da repoyu diğer bazı yatırım araçlarından ayırır. Repoda genel işleyiş ise satım ve geri alım garantisi üzerinden yürütülür.-Kişiler aldıkları menkul değerleri vade süresi sonunda kesin olarak geri satarlar. Denizbank repo yatırımı yapmak isteyen tüm müşteriler sahip oldukları nakit paralarını belirlenmiş türde vadelerde repo yaparak değerlendirebilirler. Repo yatırımının çeşitleri ise şu başlıklar altında sıralanabilir:
 • Gecelik repo
 • Düz repo
 • Esnek repo
 • Vade süresine kadar repo
 • Sürekli repo
 • Karşılıksız repo
 • Ters repo
 • Açık repo

Denizbank Repo Hizmetleri Hangi Kanallardan Alınır?

Repo işlemlerini yürütebilmek ve repo hizmetleri verebilmek için kurumların özel bir yetki belgesine ihtiyaçları vardır, bu belge olmadan repo hizmeti verilemez. Denizbank repo hizmetleri ise yine bankanın sahip olduğu farklı hizmet ve işlem kanallarından alınabilir.
Repo işlemleri için ayrıca yatırım desteği ve yönetimi hizmetleri de yine bu bankanın verdiği farklı hizmetler arasında yer alır. Denizbank repo hizmetleri ise, banka şubeleri aracılığıyla ya da internet bankacılığı üzerinden alınabilir.
 
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler