Denizbank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Nedir?

Denizbank altın endeksli TL mevduat ürünü, TCMB'nin açıkladığı altından dönüşümlü TL mevduat hesabı ürünüdür. Yazımızda detayları bulabilirsiniz.
Denizbank altın endeksli TL mevduat ürünü, Merkez Bankası’nın 29 Aralık’ta ortaya çıkardığı altın dönüşümlü TL mevduat hesabı ya da altın endeksli TL mevduat hesabı ürünü için yakında ortaya çıkabilecek bir mevduat ürünüdür. Henüz açıklanmasa da biz, Denizbank özelinde bu sistemi size anlatmak istiyoruz. Banka yakında bu ürünü yatırımcılarına açacaktır. Denizbank kur korumalı TL mevduat hesabında olduğu gibi banka yakında ürünü yayınlayacaktır.
 Yazımızda bankanın ürünü nasıl işleyeceğini, altın dönüşüm fırsatlarını yatırımcıya nasıl sunacağını inceleyeceğiz.

Denizbank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Kimler Açtırabilir?

Denizbank altın endeksli TL mevduat hesabı için yurtiçi yerleşik gerçek kişiler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında tüzel kişiler başvuru yapamaz. 28 Aralık itibariyle sistemde altın hesabı bulunanlar ile bu tarihten sonra açılacak işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesapları, hesap sahibinin isteği üzerine dönüşüm fiyatı üzerinden TL’ye dönüştürülebilecek.

Denizbank altın endeksli TL mevduat hesabı için yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişiler bu sistemden faydalanabilecek. Tüzel kişiler bu sisteme dahil olamazlar.

Denizbank Altına Dayalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılabilir?

Denizbank altın endeksli TL mevduat için Merkez Bankası’nın açıkladığına göre 3 ay, 6 ay ve 12 ay sürelerinde hesap açılabilmektedir. Banka bu kuralın dışında, kendisi bir zaman dilimi bildiremeyecek. Orta ve ara vadeler de bu ürün için bankalar tarafından açılamayacak.

Denizbank Altın Endeksli TL Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Merkez Bankası’nın politika faizi en düşük faiz oranı olarak Denizbank altın endeksli TL mevduat hesabında kullanılabilecek. Bankanın kur korumalı TL mevduat ürünü için de önce üst faiz limiti konmamıştı. Ancak sonrasında üst sınır olarak Merkez Bankası faizinin 300 baz puan üstü belirtildi. Bu ürün için de aynısı beklenmektedir.

Denizbank Altın Endeksli TL Mevduat Gram Farkı Ödemesi

Denizbank altın endeksli TL mevduat hesabına geçtiğinizi düşünelim. Dönüşüm gerçekleştiği gün 10 ila 15 arası saatlerde saat başı, Merkez Bankası’nın ilan ettiği 995/1000 veya 1000/1000 saflıktaki gram altının TL karşılığı kadar gramı hesaplanmak üzere, 15.000 TL ile TL hesabına dönüşüm tamamlanmış olsun. 3 ay vade sonunda, vade bitimindeki saat 11’deki ilan edilen satış fiyatı hesaplandığında; gram fiyatı artış göstermiş ve aldığınız faiz bunun altında kalmış kabul edelim. Aradaki fark Maliye Bakanlığınca ödenecek.

Denizbank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabında Stopaj Uygulanacak Mı?

Denizbank altın endeksli TL mevduat hesabı için henüz Merkez Bankası’nın bir stopaj uygulanmayacak açıklaması gelmedi. Denizbank kur korumalı TL mevduat için uygulanan bu stopaj affı uygulamasının bu ürün yapılıp yapılmayacağı konusu yakında kesinlik kazanacak.

Denizbank Altına Dayalı TL Mevduatta Vade Dışında Para Çekilebilir Mi?

Denizbank altın endeksli TL mevduat ürününde elbette dilediğiniz zaman para çekebilirsiniz. Ancak hesabınız hemen vadesiz mevduat hesabına döndürülecek ve kazandığınız faizler ve gram hesabından kazancınız varsa, bunları alamayacaksınız. 25 Bin TL yatırımınızın olduğunu varsayarsak o an itibariyle de aynı paranız kalacaktır.

Denizbank Altın Endeksli TL Mevduat En Düşük Yatırım Limiti Nedir?

Denizbank altın endeksli TL mevduat ürünü için yatırım limiti henüz açıklanmadı.
 

Diğer Makaleler