Denizbank Kredi Kartı Asgari Ödeme Miktarı

Denizbank asgari ödeme miktarı, kredi kartı borcunuzun minimum ödeme tutarını ifade eden bir ifadedir.


Denizbank kredi kartı asgari ödeme miktarı belirli bir asgari ödeme oranı baz alınarak ve banka tarafından belirlenen bir tutarı temsil eder. Bu tutar banka tarafından kredi kartı kullanıcılarına hesap kesin tarihinde hesap özetleri ile bildirilir. Asgari ödeme tutarı aynı zamanda farklı oranlar ve ölçütler temel alınarak belirlenir. Bunu belirlemeye yetkili olan ise ilgili bankadır. Kredi kartları harcamaları düzenli olarak her ay sonunda hesaplanır ve net borç miktarı başta olmak üzere her türlü borç tutarları çıkarılır.
 Bu yapılan işlemlere ise bankacılık dilinde hesap kesimi ya da hesap ekstresi dökümü adı verilir. Kişiler yani, kredi kartı kullanıcıları bankalarına bu belirlenen toplam kredi kartı borcu tutarını ödemekle yükümlüdürler. Bu noktada bazı durumlarda bütün borç tutarı ödemesi yerine farklı tutarlar olabilen daha aşağıda miktarlarda da ödemeler yapılabilir. Bu konuda da devreye minimum ödeme ve asgari ödeme gibi kavramlar girer. Denizbank kredi kartı asgari ödeme miktarı da bu kapsam içine giren bir borç ödeme şeklidir.

Denizbank Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Belirlenir?

Denizbank kredi kartı asgari ödeme tutarı belirleme yolları temel borç ve kart limiti gibi değişkenlere bağlı olarak yapılan işlemlerdir. Bu noktada önemli olan ilk koşul ise kişinin toplam borcu ve kartı ne kadar süredir kullanmaya devam ettiği gibi başlıklar olmaktadır. Bu iki unsur ortaya çıkarılacak asgari ödeme tutarını belirlemek adına kullanılan asgari ödeme oranları için sabit değişkenler olur.
 
Kredi kartı hesap kesimi zamanında öncelikli olarak toplam ödenmesi gereken borç tutarı çıkarılır bu kişinin herhangi bir faiz ödemesi yapmadan belirlenen ödeme takvimi içinde yapacağı ödemesidir. Bunun dışında ise asgari ödeme tutarı hesaplanır ve bu tutar genel kural olarak toplam borcun %30 ile %40 tutarından daha alt bir miktarda olamaz. Kartı ilk kez kullanan kişiler için bu oran ortalama olarak %40 gibi bir rakama tekabül eder. Denizbank kredi kartı asgari ödeme tutarı belirleme aşamasında eski kartlar için ise oran %30 civarında tutulur.

Denizbank Kredi Kartı Ödeme Gecikmesinde Ne Olur?

Kredi kartları ile yapılan alışveriş, harcama ve nakit avans kullanımları kişilerin bankaya olan borçlarıdır. Kredi kartı mantığı kişinin önce harcama yapmasını daha sonra ise yaptığı harcama tutarını ve varsa eğer faiz miktarlarını ödemesi şeklindedir. Bu noktada Denizbank kredi kartı ödeme gecikmesi durumlarında devreye farklı türde uygulanan faizler girer. Burada temel olan borcun tamamının hesap borcu ödeme zamanı içinde ödenmesi olduğu için toplam borcun tek seferde ödenmemesi halinde kart ödemelerine faiz işletilmeye başlanır. Burada işletilecek faiz türleri ve oranları ise yapılan ödeme kısımlarıyla ilgili olarak değişim gösterir. Kredi kartı ile yapılan normal alışveriş tutarları için banka normal ödeme zamanı için faiz uygulamaz fakat başta nakit avans olmak üzere diğer nakit kullanımlarında direkt faiz işletilir. Ayrıca bankaya borcun sadece en alt seviye de ödemesi yapılırsa bu noktada kalan borç için faiz uygulanır. Denizbank kredi kartı ödeme gecikmesi durumunda ise ayrıca gecikme faizi yansıtılır.

Denizbank Kredi Kartı Ödemelerinde Faiz Nasıl Belirlenir?

Denizbank kredi kartı faizi yapılan işlem türlerine yine ödeme tutarlarına ve ödemenin hiç yapılmaması durumlarında farklı oranlarda belirlenir. Banka bu faiz oranlarını müşterilerine bilgilendirme yolu ile iletir. Ayrıca bankacılıkla ilgili yasa ve kanunlarla da bankalara bu faiz ve gecikme cazı gibi unsurları uygulamaya sokma hakkı verilmiştir. Denizbank kredi kartı faizi için ise temel kural oalrak merkez bankasının belirlemiş olduğu sınırlar içinde en üst sınırdan uygulamalar yapılır.

 


Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler