Denizbank bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama 2022

Denizbank bireysel emeklilik başvurusu yapmak ve başvurunuzu sorgulamak neler yapmanız gerektiğini bu yazımızda sizlerle paylaştık.


Denizbank bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulaması yapmak isteyen katılımcıların Denizbank bireysel emeklilik planlarını incelediklerini biliyoruz. Denizbank ülkemizde 1938 yılında kurulmuş ama zamanla el değiştirerek Sberbank’a satılmıştır. Bu değişim sonrasında da ülkemizin önemli bankalarından biri olmaya devam etmiştir. Her zaman müşterilerinin memnuniyeti için çalışan banka, bireysel emeklilik sisteminin ortaya çıkmasıyla birlikte bireysel emeklilik sektörüne de giriş yaptı. Bu konuda da MetLife Hayat ve Emeklilik ile çalışan banka, MetLife acentesi olarak hizmet vermektedir.
 Bu makalemizde biz de “Denizbank bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama” konusunda sizlere bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konudan önce ise “Bireysel emeklilik nedir? Denizbank – MetLife ilişkisi nedir? Denizbank – MetLife emeklilik avantajları neler? Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısının ve fonların ne gibi önemi ve katkısı var?” gibi bireysel emeklilik katılımcılarının merak ettiği diğer soruları inceleyeceğiz.

Denizbank bireysel emeklilik sistemi nedir?

Denizbank bireysel emeklilik sistemi, MetLife Hayat ve Emeklilik şirketi için yürütülen bir özel emeklilik uygulaması olarak karşımıza çıkar. Biz öncelikle genel bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgi verecek olursak; geleceğiniz için erkenden tasarruf etmenizi, para biriktirmenizi sağlayan alternatif bir emeklilik sistemidir. Bankalar aracılığı ile yapılabildiği gibi emeklilik şirketleri aracılığı ile de bireysel emeklilik çalışması yapılabilir. Burada özellikle belirtmek gerekir ki Denizbank, MetLife Hayat ve Emeklilik şirketi adına acentelik yapar. Yani siz Denizbank üzerinden bireysel emeklilik işlemlerinizi yürütürken, esasen işlemlerinizi gerçekleştirecek olan şirket MetLife Hayat ve Emeklilik olacaktır.
 
Denizbank – MetLife tarafından sunulan bireysel emeklilik hizmetleri paletler halinde müşterilere sunulmaktadır. Bu paketlerden hangisini seçeceğiniz yapacağınız katkı payı ödemesine göre değişiklik gösterecektir. Örnek vermek gerekirse aylık 150 TL dolaylarında bir ödeme yapma gücünüz varsa, sistem size Deniz Plan Paketi seçeneğini sunacaktır. Bununla birlikte 1.000 TL ya da 2.000 TL başlangıç kapitali ödemeniz halinde 100 TL’lik Emeklilik Plus Plan önerilir. Bu tamamen ödeme stratejinize göre değişecektir. Az sonra tüm detayları ile bu emeklilik planlarını inceleyeceğiz.

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı nedir?

MetLife Hayat ve Emeklilik, bireysel emeklilik sisteminde katkı payı toplamada, devlet katkısı kazanmada ve fon yönetiminde aracı bir kurum olarak sizlere yardımcı olacaktır. Devlet katkısı, 100 TL’lik yatırımlarınıza devlet tarafından 30 TL eklenmesi anlamına gelir basitçe. Devlet desteği katkısını daha iyi anlamak için “Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar?” isimli makalemizi incelemenizi öneriyoruz.
 
MetLife’da da basit bir hesaplama yapmamız gerekirse, biz Afili Plan paketi üzerinden anlatacağız. Aylık asgari katkı payı olan 400 TL üzerinden ve 10 yıllık bir süre ile hesaplamaya başlarsak; 400 aylık katkı payı x 120 ay = 48.000 TL toplam birikim olarak hesaplama sonucu ortaya çıkacaktır. Böylece ortaya hesap edilebilecek toplam katkı payı çıkar. 48.000 TL birikim tutarı x %30 devlet katkı oranı = 14.400TL devlet katkısı tutarı olarak hesaplanır. Emekli olarak sistemden ayrılmanız durumunda 48.000 TL birikim tutarı + 12.000 TL devlet katkısı + (Fon getirisi hesaplanmamıştır) = 62.400 TL ile sistemden emekli olursunuz.
 
Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz “Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar?” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz. Bu makalemizde bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısının önemini ve özelliklerini detaylı şekilde sizlere sunduk.

Denizbank – MetLife 3 yıllık devlet katkısı tutarı

3 yıl sistemde kalarak, isteğinizle sistemden ayrılırsanız, 400 TL aylık katkı payı tutarı x 36 ay = 14.400 TL toplam birikiminiz olacaktır. Katkı payı hesabı için de 14.400 x %30 = 4.320 TL devlet katkısı tutarı hesaplanacaktır. Ancak sistemden erken çıkacağınız için bu tutarın sadece yüzde 15’ini alabileceksiniz. Hesaplamasını yaparsak, 3.600 devlet katkısı tutarı x = 648 TL devlet katkısı tutarı olarak hesaplanacaktır. Toplamda ise hesaplamamız gerekirse, 14.400 + 648 TL = 15.048 TL sistem çıkarken alabileceğiniz tutar olacaktır. Tabi ki yine bu hesaplamada fon getirilerinin hesaplanmadığını belirtelim.

Denizbank – MetLife 6 yıllık devlet katkısı tutarı

Denizbank – MetLife emeklilik aracılığı ile sistemde 6 yıl kaldığınız ve sonrasında ayrılmak istediğinizi varsayalım. Yine Afili Paket seçildiğinde, 400 TL aylık katılım payı x 72 ay = 28.800 TL toplam birikim tutarı olacaktır. Devlet katkısı için de 28.800 x %30 = 8.640 TL olarak hesaplandığını görebiliriz. Sistemden ayrılmaya karar verdiğiniz için de bu devlet katkısı tutarının sadece yüzde 35’ini alabileceksiniz. Hesaplamamızı yaparsak, 7.200 TL devlet katkısı x %35 = 3.024 TL devlet katkısı tutarı alabileceksiniz. O halde 28.800 TL toplam birikim tutarı + 3.024 = 31.824 TL ile sistemin ayrılabilirsiniz. Yine hatırlatalım; bu hesaplama dahilinde fon getirileri hesaplanmamıştır.

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik planları nelerdir?

Denizbank’ın da diğer bankalar ve emeklilik şirketleri gibi bireysel emeklilik sistemi birikimleri için hazırladığı bireysel emeklilik planları bulunuyor. Katılımcının kendi istek ve öngörüleri ile katılım payı tutarlarına göre işlem yapabileceği bu paketlerde bulunan fonları tercih ederek yatırımlarınızı artırabilir ve geleceğe daha umutlu bakabilirsiniz. Şimdi bu paket ürünlerini inceleyelim.

Denizbank bireysel emeklilik sistemi Deniz Plan

Denizbank bireysel emeklilik başvurusu yapmak isteyen katılımcıların en dikkatli olmaları gereken nokta paket seçimi olmaktadır. Emeklilik için finansal yatırım stratejisi için Deniz Plan ürünü açıklayalım. Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sistemi içindeki en uygun katılım planı olarak karşımıza çıkıyor. Paketin aylık asgari katılım tutarı 150 TL olarak belirlenmiştir. Giriş için herhangi bir giriş kapital bilgisi yer almıyor. Giriş aidatı için çıkışta alınıyor, diyemiyoruz. Zira giriş aidatının girişte alınan kısmı sözleşmenin yürürlüğe girmesinden itibaren ilk altı aydan geçerli olan aylık asgari brüt ücretin yüzde 8,5’u kadarıdır. 4 eşit taksitle ödeyebilirsiniz.
 
Sözleşmenin ikinci yılından başlamak üzere beşinci yıl dolana kadar her bir sözleşme yılı için, her sözleşme yıl başında peşin olarak birikiminizden indirilerek tahsil edilir. Bu tutar da aylık brüt asgari ücretin yüzde 8,5’u olarak alınır. Sözleşme yılı içinde kesintiler yapıldıktan sonra mevcut yılın değişmesi durumunda asgari ücret artışından kaynaklı fark, bir sonraki yıldönümü öncesinde toplu olarak kesilir. Ödemeye ara verme kesintisi alınmamaktadır.

Denizbank bireysel emeklilik sistemi Afili Plan

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sisteminde Afili Plan ürünü için girişte başlangıç kapitali istenmemektedir. Yine de bu ürün için başlangıç katkı payı ödemesi yapmanız tavsiye edilmektedir. Zira planınız için toplu para ödemeniz emeklilik gelirinize katkı sunacaktır. Bu plan için aylık asgari katkı payı tutarı 400 TL olarak belirtilmiştir. Bu planda giriş aidatı girişte peşin olarak alınmayarak çıkışa ertelenmiştir. Afili Plan kapsamında ikinci yıldan başlayarak beşinci yıl dolana kadar her yıl yönetim gider kesintisi yılın başında kesilir. Yılın ilk 6 ayı için geçerli aylık brüt asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar kesinti yapılır. Herhangi bir ara verme kesintisi uygulanmaz.

Denizbank bireysel emeklilik sistemi Emeklilik Plus Plan

Denizbank bireysel emeklilik sistemi Emeklilik Plus Plan paketinde giriş aidatı alınmamaktadır. İlk beş yıl içinde aktarım ya da çıkış yapılırsa, brüt asgari ücretin yüzde 42,5’i kadarı bir giriş aidatı kesintisi yapılacaktır. Bu pakete 1.000 TL ile 2.000 TL arasında bir başlangıç kapitali yatırılması halinde aylık asgari katkı payı tutarı 100 TL olarak ödenecektir. Denizbank bireysel emeklilik sistemi Emeklilik Plus Plan’da katkı payı üzerinden yönetim gider kesintisi uygulaması bulunmamaktadır. Bununla birlikte katkı yapı ödemelerinize ara vermek istediğinizde de ara verme kesintisi yapılmayacaktır.

Denizbank bireysel emeklilik İşletme Plan

Denizbank ve MetLife Hayat Emeklilik’ten İşletme Plan ile girişimcilerin de bireysel emeklilikten faydalanması için hazırlanmış bir paket. Bu planda giriş aidatının girişte alınan kısmını ilk yılın ilk altı ayında geçerli olan aylık asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar giriş aidatı kesintisi yapılır. Dört eşit taksitle ödenmesi mümkündür. Eğer ilk beş yıl içinde ayrılmak isterseniz her yıl için bu oran sizden tahsil edilecektir. Ancak emekli olmanız, vefat ve sakatlık durumunda ya da şirketin tasfiyesi gibi hallerde ise bu ücret tahsil edilemez.
 
Aylık asgari katkı payı tutarı ise 150 TL olarak belirlenmiştir. İşletme Plan kapsamında ikinci yıldan başlayarak beşinci yıl dolana kadar her yıl yönetim gider kesintisi yılın başında kesilir. Yılın ilk 6 ayı için geçerli aylık brüt asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar kesinti yapılır. Herhangi bir ara verme kesintisi uygulanmaz.

Denizbank bireysel emeklilik Üretici Plan

Denizbank bireysel emeklilik Üretici Plan ürünü ile üreticinin de bireysel emeklilik sistemi içine girmesini sağlamaktadır. Bu planın asgari katkı payı tutarı 100 TL olarak belirlenmiştir. Bu planda giriş aidatının girişte alınan kısmını ilk yılın ilk altı ayında geçerli olan aylık asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar giriş aidatı kesintisi yapılır. Dört eşit taksitle ödenmesi mümkündür. Üretici Plan kapsamında ikinci yıldan başlayarak beşinci yıl dolana kadar her yıl yönetim gider kesintisi yılın başında kesilir. Yılın ilk 6 ayı için geçerli aylık brüt asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar kesinti yapılır. Herhangi bir ara verme kesintisi uygulanmaz.

Denizbank bireysel emeklilik Alternatif Güvence Plan

Denizbank bireysel emeklilik Alternatif Güvence Plan kapsamında faiz içermeyen planı ile İslami usullerle birikim yapmak isteyenlere de güzel bir alternatif ortaya çıkarmıştır. Bu plan kapsamında ödenmesi gereken aylık asgari katkı payı tutarı 150 TL’dir. Giriş aidatı ise sisteme girilen tarihte alınan kısmı sözleşme yürürlüğe girdikten sonra ilk altı ayda, aylık asgari ücretin yüzde 8,5’i olarak tahsil edilecektir. Bu ödemeyi 4 eşit taksit halinde yapabilirsiniz. Alternatif Güvence Plan kapsamında ikinci yıldan başlayarak beşinci yıl dolana kadar her yıl yönetim gider kesintisi yılın başında kesilir. Yılın ilk 6 ayı için geçerli aylık brüt asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar kesinti yapılır. Herhangi bir ara verme kesintisi uygulanmaz.
 

Denizbank bireysel emeklilik Grup Planları

Denizbank bireysel emeklilik Grup Planları, şirketlere sunulan bir pakettir. Her türlü şart ve koşul için müşteri temsilcisinden bilgi almanız gerekecektir. Zira bu konuyla ilgili özel şart ve hükümler uygulanabilmektedir.

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik avantajları nelerdir?

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sisteminde bankanın sağladığı bazı avantajların olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle grup paketlerinde özel avantajlar ve imkanlar hem çalışanlar hem de işverenler için ortaya çıkabilir. Bu ve bunun gibi avantajlar diğer bankalarda da bulunabilir. Planlar içinde bulunan avantajlı fonlar, fonları yönetecek olan profesyonel fon yöneticileri, yüzde 30 oranında devlet desteği olanağı da bulunur. Güvenli ve şeffaf bir sistem olması nedeniyle gözünüz arkada kalmadan işlemlerinizi yapabilirsiniz. Zira paranız Takasbank hesaplarında bulundurulur. Daha detaylı olarak bireysel emeklilik avantajlarını incelemek isterseniz, “Bireysel emeklilik sisteminin avantajları nelerdir?” isimli konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik başvuru şartları nelerdir?

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik başvurusu için sistemin içinde bulunan bazı şartları da bilmemiz gerekiyor. Bireysel emeklilik sistemine başvuru yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Mavi Kart sahibi olmak ve medeni hakları kullanabilir olmak şartları yeterlidir. Eskiden 18 yaş sınırı bulunan sistemde artık bu şart ortadan kalkmış durumda. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz “18 yaş altı bireysel emeklilik” konumuzu okuyabilirsiniz.

Denizbank bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

Denizbank bireysel emeklilik başvurusu yapmak için size en yakında bulunan Denizbank şubelerine uğrayabilir ve bilgi isteğinde bulunabilirsiniz. En yakın Denizbank şubesinin nerede olduğunu merak ediyorsanız Denizbank Şubeleri sayfamızı ziyaret ederek yerini öğrenebilirsiniz. Şubeye gitmeden de bireysel emeklilik başvurusu yapabilmeniz mümkündür. Bankanın internet sitesi üzerinden başvuru yapmak için Denizbank Bireysel Emeklilik sayfasını ziyaret edebilir ve orada bulunan formu doldurarak işlem yapabilirsiniz. Banka sizinle iletişime geçmeyecektir. Bunun yerine MetLife acentesi ya da MetLife yetkilisi sizinle iletişime geçerek bilgi verecektir. Bir diğer adres de MetLife Emeklilik Bireysel Emeklilik Başvuru sayfasıdır. Formu doldurarak yetkilinin sizi aramasını bekleyebilirsiniz.
 
Aşağıdaki telefon numaraları üzerinden de bireysel emeklilik başvurusu ile ilgili bilgi almanız mümkün olacaktır. Detaylı bilgi için “Denizbank Bireysel Emeklilik İletişim ve Müşteri Hizmetleri” linkindeki konumuzu takip edebilirsiniz.
Denizbank iletişim merkezi numarası: 0 850 222 08 00
MetLife Emeklilik müşteri ilişkileri numarası: 0 850 222 0 638
 
Daha fazla bilgiye ulaşmak ve diğer firmalar / bankalar için de başvuru durumlarını değerlendirmek isterseniz “Bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?” konumuzu inceleyebilirsiniz.
 

Diğer Makaleler