Denizbank bireysel emeklilik en az ne kadar ödenir? 2022

Denizbank bireysel emeklilik sisteminde MetLife acentesidir. MetLife BES'te en az ne kadar ödenir, bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.


Denizbank – Metlife bireysel emeklilik en az ne kadar ödenir?” sorusuna makalemizde yanıt vereceğiz. Denizbank müşterilerinden bireysel emeklilik sistemine katılmak isteyenler, Denizbank bireysel emeklilik sistemi için en kadar katkı payı ödeyeceklerini merak ediyorlar. Bunun yanında daha iyi bir gelecek için Denizbank bireysel emeklilik planlarını da inceleyerek kendilerine uygun olanı seçerek katkı payı ödemek ve bireysel emeklilik sistemine katılmak niyetinde olabiliyorlar. Bu yazımızda biz de bireysel emeklilik sistemi içinde Denizbank’ın sunduğu emeklilik paketlerini inceleyerek katılımcıya en uygun hangisi olabilir, bunları değerlendireceğiz.
 Konumuza başlamadan önce bireysel emeklilik sistemi hakkında katılımcıların veya banka müşterilerinin merak ettikleri en temel sorulara yanıt vermeye çalışalım.

Denizbank hangi bireysel emeklilik şirketiyle çalışıyor?

Denizbank bireysel emeklilik sektörünce bir banka olarak tek başına hizmet vermeye yetkili değildir. Hizmet verebilmesi için ya kendi içinde bir emeklilik şirketinin bulunması ya da dışarıdan bir emeklilik şirketinin acentesi olması gerekmektedir. Bu sebeple de Denizbank, MetLife Hayat ve Emeklilik şirketi ile bu alanda ortaklık kurmuştur ve Denizbank, MetLife’ın acentesi olarak bireysel emeklilik alanında hizmet vermeye başlamıştır. Bu yolla da banka, katılımcı ile Takasbank arasında köprü olma görevini üstlenmiştir.
 
Denizbank bireysel emeklilik iletişim ve müşteri hizmetleri” konumuzdan MetLife Hayat ve Emeklilik ile bankanın iletişim numaralarına erişebilirsiniz. Başvuru esnasında ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız da “Denizbank bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama” konumuzu inceleyebilir ve gerekli adımları atarak başvuru sürecini başlatabilirsiniz.

Denizbank bireysel emeklilik sistemi nedir? Neden katılmalıyım?

Denizbank bireysel emeklilik sistemi içinde MetLİfe Hayat ve Emeklilik şirketinin acenteliğini yapıyor, demiştik. Dilerseniz, bireysel emeklilik sistemi hakkında bazı temel bilgileri verelim ve süreçle ilgili önemli olan bazı noktaları öğrenelim. Bireysel emeklilik sistemi, emeklilik döneminizde de tıpkı çalıştığınız dönemde olduğu gibi huzurlu ve yüksek refah seviyelerinde bir yaşam standardı için ortaya çıkarılmış, alternatif bir emeklilik sistemidir. Finansal ve ekonomik kaygıların uzağında, ferah içinde bir emeklilik döneminin keyfini sürmek için en güvenilir ve en avantajlı yöntem olarak karşımıza çıkan bireysel emeklilik sistemi, düzenli tasarruf yaparak her türlü avantajdan yararlanabileceğiniz bir sistemdir.

En önemli avantaj Devlet Katkısı

Bireysel emeklilik sisteminin şüphesiz en önemli katkısı yüzde 30 devlet katkısı oranıdır. 100 TL yatırdığınızda 30 TL’nin devlet tarafından ödenmesi bu sisteme özellikle ilk giriş aşamasında önemli bir katkı sağlamaktadır. Yazımızın devamında devlet katkısı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminin avantajları hakkında bilgi almak için “Bireysel emeklilik sisteminin avantajları nelerdir?” isimli konumuzu okuyabilirsiniz. Bununla birlikte “Bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?” konumuzu inceleyerek başvuru ile ilgili bilgileri edinebilirsiniz.

Denizbank - MetLife bireysel emeklilik en az ne kadar ödenir?

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sistemi için en az ne kadar ödeneceğini seçmek ve katılmak istediğiniz emeklilik planları belirler. Şimdi bu planları birlikte incelemeye başlayalım.

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik planları nelerdir?

Denizbank da diğer emeklilik şirketleri ve bankalar gibi bireysel emeklilik ürünlerini geniş tutuyor ve hemen her kesimi bu sistemin içine çekmeye gayret gösteriyor. Bu planlar arasında en iyisi hangisi, size en uygunu hangisi? Katılımcılar, kendilerine uygun olan planlar dahilinde seçimlerini yaparak geleceğe umutla bakmaya ve tasarruflarını yönetmeye çalışıyor. Bu bölümde Denizbank’ın sağladığı tüm emeklilik planlarını tek tek inceleyelim ve katılım için kararınızda yardımcı olalım.

Denizbank bireysel emeklilik sistemi Deniz Plan

Denizbank – MetLife Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik başvurusu yapmak isteyen banka müşterilerinin ya da katılımcıların en fazla dikkat etmeleri gereken konuların başında emeklilik planı seçimi geliyor. Katılımcı, kendi ödeme gücüne göre bu emeklilik planlarına zaten yönlendirilecektir. Fakat ödeme gücünü bilen ve paketleri inceleme şansı edinen katılımcıların da muhakkak bu planları incelemelerini öneriyoruz. Öncelikle inceleyeceğimiz plan Deniz Plan ürünü olacak. Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sistemi içindeki en uygun katılım planlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Paketin aylık asgari katılım tutarı 150 TL olarak belirlenmiştir.
 
Giriş kapitali bulunmuyor. Giriş aidatının girişte alınan kısmı sözleşmenin yürürlüğe girmesinden itibaren ilk altı aydan geçerli olan aylık asgari brüt ücretin yüzde 8,5’u kadarıdır. 4 eşit taksitle ödeyebilirsiniz. Sözleşmenin ikinci yılından başlamak üzere beşinci yıl dolana kadar her bir sözleşme yılı için, her sözleşme yıl başında peşin olarak birikiminizden indirilerek tahsil edilir. Bu tutar da aylık brüt asgari ücretin yüzde 8,5’u olarak alınır. Sözleşme yılı içinde kesintiler yapıldıktan sonra mevcut yılın değişmesi durumunda asgari ücret artışından kaynaklı fark, bir sonraki yıldönümü öncesinde toplu olarak kesilir. Ödemeye ara verme kesintisi alınmamaktadır.

Denizbank bireysel emeklilik sistemi Afili Plan

Denizbank bireysel emeklilik sistemi içinde Afili Plan ürünü en yüksek ödemesi olan ürünlerden biridir. Başlangıç kapitali bulunmayan plan, yine de bir başlangıç kapitali ödemenizi öneriyor. Zira ilerleyen emeklilik yaşamınızda bu durumun sizi etkileyeceğini hususi belirtelim. Toplu para ödemesi olarak ya da emekli maaşınıza ek olarak aldığınızda farkı görebilirsiniz. 400 TL aylık asgari katkı payı ödemesi bulunuyor. Giriş aidatı çıkışa ertelenmiş olup yönetim gider kesintisi ikinci yıldan başlayarak beşinci yıl dolana kadar her yıl, yılın başında kesilir. Yılın ilk 6 ayında, aylık brüt asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar kesinti yapılır. Emeklilik planında herhangi bir ara ödeme kesintisi yapılmamaktadır.

Denizbank bireysel emeklilik sistemi Emeklilik Plus Plan

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sistemi Plus Plan için giriş aidatı alınmamaktadır. Fakat ilk beş yıl içinde sistemden ayrılırsanız, bu durumda brüt asgari ücretin yüzde 42,5 kadarı bir giriş aidatını çıkarken ödemek durumunda kalırsınız. Bu planda 1.000 TL ile 2.000 TL arasında bir başlangıç kapitali yatırılması durumunda, aylık asgari katkı payı tutarı 100 TL olarak ödenebilmektedir. Denizbank – MetLife Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik sistemi Emeklilik Plus Plan’ında katkı payı üzerinden yönetim gider kesintisi uygulanmamaktadır. Aynı zamanda katkı payı ödemelerinize ara vermek istediğinizde sizden ara verme kesintisi adı altında bir kesinti de yapılmaz.

Denizbank bireysel emeklilik İşletme Plan

ilk beş yıl içinde ayrılmak isterseniz her yıl için bu oran sizden tahsil edilecektir. Ancak emekli olmanız, vefat ve sakatlık durumunda ya da şirketin tasfiyesi gibi hallerde ise bu ücret tahsil edilemez.
 
Denizbank İşletme Planı ürünü ile girişimcilerin de bireysel emeklilik sistemine girmelerine ve bir plan dahilinde hemen birikime başlamalarına katkı sunuyor. Planda giriş aidatı olarak ilk yılın ilk altı ayında geçerli olan aylık asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar giriş aidatı kesintisi yapılır. Bu ödemeyi dört eşit taksit halinde yapmanız da mümkündür. Eğer sistemden ilk beş yıl içinde ayrılmak isterseniz, her yıl için bu tutar yılın brüt asgari ücreti üzerinden katılım tutarınızdan kesilecektir.
 
Aylık asgari katkı payı tutarı ise 150 TL olarak belirlenmiştir. İşletme Plan kapsamında ikinci yıldan başlayarak beşinci yıl dolana kadar her yıl yönetim gider kesintisi yılın başında kesilir. Yılın ilk 6 ayı için geçerli aylık brüt asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar kesinti yapılır. Herhangi bir ara verme kesintisi uygulanmaz.

Denizbank bireysel emeklilik Üretici Plan

Denizbank bireysel emeklilik Üretici Plan ürünü, üreticinin bireysel emeklilik sistemine girmesi ve birikimlerini değerlendirerek daha rahat şekilde geleceği görmesi için Denizbank tarafından tüm üreticilere sunulmuş bir üründür. Bu planın asgari katkı payı tutarı 100 TL olarak belirlenmiştir. Bu planda giriş aidatının girişte alınan kısmını ilk yılın ilk altı ayında geçerli olan aylık asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar giriş aidatı kesintisi yapılır. Dört eşit taksitle ödenmesi mümkündür. Üretici Plan kapsamında ikinci yıldan başlayarak beşinci yıl dolana kadar her yıl yönetim gider kesintisi yılın başında kesilir. Yılın ilk altı ayı için brüt asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar bir kesinti yapılacaktır. Sistemde ara vermeniz gerekirse, ara verme kesintisi yapılmayacaktır.

Denizbank bireysel emeklilik Alternatif Güvence Plan

Denizbank bireysel emeklilik Alternatif Güvence Plan kapsamında faiz içermeyen planı ile İslami usullerle birikim yapmak isteyenlere de güzel bir alternatif ortaya çıkarmıştır. Bu plan kapsamında ödenmesi gereken aylık asgari katkı payı tutarı 150 TL’dir. Giriş aidatı ise sisteme girilen tarihte alınan kısmı sözleşme yürürlüğe girdikten sonra ilk altı ayda, aylık asgari ücretin yüzde 8,5’i olarak tahsil edilecektir. Bu ödemeyi 4 eşit taksit halinde yapabilirsiniz. Alternatif Güvence Plan kapsamında ikinci yıldan başlayarak beşinci yıl dolana kadar her yıl yönetim gider kesintisi yılın başında kesilir. Yılın ilk 6 ayı için geçerli aylık brüt asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar kesinti yapılır. Herhangi bir ara verme kesintisi uygulanmaz.

Denizbank bireysel emeklilik Grup Planları

Denizbank bireysel emeklilik Grup Planları, şirketlere sunulan bir pakettir. Her türlü şart ve koşul için müşteri temsilcisinden bilgi almanız gerekecektir. Zira bu konuyla ilgili özel şart ve hükümler uygulanabilmektedir.

Denizbank bireysel emeklilikte devlet desteği nedir? Ne kadardır?

Denizbank – MetLife Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik sistemi içinde en önemli avantaj şüphesiz ki devletin sunduğu yüzde 30'luk devlet katkısı oranıdır. Her ay 400 TL ödediğinizi düşünürsek, bu durumda 120 TL’lik bir devlet katkısı tutarı elde edersiniz. Bu da aylık olarak hesabınızda 520 TL birikmesi anlamına gelecektir. Daha basit bir hesap yapmamız gerekirse, hesabınıza her ay 100 TL değerinde bir katkı payı ödemesi yaptığınızı düşünürsek 30 TL devlet desteği tutarıyla birlikte toplamda 130 TL’niz olacak demektir.
 
Tabi ki bu tutar hesabınıza eklenecektir ancak bilinmesi gereken en önemli nokta da hesabınızda bulunan bu tutarı dilediğiniz zaman çekebilmenizin pek kolay olmadığı gerçeğidir. İsterseniz internet sitemizde bulunan “Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar?” ve “BES devlet katkısı ne zaman hesaba yatar?” başlıklı yazılarımızdan devlet desteği ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bireysel emeklilik devlet katkısı tutarını nasıl alırım?

Bireysel emeklilik sisteminden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Fakat devlet desteği tutarının tamamını alarak sistemden ayrılmak için emekli olmanız gerekiyor. Emeklilik için de temel şartlar; en az 10 yıllık bir katkı payı ödemesi ve 56 yaşını tamamlamış olma durumudur. Bu şartları sağlamış değilseniz, süresine göre devlet katkısı tutarınızın ya az bir kısmını alırsınız ya da hiç alamazsınız. Sistemde en az 3 yıllık bir katkı payı ödemeniz olmalıdır ki devlet katkısı tutarından bir kısım almaya hak kazanabilin.

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sisteminden 3 yılda ayrılarak devlet katkısı almak

Denizbank bireysel emeklilik sistemi başvurusu yaparak sisteme girmeniz ve sözleşme imzalamanızdan sonra sisteme katkı payı ödemeye başlarsınız. Daha önce de dediğimiz gibi dilediğiniz zaman sistemden ayrılabilir ve bireysel emeklilik sözleşmenizi sonlandırabilirsiniz. Fakat bu noktada her 100 TL için hesabınıza ödenen 30 TL’leri de almak istediğinizi varsayalım. Eğer en az sistemde 3 yıl kalmadıysanız, ne yazık ki devlet katkısı tutarı tarafınıza ödenmez. Ancak şimdiki örneğimizdeki gibi 3 yıl sistemde kalırsanız, devlet katkısı tutarının yüzde 15’ine sahip olabilirsiniz.
 
Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sistemi içinde paketler bulunur. 2022 yılı için hesapladığımızı ve bu hesabın değişebileceğini belirtelim. Aylık asgari katkı payı tutarı 150 TL olan Alternatif Güvence Planı seçerek sisteme girdiğinizi düşünürsek, 150 TL katkı payı x 36 ay = 5.400 TL toplam katılım payı tutarı elde etmiş olursunuz. Devlet desteği için de 5.400 TL katkı payı x %30 = 1.620 TL hesaplanır. 3 yılın sonunda sistemden ayrılmak istediğiniz için de bu tutarın sadece yüzde 15’ini alacağınız için 1.620 x = 243 TL devlet katkısı tutarı kalacaktır. 5.400 TL birikim toplamı + 243 TL devlet desteği = 5.643 TL ile sistemden ayrılırsınız.

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sisteminden 6 yılda ayrılarak devlet katkısı almak

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sistemi içinde 6 yıl kaldığınızı düşünecek olursak, yine Alternatif Güvence Planı ile devam edelim ve 150 TL katkı payı x 72 ay = 10.800 TL toplam birikim tutarı ortaya çıkacaktır. Sonrasında 10.800 TL için devlet desteği hesap edildiğinde 10.800 TL toplam birikim tutarı x %30 devlet katkısı oranı = 3.240TL devlet katkısı tutarı hesaplanır. 6 sene sonunda sistemden ayrılmak istediğiniz için devlet katkısının yüzde 35’lik bir kısmını alabileceğiniz için 3.240 TL devlet katkısı x = 405 TL devlet desteği kalacaktır. 10.800 TL toplam birikim + 1.134TL devlet desteği = 11.934 TL olarak hesaplanır. Bu hesaplamalar dahilinde henüz fonların eklenmediğini de hatırlatalım.

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sisteminden 10 yılda ayrılarak devlet katkısı almak

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl kaldınız ama emekli olmaya hak kazanmadan ayrılmak istediğiniz senaryoyu düşünelim. Bu durumda devlet katkısı tutarının yalnızca yüzde 60’lık kısmından faydalanabilirsiniz. Alternatif Güvence Planı için hesabımıza devam edersek, 150 TL aylık katkı payı x 120 ay = 18.000 TL birikim toplamı. Devlet desteği için de hesap yapıldığında, 18.000 TL toplam birikim x %30 devlet desteği oranı = 5.400 TL olur. Ortaya çıkan bu tutarın sadece yüzde 60’lık bir bölümünü alabileceğinizi düşünürsek, 5.400 TL x %60 devlet katkısı oranı = 3.240 TL olacaktır. Hesaplandığında kesintiler hariç ve fon getirileri olmadan 18.000 TL birikim toplamı + 3.240 TL devlet desteği = 21.240 TL ödeme alarak sistemden çıkabilirsiniz.

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sisteminden emekli olarak ayrılarak devlet katkısı almak

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sistemi içinde en fazla devlet katkısı kazandıran şey emekli olarak sistemden ayrılmaktır. Hemen belirtelim ki az sonra yapacağımız işlemlerde henüz fon getirisi işlemlere dahil edilmemiştir. Alternatif Güvence Planı ile devam edelim. Aylık asgari katkı payı olan 150 TL ile sisteme girip 10 yıl kalırsanız ve 56 yaşını da doldurmuşsanız, bu durumda ne kadarlık bir devlet katkısı getirisi elde edebileceğinize bakalım. Burada dilerseniz 10 yıldan fazla da katılım sağlayabileceğinizi belirtelim. Bu durumda birikim de devlet katkısı tutarı da artacaktır. Hatta özellikle genç yaşta sisteme dahil olan katılımcılara daha fazla sistemde kalmaları da önerilmektedir.
 
150 TL aylık katkı payı x 120 ay = 18.000 TL toplam tasarruf tutarı. Devlet desteği hesabını da yaparsak, 18.000 TL x %30 devlet destek oranı = 5.400 TL. Tüm devlet desteğini alabileceğiniz için de 18.000 TL birikim toplamı + 5.400 TL devlet destek tutarı = 23.400 TL elde edeceğiniz tutar olacaktır.

Diğer Makaleler