Denizbank bireysel emeklilik iptali ve para iadesi 2022

Denizbank bireysel emeklilik sistemi sözleşmenizi nasıl iptal edeceğinizi ve paranızı nasıl iade alabileceğinizi merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.


Denizbank bireysel emeklilik iptali ve para iadesi konusu, özellikle banka müşterilerinin ve MetLİfe Hayat ve Emeklilik katılımcılarının merak ettiği konular arasında. Biz de bu yazımızda bu konuyla ilgili detaylı bilgiler vereceğiz. Bireysel emeklilik sistemi katılımcılarından uzun vadeli yatırım yapmalarını istemektedir. Böylelikle katılımcı az ödeyerek emeklilik döneminde kendisini tatmin edebilecek bir birikim yapabilir. Ancak kişiler, nakde olabilecek acil ihtiyaçtan ya da diğer sebeplerle sistemden emekli olamadan ayrılmak durumunda kalabilir. Denizbank bireysel emeklik katılımcılarının bu süreç hakkında birçok soru işareti var. “Bireysel emeklilik sözleşmesini iptali için nereye başvurulması gerekir? Bireysel emeklilik iptali nasıl gerçekleşir? Para iadesi nasıl yapılır?
 Bu yazımızda Denizbank aracılığıyla yapmış olduğunuz bireysel emeklilik sistemi sözleşmelerinin iptalini ve para iadesini anlatarak Denizbank bireysel emeklilik iptal süreci hakkındaki sorularınıza cevaplar sunmaya çalışacağız.

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sistemi nedir?

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sistemiyle katılımcılar uzun yıllar düzenli birikim yaparak çalışma dönemlerindeki refah düzeylerini emeklilik dönemlerinde de sürdürebilirler. Devlet tarafından gerek katkı payı gerekse vergi avantajlarıyla bu tasarruf ve yatırım sistemine çalışan ya da çalışmayan, kamu sosyal güvenlik kurumuna bağlı olan ya da olmayan herkes gönüllülük esasına dayanarak katılabilir. Aynı zamanda sistemin bir diğer avantajı olan fon yatırımlarından da yararlanabilir.

Devlet Garantisi: Bireysel emekliliğe katılanlar bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Sistemi’nden elde edecekleri emeklilik gelirinin yanında ek bir gelir sahibi olabilirler. Kişileri tasarruf etmeye ve yatırıma teşvik eden bu sistemin en önemli özelliği sisteme yatırdığınız paranın devlet garantisi altında olmasıdır.

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik sistemi emeklilik koşulları ve iptale etkisi

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik katılımcısı, bireysel emeklilik sistemine giriş yaptığı tarihten itibaren en az 10 yıl boyunca sistemde bulunmak ve 56 yaşını doldurmak suretiyle emekliliğe hak kazanır. Katılımcılar emekli olduktan sonra emeklilik hesabında biriken tutarı ister bu paranın tamamını isterse de bir kısmını toplu halde alabilir, hazırlanan geri ödeme programı çerçevesinde talep edebilir ya da yıllık gelir sigortası yaptırarak maaş bağlanılmasını isteyebilirler. Katılımcının emekli olması için bu 10 yıllık süre zarfında sisteme düzenli katkı payı ödemesi gerekmemektedir. Kişiler emeklilik koşullarını sağlamadan sistemden cayma süresi haricinde herhangi bir sebeple ayrıldıklarında yapmış oldukları birikimden çeşitli kesintiler yapılmaktadır.

Denizbank – MetLife bireysel emeklilik iptali

Denizbank bireysel emeklilik sistemi dahilinde emeklilik sözleşmesi yapan kişiler sistemden istedikleri anda ayrılabilir. Bunun için bireysel emeklilik sözleşmesi imzaladığı emeklilik şirketi ile iletişime geçmeli ve bireysel emeklilik iptal başvurusu yapmaları gerekmektedir. Katılımcının bireysel emeklilikten emeklilik haricinde olan erken ayrılma durumunda, sistemde bulunmuş olduğu süreye bağlı olarak birikimi kesintiye uğramaktadır.

Bireysel emekliliğin iptal süreci kişilerin emeklilik sözleşmesi yapmış oldukları firmalara göre farklılık göstermektedir. Her emeklilik şirketi emeklilik iptali için kendisine özgü bir başvuru şekli belirleyebilir. Kimi şirketler emeklilik için mobil uygulama üzerinden başvuruyu kabul ederken kimilerinde bu süreç atılacak bir SMS ile başlayabilir. “Denizbank bireysel emeklilik iletişim ve müşteri hizmetleri” konumuzdan detayları öğrenebilirsiniz.

Denizbank bireysel emeklilik nasıl iptal edilir?

Denizbank Anonim Şirketi, MetLife Emeklilik ve Hayat A.Ş.nin kendisi için hazırlamış olduğu 7 farklı emeklilik planını müşterilerine sunmaktadır. Bireysel emeklilik sistemine dahil olmak isteyen katılımcılar emeklilik sistemi açısından MetLife’ın acentesi olan Denizbank aracılığıyla kendi emeklilik planlarını yapılandırabilirler. Dilerseniz “Denizbank bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama” konumuzu ziyaret ederek emeklilik planlarına yakından göz atabilirsiniz.
 
Bireysel emeklilik sistemi katılımcısı, her ne kadar emeklilik sözleşmesini Denizbank üzerinden imzalamış olsa da iptal sürecini Denizbank kanallarıyla gerçekleştiremez. Katılımcı bireysel emeklilik sözleşmesini iptal etmek için MetLife Emeklilik ve Hayat ile iletişime geçmelidir.

MetLife Emeklilik ve Hayat bireysel emeklilik iptali

MetLife Emeklilik ve Hayat Anonim Şirketi bireysel emeklilik sistemi sözleşmelerinin iptal sürecini, sözleşme hangi acente ya da banka aracılığıyla yapılmış olursa olsun MetLife İletişim Merkezi üzerinden başlatabilirken katılımcının isteğine göre bu süreç MetLife acenteleri veya elektronik posta ile de başlatılabilir.

MetLife İletişim Merkezi üzerinden BES iptal süreci

MetLife Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik sistemi katılımcısı, 0 850 222 0 638 numaralı MetLife İletişim Merkezi’ni arayarak gerekli tuşlamaları yapar ve bireysel emeklilik müşteri temsilcisine bağlanır. Halihazırdaki bireysel emeklilik sözleşmesinden cayma ya da emeklilik sözleşmesini iptal ettirme talebini müşteri temsilcisine iletir. Müşteri temsilcisi katılımcının kimlik bilgilerini teyit ettikten sonra emeklilik sözleşmesinin iptali için talep oluşturur. Daha sonrasında katılımcıya sağlanan dönüş ile katılımcının bilgileri yeniden teyit edilmesinin ardından ona işlemin devam etmesi durumunda süreç esnasında nelerle karşılaşabileceği hakkında bilgilendirme yapılır. Kişinin işleme onay vermesi durumunda iade sürecine geçilir. Katılımcının birikim hesabından yapılabilecek kesintiler düşüldükten sonra kalan tutar cayma halinde 10 iş günü erken ayrılma halinde ise 20 iş günü içerinde katılımcıya iade edilir.

Elektronik Posta aracılığıyla BES iptal süreci

Bireysel emeklilik sistemi katılımcısı MetLife’ın sunmuş olduğu emeklilik planlarından ayrılmak için kullanabileceği bir diğer yol ise musterihizmetleri@metlife.com.tr adlı e-posta adresine iptal etmek istediği emeklilik sözleşmesi ve kendine ait katılımcı ad soyadı gibi bilgileri içeren bir mail atarak iptal süreci gerekli evrakların kendisine iletilmesini talep etmektir. MetLife’ın kendisine gönderdiği evrakları katılımcı kendi el yazısı ile doldurup tarattıktan sonra katılımcı tarafından aynı e-posta adresine yollanır. MetLife Emeklilik, katılımcının hesabındaki tutardan sözleşme dahilinde iptal sonrasında yapılacak olan kesinti kalemlerini tahsil ettikten sonra kalan birikimi katılımcının istediği hesaba aktarır.

Diğer kanallar üzerinden BES iptali

Katılımcının yapmış olduğu bireysel emeklilik sözleşmesinde yer alan hükümlere göre bireysel emeklilik süreci emeklilik şirketinin istediği evrakların acentelere teslim edilmesi ya da faks gibi yazılı iletişim araçları vasıtasıyla MetLife’a iletilmesiyle de iptal süreci devam edebilir.

Denizbank şubelerinden Bireysel emeklilik iptali olur mu?

Bireysel emeklilik planlarınızı her ne kadar Denizbank’ın şubesi aracılığıyla oluşturmuş olsanız da bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak istediğinizde iptal işlemini Denizbank kanalları üzerinden yapamazsınız. Denizbank müşterilerine MetLife’ın kendisi için hazırlamış olduğu 7 farklı bireysel emeklilik planını müşterilerinin planın içeriğini yapılandırabileceği şekilde sunmaktadır. Bu nedenle bireysel emeklilik sözleşmesinin tarafları katılımcı ile MetLife Emeklilik ve Hayat Anonim Şirketi’dir. Dolayısıyla iptal sürecini MetLife üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Denizbank bireysel emeklilik para iadesi

Denizbank kanalları aracılığıyla dahil olduğunuz MetLife bireysel emeklilik planını iptal ettiğinizde emeklilik sözleşmenizin türüne ve sözleşmede bulunduğunuz süreye bağlı bazı kesintiler ile devlet katkısı kesintisi olmaktadır. MetLife ile yapmış olduğunuz sözleşmenin maddelerine göre ertelenmiş giriş aidatı alınabilir; yönetim gider kesintisi, fon toplam gider kesintisi ve sistemde elde edilen getiri üzerinden yapılan stopaj kesintisi yapılabilir. Bireysel emeklilik hesabınızda yer alan tutardan sözleşmeniz dahilinde yapılacak kesintiler ve devlet katkısı kesintisinin toplamı mahsup edildikten sonra hesabınızda kalan bakiye istediğiniz banka hesabına 20 iş günü içerisinde gönderilir. Hatırlatmak gerekir ki sistemde geçirdiğiniz süreye göre yapılacak kesintilerin miktarı hatta kesinti türü sayısı bile değişebilmektedir.

Denizbank bireysel emeklilik sözleşmesinden cayılırsa yapılan kesintiler ve para iadesi

Denizbank bireysel emeklilik sözleşmesi teklif formunun imzalandığı ya da mesafeli satış durumunda teklifin kabul edildiği tarihten itibaren 60 gün içinde sözleşmeden cayılabilir. Katılımcı sözleşmeden caydığı durumda, kendisinin emeklilik hesabındaki birikimden yalnızca fon toplam gider kesintisi mahsup edildikten sonra katılımcıya 10 iş günü içinde iade edilir. Bireysel emeklilik sözleşmesi, katılımcının katkı payı olarak yaptığı ilk ödemenin MetLife Emeklilik ve Hayat’ın şirket hesabına intikal ettiği tarihte yürürlüğe girer. Sözleşme yürürlüğe girmiş ise eğer katkı payı veya katılımcının girişte yapmış olduğu toplu ödemenin getirisi üzerinden gelir vergisi kesintisi olarak da bilinen stopaj kesintisi yapıldıktan sonra kalan tutar katılımcının istediği banka hesabına aktarılır.

Diğer Makaleler