Denizbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

Denizbank bitcoin ve altcoinler gibi kripto paralar için hesap açıyor mu? Açıyorsa nasıl açılıyor? gibi soruları bu yazımızda yanıtlıyoruz.


Denizbank’ın Bitcoin, daha detaylı bir ifadeyle kripto para hesapları bulunuyor mu? Eğer varsa, Denizbank Bitcoin ve altcoinler için banka hesabı nasıl açılır? Banka kanalıyla hangi kripto para piyasalarında işlemler yapılabilir? Bu soruların ve diğer farklı soruların cevaplarını bu makalemizden öğrenebilirsiniz. Son dönemlerin yükselen değeri hiç şüphesiz kripto paralar olarak bilinen sanal paralardır. Sanallıkları bir gerçek ancak tam olarak bu sistemlere para birimi diyemiyoruz. Bunun yerine daha çok üzerinde değer barındıran birimlerdir, diyebiliriz. Ancak biz daha kolay anlaşılması açısından bu değerlere para birimi demeye devam edelim.
 2008 yılında Bitcoin’in ortaya çıkmasıyla birlikte gelişen bir alan olan blockchain para sistemi, son dönemlerde daha fazla rağbet gören bir yatırım aracı olarak görülmeye başlandı. Bunun da en temel nedeni yatırımcıların kendi para birimlerine ya da dövizlere güveninin olmaması. Elbette bir de hızlı el değiştirebilmesi ve sanal olması da bu tercihin sebepleri arasında gösterilebilir. Özellikle sanal kripto para borsalarını bilmeyenler ya da bilseler de güvenmeyenler yasal sığınak olarak bankaları görebiliyor ve bankalar üzerinden kripto işlemlerini yapmak isteyebiliyorlar. “Denizbank Bitcoin, altcoin alış satışı yapıyor mu? Denizbank kripto para hesabı var mı?” gibi soruları araştırabiliyorlar. Biz de bu yazımızı “Denizbank kripto para hesabı var mı?” ve benzer soruların yanıtlarını sizlere sunacağız.

Denizbank Bitcoin – Kripto Para Hesabı Açılabilir Mi?

Denizbank, kripto para piyasalarına para gönderebileceğiniz ya da kripto para piyasalarından para çekebileceğiniz bir banka olsa da kripto para hesabı ya da benzeri bir isimle müşterileri için hesap açamaz. Yalnızca Denizbank da değil, Türkiye’de bulunan BDDK hükümleri ve bankacılık kanunları gereğince hiçbir banka bu tarz işlem ya da işlemleri gerçekleştiremez. Bu sebeple de Denizbank’ta açabileceğiniz kripto para, bitcoin ya da altcoinlere ait bir hesap olmayacaktır. Kripto paraların ortaya çıkışına da dikkat edilirse, merkeziyet esasını reddeden bir yapının, bankalar kanalıyla piyasalara entegre olması da zaten beklenemez. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz “Bankalar Neden Bitcoin ve Kripto Para Satmıyor?” isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Denizbank Bitcoin – Kripto Para Nasıl Alınır?

Denizbank bitcoin ya da diğer kripto para birimlerini satın alıp bozdurabileceğiniz bir kanal değildir. Elbette az sonra bahsedeceğimiz gibi bankalar da bu alışveriş için bir taraftır ama doğrudan bünyelerinde bir kripto para hesabı açamadıkları için direkt bankayla bir kripto para birimi alışverişi yapamazsınız. Bir önceki başlıkta açıkladığımız üzere bankacılık kanunlarımız ve BDDK’nın düzenlemeleri kripto para alışverişinin doğrudan bankalar kanalıyla yapılmasına olanak vermiyor. Bu durumda bankalar yalnızca aracı olabileceğinden Denizbank da bitcoin, altcoinler gibi kripto para birimlerinde yalnızca aracı olabilmektedir. Açıkçası ilerleyen dönemlerde bankaların blockchain işlemleri için doğrudan işin içine girmesi de beklenmemektedir.

Denizbank Bitcoin – Kripto Para Satın Alıyor, Bozuyor Mu?

Denizbank, bitcoin ya da altcoinler açısından doğrudan biz satın alma işlemi ya da bozma işlemi yapmayacaktır. Bunun için müşterilerin kripto para borsalarına ihtiyaçları bulunur. Elinizde bulunan kripto paraları bozdurmak için sizin gibi elinde kripto parası olan ya da kripto para almak isteyen kişilerin bulunduğu bir borsaya ihtiyacınız olacaktır. Burası da elbette kripto borsasıdır. Kripto borsasına girmenizin ardından elinizde bulunan kripto para cinsini güncel kur üzerinden almak isteyen taliplerin olduğu bir ortamda olursunuz ve satış işlemi açarak satışınızı hızlıca, saniyeler içinde yapabilirsiniz. Denizbank ya da diğer bankalar, bu değiş tokuş sonrasında size gerekli olacaktır. Zira elinizde bulunan kripto parayı bir döviz ya da TL karşılığında sattıysanız, Denizbank TL hesabınıza ya da döviz hesaplarınıza alabilirsiniz. Yani burada gördüğünüz üzere Denizbank yalnızca bir aracıdır.
 
Kripto para borsalarında bozdurduğunuz paranızı TL hesaplarınıza ya da döviz hesaplarınıza çekmeniz için bir Denizbank hesabına ihtiyacınız olabileceğini söylemiştik. Eğer banka hesabınız yoksa Banka Şubeleri sayfamızdan hızlıca dilediğiniz bankanın şubesini sadece il ve ilçe bilgilerinizi girerek öğrenebilirsiniz.

Denizbank Kanalıyla Güvenilir Şekilde Kripto Para – Bitcoin Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Denizbank ile kripto para alınıp satılamayacağından bahsetmiştik. Ancak Denizbank ya da diğer bankaların blockchain sisteminde önemli bir yeri olduğunun da altını çizmiştik; aracılık. Denizbank da blockchain borsalarından biri olan BTC Türk ile anlaşma yapmış ve müşterilerinin tek tıkla para gönderip almalarına kolaylık sağlamıştır. Denizbank mobil bankacılık kanalıyla ya da internet bankacılığı kanalıyla kolaylıkla BTC Türk hesaplarınıza para gönderebilir ya da BTC Türk’te bulunan paranızı çekebilirsiniz. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiye “Türkiye’de Bitcoin ve Kripto Para Nereden Alınabilir?” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Farklı Bankaların Bitcoin ve Kripto Hesapları

Farklı bankaların kripto para; bitcoin ya da altcoin hesapları olup olmadığını incelemek için dilediğiniz bankanın konusunu inceleyebilirsiniz.

Akbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Garanti BBVA Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Halkbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
ING Bank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
QNB Finansbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Fibabank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Şekerbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
TEB Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Türkiye İş Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Vakıfbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Yapı Kredi Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Ziraat Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

Diğer Makaleler