Denizbank Çeyiz Hesap

Denizbank Çeyiz Hesap, evlenmek isteyen çiftlerin devlet desteği ile birlikte birikim yaparak, evliliklerini masrafsız bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olur.


Denizbank Çeyiz Hesap, 27 yaş öncesinde evlilik planı yapan kişilerin evlenmeden önce birikim yapmasını sağlayan bir mevduat hesabı ürünüdür. Banka, bu mevduat ürünü ile evlenme planı yapan ve düğün harcamaları esnasında maddi sıkıntı çekmek istemeyen çiftler için planlı bir birikim imkanı sağlar. Yazımızın devamında Denizbank Çeyiz Hesap ile evlenmek isteyen çiftlerin veya çocuklarını evlendirmek isteyen anne-babaların, söz konusu mevduat ürününden ne gibi avantajlar elde edebilecekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Denizbank Çeyiz Hesap Nedir?

“Denizbank çeyiz hesap nedir?” sorusu, evlenme merakında olan her bireyin ya da çiftlerin, en merak ettiği sorular arasında yer alır.
Denizbank’ın evlenmek üzere birikim yapmak isteyen kişilere sunduğu Çeyiz Hesap mevduat ürünü ile devlet katkısı da alarak geleceğe yatırım yapabilmek mümkündür. Evlilik yaşamına borçsuz ve maddi sıkıntısız olarak girilebilmesini sağlayan bu hesap türünü açan kişilere devlet, çeşitli kurallara uygunluk sağlanması durumunda %25 oranında destek sağlar. Kısacası, Denizbank çeyiz hesap ürünün, devlet destekli bir evlilik birikim hesabı olduğu söylenebilir.Kişiler dilerlerse kendileri için, dilerlerse de çocukları için Çeyiz Hesabı açabilirler ve yaptıkları birikimlere 11.032.20 TL’ye kadar varan devlet desteği alabilirler. Dolayısıyla evlenmeyi düşünüyor ve bunu borçsuz bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız ya da çocuklarınızın çeyizini borç yükü altına girmeden hazırlamak istiyorsanız, Denizbank’ın avantajlı Çeyiz Hesap ürününden yararlanabilirsiniz.

Denizbank Çeyiz Hesap Özellikleri

Denizbank Çeyiz Hesap özellikleri, birçok teferruat içerir ancak bu özellikleri sağlamanız durumunda ciddi bir devlet katkısı ve sıfır borç ile evlilik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Denizbank, isteyen kişilerin kendileri için, isteyen kişilerin de çocukları için çeyiz birikimi yapmasına olanak tanır. Bu nedenle Çeyiz Hesap mevduat ürününü müşterilerinin kullanımına sunar. Bu hesabında kendine has özellikleri mevcuttur. Genel detaylarıyla Denizbank Çeyiz Hesap özellikleri aşağıdaki gibidir:
 • 24 yaşının altında olan kişiler kendileri için veya vasisi ya da velisi oldukları çocukları için Çeyiz Hesap açılışı yapabilirler.
 • Çeyiz Hesabının açılabilmesi için kişilerin T.C vatandaşı olması gerekir.
 • Denizbank Çeyiz Hesabı 3 yıl vadeli olarak açılır. Eğer hesap sahiplerinin aksi bir yönde talimatı bulunmuyor ise vade sonunda hesap otomatik olarak yenilenir.
 • Hesap sahiplerinin verecekleri talimatlar doğrultusunda Denizbank kredi kartları üzerinden veya vadesiz mevduat hesabı üzerinden Çeyiz Hesap üzerine düzenli ödeme talimatı verilebilir.
 •  Çeyiz Hesap için verilecek olan düzenli ödeme talimatları, müşterilerin talepleri doğrultusunda aylık olarak ya da 3 aylık olarak gerçekleştirilebilir.
 • Denizbank Çeyiz Hesap için düzenli ödeme talimatı veren kişiler, aylık 190,32 TL ile 1.903,23 TL arasında, 3 aylık olarak da 570,96 TL ile 5.709,69 TL düzenli ödeme yapabilirler.
 • İsteyen kişiler, hesap açılımı sırasında başlangıç tutarı yatırılabilir.
 • Çeyiz Hesabının söz konusu yıla ait olan biriken faiz tutarı, hesap açılışının yıl dönümü gününde anapara üzerine ilave edilir.
 • Çeyiz Hesap üzerine verilmiş olan düzenli ödemelerin gerçekleşmeme durumunda; minimum düzenli ödemeden düşük olmaması kaydı ile kısmi tahsilat gerçekleştirilir. Yapılan bu kısmi tahsilat da düzenli ödeme olarak değerlendirmeye alınır.
 • Hesap açılışını takip eden 1 yıllık dönemin başında belirlenmiş olan yeni ev avantajlı faiz oranı ile faiz işletilmeye devam eder.
 • Denizbank Çeyiz Hesap için art arda dört defa düzenli ödeme yapılmaması durumunda, hesap birikim hesabı olma özelliğini kaybeder. Birikim hesabı özelliğini kaybeden Çeyiz Hesap içinde bulunan bakiye, vadesiz mevduat hesabına aktarılır ve ardından Çeyiz Hesabın kapatılması işlemi banka tarafından otomatik olarak yapılır.

Denizbank Çeyiz Hesap Devlet Katkısı Hesaplama

Denizbank Çeyiz Hesap devlet katkısı hesaplama işlemi şu şekilde yapılmaktadır:
 • Yapılacak olan devlet katkısı hesaplamasında, evlilik tarihinde yapılmış olan anapara birikimi esas alınır.
 • Çeyiz Hesap’a tahakkuk eden söz konusu faizler, devlet katkısı hesaplamalarına dahil edilmez.
 • Devlet destekli olarak yapılacak olan katkı ödemesi, hesap sahiplerinin evlilik tarihinde bulunan birikim tutarının %25’ini geçmeyecek ve aynı zamanda azami olarak 11.032,20 TL’yi aşmayacaktır.
Devlet tarafından ödenecek olan Çeyiz Hesabı’na devlet katkısı oranı ile ödenecek olan maksimum tutarı da şu şekildedir:
 • Birikim süresi 36 aydan az olan Çeyiz Hesap için; devlet katkısı ödemesi yapılmaz.
 • Birikim süresi 36 ay ile 47 ay arasında olan Denizbank Çeyiz Hesap için; birikim tutarının %20’si devlet katkısı olarak ödenmektedir ve bu koşullar altında ödenecek olan maksimum tutar 7.967,70 TL’dir.
 • Birikim süresi 48 ay ile 59 ay arasında olan Denizbank Çeyiz Hesap için; birikim tutarının %22’si devlet katkısı olarak ödenmektedir ve bu koşullar altında ödenecek olan maksimum tutar 9.193,50 TL’dir.
 • Birikim süresi 60 ay ve üstü olan Denizbank Çeyiz Hesap için; birikim tutarının %25’i devlet katkısı olarak ödenmektedir ve bu koşullar altında ödenecek olan maksimum tutar 11.032,20 TL’dir.
Denizbank Çeyiz Hesabı kapsamında belirtilmiş olan minimum ev maksimum düzenli ödeme tutarı, her yıl açıklanmakta olan değerleme oranı kadar, her yıl içinde azalma ya da artış gösterir. Bu sebeple, meydana gelen bu değişiklikler mevcut olan ve yeni müşterilerin tamamını kapsar.

Denizbank Çeyiz Hesap Faiz Oranı

Evlenecek olan ve çocuklarını evlendirecek olan kişilerin, devlet desteği alarak birikim yapmasını sağlayan Denizbank Çeyiz Hesap faiz oranı, minimum 3 yıl vade veren kişilere uygulanır. Düzenli ödeme tutarı, aylık ödemler ile minimum 190,32 ve maksimum 1.903,23 TL olan hesap sahipleri ile düzenli ödeme tutarı üç aylık ödemelerle minimum 570,96 TL ve maksimum 5.709,69 TL olan hesap sahiplerine uygulanacak olan faiz tutarı %9,10 olacaktır.

Denizbank Çeyiz Hesap Başvurusu

Denizbank Çeyiz Hesap başvurusu yapmak için kişilerin yararlanabileceği tek başvuru yöntemi; şube kanalıdır. Çeyiz hesabı açtırmak isteyen kişiler kendilerine en yakın veya diledikleri Denizbank şubesine giderek hesap açılımı işlemlerini yapabilirler.
Denizbank Çeyiz Hesap kapsamında devlet katkısına başvuru yapılabilmesi için; Çeyiz Hesap sahiplerinin minimum olarak üç yıl boyunca tüm kurallara uygun bir şekilde ödeme yapmış olması gerekir. Ayrıca çeyiz hesabı ile devlet katkısından yararlanmak isteyen kişilerin 27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliğini yapmış olması gerekir. Bu bağlamda devletin sağladığı maddi destekten yararlanılabilmesi için 27 yaş bir sınırdır.
Denizbank Çeyiz Hesap sahiplerinin, bu hesabın avantajlarından yararlanabilmesi ve devlet desteğine başvuru yapabilmesi için gerekli olan diğer şartlar da şunlardır:
 • Aylık düzenli ödeme yapan kişiler, yılda üç defadan, üç ayda bir düzenli ödeme yapan kişiler de yılda bir defadan fazla olmamak kaydıyla düzenli ödemelerini aksatmamış olmalıdır.
 • Bir yıl içerisinde Çeyiz Hesap’tan iki defadan fazla para çekimi yapılmamış olmalıdır.
 • Çeyiz Hesap’ta yapılan para çekme işlemleri sonunda, hesap içinde kalan bakiyenin, çeyiz hesabı açılışı itibari ile yatırılması gereken minimum tutarın toplamından az olmaması gerekir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler