Denizbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

Denizbank kur korumalı TL mevduat ürünü banka tarafından yatırıma açıldı. Biz de bu makalemizde merak ettiğiniz tüm detayları sizler için inceledik.
Denizbank kur korumalı TL mevduat ürünü, banka tarafından müşterilerine sunulmuş durumda. Birikimlerini TL olarak değerlendirmek isteyen müşterilerine kur oynaklığı karşısında avantaj sağlayan ürün, ülkemizdeki döviz mevduatlarının çoğalmasının ardından devreye sokuldu. Yeni Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabını ilk açıklayan özel bankalarından biridir Denizbank. Bu ürün ile TL birikimlerinizi kurdaki değişimlere karşı koruyabilir ve TL mevduatınız için faiz kazanmaya devam edebilirsiniz.
 Denizbank, devreye alınan bu ürün için faiz oranını kendisi belirleyebilir ya da duyurulan faiz ile mevduatları sürelendirebilir. Bu mevduat ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.

Denizbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

Denizbank kur korumalı, dövize endeksli TL mevduat hesabı 3 ay, 6 ay, 9 ay, 12 ay vadeler ile açılabilecek. Gün olarak bakıldığında ise 92 gün, 181 gün, 272 gün ve 366 günlük vadeler geçerli olabilecek. Normal şartlarda Denizbank Vadeli Mevduat ürünlerinin bankanın kendi politikaları ile vadelendirildiğini belirtelim. Ama bu ürün için vadelerin yukarıdaki gibi olacağını belirtelim.

Denizbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Hangi Kurları Kapsıyor?

Denizbank döviz endeksli ve kur korumalı mevduat hesabı açmak istiyorsanız, bankadaki üç farklı yabancı para tevdiat hesabından birinden direkt olarak geçebilirsiniz. Para birimi olarak Amerikan doları, İngiliz sterlini ve euro yabancı para birimleri için kur korumalı TL mevduat hesabı açtırabilirsiniz.

Denizbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kimler Açtırabilir?

Denizbank kur korumalı TL mevduat hesabı ürününe sadece Türkiye yerleşik bulunan gerçek kişiler ve tüzel kişiler dahil olabilirler. Merkez Bankasının getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir. Tüzel kişilik olarak varlıklarını sürdüren şirketler bu mevduat ürününden Ocak ayının ortasından itibaren faydalanmaya başladılar. Bu mevduat ürününün ortaya çıkmasıyla amaçlanan, özellikle döviz yatırımı bulunan vatandaşların tasarruflarını Türk lirası bazlı varlıklara yöneltmeye teşvik etmek. Mevduat hesabının ana özelliği olan vade bozamama uygulaması için şirketler için özel bir çalışma yapılması daha teşvik edici olacaktır.

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

Denizbank Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Denizbank kur korumalı TL mevduat ürünü için banka kendi belirleyeceği faizi kullanabilir. Fakat müşterilerine sunabileceği en düşük politika faizi oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu politika faizi kadar olmak zorundadır. Dilerlerse bankalar da Denizbank gibi politika faizi üzerinde bir faiz uygulayarak nemalandırma işlemi yapabilmektedir. Ancak en fazla faiz oranı, Merkez Bankası’nın politika faizinin 3 puan üstü olabilir. Bankanın uygulamış olduğu en düşük faiz oranı yüzde 14 olan politika faizidir. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Denizbank İletişim sayfamızdaki bilgilerden bankaya erişebilir ve destek alabilirsiniz.
Vade / Tutar (TL) 94 – 94 gün 185 – 187 gün 278 – 280 gün 366 – 370 gün
0,01 – 250.000 16.50 17.00 17.00 17.00
250.001 – 500.000 16.75 17.00 17.00 17.00
500.001 – 1.000.000 17.00 17.00 17.00 17.00
+  1.000.000 17.00 17.00 17.00 17.00
 
Bankaya giderek bizzat Denizbank kur korumalı Türk lirası mevduat ürününe başvurmak için de Denizbank Şubeleri sayfamızı ziyaret ederek il ve ilçe bilgilerinizi girerek size en yakın şubenin adresini bulabilirsiniz.

Denizbank Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Kur Farkı Ödemesi

Denizbank kur korumalı TL mevduat ürünü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın her gün altı defa, saat başı açıklayacağı kur belirleyici olacaktır. Saatler de 10’dan 15’e kadar olan saatler olarak bildirildi Biraz detay vermemiz gerekirse, mevduat hesabını açtırdığınız günkü kur alışı ile vade sonundaki saat 11’de oluşan kur satışı kıyaslanacak ve yüksek olan oran üzerinden hesaplama yapılacaktır. Aşağıda bir örnek işlem yapalım.
 
Denizbank’a gelen bir yatırımcı, yüzde 14 faiz ile 300.000 TL parasını kur korumalı TL mevduat hesabına yatırmış olsun. Vade başında 5 TL olan döviz, vadenin sonunda 7,18 olarak Merkez Bankasınca açıklanmıştır. Normal mevduat hesaplarında faiz oranı kadar nemalandırılacak olan hesap 42.000 TL faiz alacaktı ve 342.000 TL olarak vade sonunda yatırımcının hesabına eklenecekti. Ancak yatırımcı aynı dönemde döviz almış olsa 60.000 dolar tutarındaki yatırımı 430.800 TL’lik bir getiri sunacaktı. Kur korumalı TL mevduat ürünü sayesinde arada bulunan 88.800 TL Hazine garantisi altındadır ve yatırımcıya vade sonunda ödenecektir. Bu durumda da yatırımcı hem yüzde 14’lük faiz getirisini elde etmiş olacaktır hem de kur farkı hesabına yatacaktır.

Denizbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Stopaj Olacak Mı?

Denizbank kur korumalı TL mevduat hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından Denizbank’ta bulunan döviz endeksli TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size gelir vergisi stopajı kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

Denizbank Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduattan Vade Dışında Para Çekmek

Denizbank kur korumalı TL mevduat hesabı için en önemli konulardan biri de vade öncesinde para çekmektir. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz mevduat hesabına dönecek ve faiz hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, yukarıdaki örneği dikkate alırsak; 300.000 TL olan yatırımınız 300.000 TL olarak kalacaktır.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir.

Denizbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Denizbank kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı 1.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın altında para yatıramazsınız. Fakat dilerseniz üstünü yatırabilirsiniz.

Denizbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Denizbank kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 
 
 

Diğer Makaleler