Denizbank kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Denizbank'ın sahibi kim, hisseleri kime ait? Denizbank kimin? gibi soruların yanında, Denizbank çalışan sayısı, Denizbank güvenilir mi? gibi soruların da yanıtlarını veriyoruz.


“Denizbank kimin? Denizbank’ın sahibi kim, hisseleri kime ait? Denizbank hangi ülkenin? Denizbank yerel mi? Devlet bankası mı?” gibi soruları daha sık duyar olduk. Gerek müşterileri gerekse müşterisi olmayı düşünen kişiler öncelikli olarak bu soruları yöneltiyorlar. Bizde bu içeriğimizde “Denizbank kimin, hissedarları kimler ve yerel mi?” gibi kullanıcıların sordukları soruları yanıtlamaya çalışacağız.
 Denizbank, ülkemizin en fazla güvenilen ve müşterisine sahip bankaları arasında görülebilir. Türkiye’de tüm bankalar bankacılık kanuna göre kurulur ve yönetilirler. Bununla beraber Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu olarak bilinen BDDK’nın da düzenlemelerine uymak zorundadırlar. Denizbank da bu esaslar çerçevesinde kurulmuş ve işletilmeye devam eden yabancı sermayeli bankalar arasında yer alıyor. Detayları aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Denizbank ne zaman kuruldu?

Denizbank ilk kez 1997 yılında Emlakbank’ın batması sonucunda ayrıldı ve Zorlu Holding tarafından özelleştirme idaresinde satın alındı. Bankanın birkaç şubesi dışında neredeyse şubesi bile kalmamışken Zorlu Holding çatısı altında “Hayata Dönüş” işlemleri başlatıldı ve banka kurtarıldı. Denizbank, kısa bir süre içinde personel alımlarını arttırdı, şube sayısını planlanan seviyelere getirdi. Üstelik TMSF’ye devrolunan diğer şubeler de bu süreçte satın alınarak bankanın gücüne güç katılmaya devam edildi. 2002 yılında Denizbank bünyesine Tarişbank’ın da dahil olmasıyla birlikte “Hayata Dönüş” desteklenmiş oldu. Hatta bu dönemde yeni açılan faktöring, yatırım ve portföy yönetim şirketlerine ek olarak Avusturya ve Rusya gibi ülkelerden bankalar satın aldı. Bir de Citibank’ın bireysel bankacılık bölümünü de devralarak adeta yeniden yaşama tutundu.

Denizbank kurucusu kim? Sahibi kim? Denizbank Hangi ülkenin?

Denizbank, Emlakbank’ın batması sonucu ortaya çıkmıştı. Zorlu Holding satın alarak bankayı “Hayata Dönüş” programıyla hayatta tutmuştu. Zaman içinde Zorlu Holding bankayı Dexia’ya sattı. Sonrasında ise Denizbank, Rusya merkezli bir banka olan Sberbank tarafından 3 milyar € karşılığında satın alındı. Sberbank ise 14,6 milyar TL karşılığında Emirates NBD’ye bankayı kar ederek sattı. Denizbank’ın sahibi Birleşik Arap Emirlerine bağlı bir banka olan Emirates NBD’dir. Fakat bu banka Dubai merkezlidir.

Denizbank hisseleri kime ait? Ortakları var mı?

Denizbank’ın 30 Nisan 2021 ortaklık yapısına göre, Emirates NBD Bank PJSC’nin hisse oranı yüzde 100’dür.Halka açık sermaye tutarı bulunmaz. Sembolik bir ortaklık şablonu da bulunan bankaya 1’er Türk lirası ile ortak olmuş dört isim bulunuyor. Bunlar Saod Mohammed İbrahim Hamad Obaidalla, Ahmed Mohammed Aqil Qassim ALQassim, Salah Mohammed Amin Abdulla, Mohammad Mahmood Ahmed Abdurazzaq Albastastaki’dir. Bankanın yönetim kurulu başkanı Hesham Al Qassim’dir. Bankanın genel müdürlük görevini ise Hakan Ateş üstlenmiştir.

Denizbank hangi statüde çalışıyor? Devlet bankası mı?

Denizbank, ülkemizde doğmuş ama sonradan hisseleri yabancılar tarafından satın alındığı için yabancı sermayeli bir özel banka statüsündedir. Kuruluşunda devlet sermayesi olmadığı için devlet bankaları arasında gösterilemez. Bankacılık kanunu gereğince, banka krediler verebilir ve mevduatlar toplayabilir. Siz de Denizbank’ın kredilerin faydalanmak isterseniz, kredi faizlerini görebileceğiniz Denizbank Kredileri sayfamızı inceleyebilirsiniz. Mevduatlarınızı Denizbank’ta değerlendirmek isterseniz Denizbank Mevduatları sayfamızdan mevduat faiz oranlarını inceleyebilirsiniz. Bankaya ait kredi kartlarını listelemek ve incelemek için de Denizbank Kredi Kartları sayfamızı incelemenizi öneriyoruz. İhtiyaç duyarsanız, Denizbank İletişim Bilgileri sayfasından iletişim bilgilerine erişebilirsiniz.

Denizbank çalışan sayısı kaç?

Denizbank çalışan sayısı, Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre 12 binin üzerindedir. Bu çalışan personellerden 6641 tanesi kadın, 5677 tanesi de erkektir. İlköğretim mezunu çalışan sayısı 398, lise ve dengi okul mezunu sayısı 4807, lisans mezunu sayısı 6607 ve yüksek lisans mezunu sayısı da 506’dır. Denizbank’ın 693 yurtiçi, 1 de yurtdışı olmak üzere 694 şubesi bulunuyor.

Denizbank güvenilir mi?

Denizbank, Türkiye’deki bankacılık kanunlarına uygun olarak kurulmuş ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından denetlenen bir bankadır. Ülkemizde bulunan her banka, tıpkı Denizbank gibi denetlenir. Bu nedenden dolayı da güvenilirlik çıtası için bankaya değil, denetleme kurumuna bakmak gerekir. BDDK tarafından denetlenen ve faaliyetleri uygun görülen bir bankanın güvenilir olmaması durumundan bahsedilemez. Bun nedenle de gönül rahatlığı ile bankaya mevduatlarınızı yatırabilir ve güvenle borçlanabilirsiniz. Tüm bunların yanında Denizbank güvenli mi, diye merak eden yatırımcılar için belirtelim, batan bir banka için devlet müşteri başına 100 bin TL’lik bir garanti oluşturmuş durumdadır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler