Denizbank Kolay Adres Tanımlama, IBANSIZ Para Gönderme

Denizbank Kolay Adres, tanımlayacağınız kişisel bilgileriniz ile IBAN adresine gerek kalmadan para transfer edebileceğiniz bir ortak bankalar arası protokoldür.


Denizbank Kolay Adres tanımlama ve IBANSIZ para göndermek için FAST sistemi sayesinde daha hızlı ve interaktif bir bankacılık deneyimi Denizbank müşterilerini bekliyor. Denizbank da pek çok banka gibi 12 Kasım 2020’de Merkez Bankası tarafından duyurulan ve 8 Ocak 2021’de uygulamaya konan Kolay Adres ve FAST sistemlerini hızlıca kendi sistemlerine entegre etti. Biz de bu yazımızda “Denizbank Kolay Adres nasıl tanımlanır?”, “Nasıl IBANsız para gönderilir?”, “Kolay Adres ücretli mi?” gibi merak ettiğiniz soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız. Öncesinde Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBANSIZ Para Gönderme konulu yazımızı okuyarak bu yazımızla ilgili referans bilgilere erişebilirsiniz.

FAST Nedir?

Kolay Adres sistemini ve Deniz Bank Kolay Adres tanımlama işlemini anlatmaya başlamadan önce FAST sistemini yakından tanıyalım. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olarak isimlendirilen bu sistem sayesinde artık günün her saatinde, haftanın her günü; hafta sonu, tatil günleri veya saat 17:00 sonrası ayırmadan anında EFT gönderebilir ve alabilirsiniz. 17:00 sonrasında, tatil günlerinde, hafta sonlarında “param gelmedi” telaşına son veren uygulama ile artık daha hızlı bankacılık işlemleri mümkün hale geldi. FAST sistemini daha detaylı olarak incelemek isterseniz FAST İle EFT İşlemleri 7 Gün 24 Saat başlıklı konumuzu okuyabilirsiniz.

Denizbank Kolay Adres Nedir?

Denizbank Kolay Adres, tanımlayacağınız kişisel bilgileriniz ile IBAN adresine gerek kalmadan para transfer edebileceğiniz bir ortak bankalar arası protokoldür. Uzun, 26 haneli IBAN adresi kullanarak para transferi yerine, para göndereceğiniz kişinin tanımladığı cep telefonu numarasına, T.C. kimlik numarasına, pasaport numarasına, e-posta adresine ya da kurumsal firmalar için vergi kimlik numarasına para transfer edebilirsiniz (Banka internet adresinde yabancı kimlik numarasına transfer yapılabileceği belirtilmediğinden yazılmamıştır). Aynı şekilde farklı kişiler de sizin belirlediğiniz Kolay Adres yardımıyla size para transfer edebilir.

Denizbank Kolay Adres Nasıl Tanımlanır?

Denizbank Kolay Adres, 26 haneli IBAN adresi kullanmaya gerek kalmadan para transferi gerçekleştirilmesini sağlayan büyük bir kolaylıktır. Denizbank Kolay Adres tanımlamak için MobilDeniz’e giriş yaptıktan sonra Hesap/Kart İşlemleri menüsünde bulunan Kolay Adres İşlemleri bölümüne giriş yaparak yukarıdaki Kolay Adreslerden dilediğiniz adresle tanımlama yapabilirsiniz. Aynı zamanda Denizbank ATM’lerinden de Kolay Adres için tanımlama işlemi yapabilirsiniz. Kart şifrenizi girdikten sonra Hesap İşlemleri menüsü altındaki Kolay Adres İşlemleri bölümünü seçmeniz ve tanımlamanızı yapmanız yeterli olacaktır.
 Bunun yanında Denizbank şubelerinden de tanımlamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Size en yakın Denizbank şubesinin yerini öğrenmek isterseniz Denizbank Şubeleri sayfamızı, diğer bankalar için şube araması yapmak için de Banka Şubeleri sayfamızı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Denizbank Kolay Adres Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?

8 Ocak 2021 tarihinden bu yana Denizbank Kolay Adres tanımlanmaya ve kullanılmaya devam ediyor. Merkez Bankası FAST ve Kolay Adres sistemlerini 12 Kasım 2020’de tanıttığında, 11 pilot bankanın bu uygulamayı hayata geçireceğini belirtmiş olsa da pek çok banka FAST ve Kolay Adres sistemini erkenden kendi sistemlerine entegre etmeyi başardı. Aşağıdaki Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar başlığı altında bu bankaları görebilir ve dilediğiniz birini seçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kolay Adres Ücretli Mi?

Denizbank ya da farklı bir banka sizden Kolay Adres tanımlaması yapmak için herhangi bir ücret talep etmeyecektir. Zira banka hesaplarınızı Kolay Adres sistemine bağlamak tamamen ücretsizdir.

Denizbank Kolay Adres Limiti Ne Kadar?

Denizbank Kolay Adres için bankanın internet sitesinde göze çarpan bir limit bulunmasa da BKM’den öğrendiğimize göre bankaların bu işlem için uygulanacak limit 1000 TL olarak belirlenmiş. Yani bir kerede hızlıca Kolay Adres kullanılarak en fazla 1000 TL’ye kadar para transferi yapabilirsiniz.  İlerleyen zamanlarda bu limitin değişeceğini düşünüyoruz. O zaman geldiğinde bu başlık altında sizlere son limit durumu ile ilgili bilgileri ileteceğiz. Aynı zamanda FAST sistemi ile ilgili bir bilgiyi de sizinle bu başlık altında paylaşalım. FAST sistemi de tıpkı EFT’de olduğu gibi bir ücret tarifesine bağlıdır. Bu ücret tarifesini belirleyen ise Denizbank değil Merkez Bankası’dır.

Denizbank Kolay Adres Bilgileri Nerede Saklanıyor?

Denizbank Kolay Adres için tanımladığınız bilgiler Bankalararası Kart Merkezi sunucularında saklanmaktadır ve bu nedenle de bilgilerinizin güvende olduğu söylenebilir. Banka tarafından ya da BKM tarafından bilgileriniz alakasız üçüncü kişilerle paylaşılmaz. Sadece fon aktarma, fon çekme işlemlerinin yerine getirilmesi amacıyla; 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ve sair mevzuat hükümlerinin zorunlu kıldığı ya da izin verdiği kişilerle / kurumlarla paylaşılabilir.

Denizbank Kolay Adres Kaç Kere Tanımlanır?

Denizbank ya da farklı bankalarda toplamda 5 tane Kolay Adres tanımlayabilirsiniz. Bu durumu bir örnekle sizlere anlatmaya çalışalım. Denizbank’taki bir hesabınız için cep telefonu numaranızı Kolay Adres olarak tanımladığınızı varsayalım. Bu durumda tüm bankalar için kalan hakkınız 4 olur ve kalan haklarınız için yine aynı cep telefonunu bu kez başka bir bankada daha kullanmak isterseniz, bu durumda Denizbank’taki hesabınızdan cep telefonu numaranız iptal edilir. Denizbank Kolay Adres olarak 5 adres tanımlaması da yapabileceğiniz gibi farklı bankalardaki hesaplarınız için de bu tanımlamaları yapabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi kullandığınız bir Kolay Adresi farklı bir bankada kullanmak isterseniz, ilk tanımlamanız iptal edilecek ve yeni tanımlamanız geçerli olacaktır.

Denizbank Kolay Adres Hangi Hesaplar İçin Tanımlanabilir?

Denizbank Kolay Adres ile işlem yapabilmeniz için hesabınızın Vadesiz TL hesabı olması gerekir. Şimdilik döviz hesaplarınız ya da vadeli hesaplarınız için Kolay Adres tanımlaması yapamazsınız. İlerleyen zamanlarda bu durumda bir değişiklik olması durumunda bu başlık altında sizleri bilgilendireceğiz.

Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar

Aşağıdaki bankalardan dilediğinizi seçerek Kolay Adres tanımlama konusunda bankanın genel politikasını öğrenebilir ve kolayca bankada Kolay Adres tanımlama yapabilirsiniz. Aynı zamanda bankalarda herhangi bir hesabınız yoksa hemen Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler makalemizi okuyabilirsiniz.
 
Akbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Albaraka Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Alternatif Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Anadolubank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Burgan Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Fibabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Garanti Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Halkbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
HSBC Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
ING Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
İş Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Odeabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
QNB Finansbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Şekerbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
TEB Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Türkiye Finans Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıf Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme

 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler