Denizbank Swift Ücreti

Denizbank swift ücreti, yurt dışında para gönderme işlemi sırasında karşılaşılan işlem ücretleridir.


Denizbank swift ücreti-yurtdışı para transfer masrafı anlamına gelir. Swift, dünyada bulunan tüm bankaların arasındaki elektronik fon transferi olarak tanımlanır ve swift bu fon transferinin gerçekleştirilmesi için kullanılan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde, dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan kişinin, dünyanın herhangi bir yerindeki banka hesabına para transferi yapması mümkün olur. Bu hizmet ücretli bir hizmettir ve bu sebeple para transferi sırasında komisyon alınması söz konusudur.
 Denizbank da pek çok banka gibi swift işlemlerinin yapılabilmesine imkân tanıyan bir bankadır ve bu hizmetin ücretli olarak verilmesinden dolayı banka tarafından masraf alınması söz konusudur. Bu yazımızda Denizbank swift ücreti-yurtdışı para transferi hakkında bilgi ayrıntılı bilgi aktarımı sağlanacaktır.

Denizbank Swift Ücreti

Denizbank tüm şubelerinden ve diğer bankacılık hizmetlerinden swift yapılması imkanını müşterilerine sunar. Swift işlemleri nedeni ile Denizbank’ın her bir işlemden aldığı masraf aynı değildir. Banka tarafından alınacak olan swift komisyonu ücretlerinin çeşitli değişkenler çerçevesinde farklılaştığı görülür. Bu etkenler; Swift işleminin hangi bankacılık hizmeti ile gerçekleştirildiği, swiftin gönderilmesi veya hesaba gelmesidir. Dolayısı ile Denizbank swift ücreti değişkendir.
 
Genel olarak Denizbank Uluslararası Fon Transferi masraf tutarı maksimum olarak BSMV hariç 200 TL’dir. Denizbank şubelerinde gerçekleştirilen swift masrafları şu şekildedir:
  • Uluslararası Fon Transferi ücreti; masraf oranı maksimum %0,5, minimum masraf tutarı 70 TL, maksimum masraf tutarı 700 TL’dir. Bu durumda, gerçekleştirilen işlemden swift ücreti ile muhabir baka ücreti de ayrıca BSMV hariç olarak kesilecektir.
  • Hesaba gelen Uluslararası Fon Transferi swift ücreti; masraf oranı maksimum %0,5, minimum masraf tutarı 70 TL, maksimum masraf tutarı 700 TL’dir. Ayrıca BSMV hariç olarak +200 TL tahsil edilecektir.
  • Uluslararası Fon Transferi ile mesajlaşma ücreti; maksimum masraf oranı %3’tür. Ticari nitelik taşımakta olan müşteriler tarafından yabancı para vadesiz mevduat hesapları üzerinden gerçekleştirdikleri uluslararası fon transferi işlemlerinden %3 mesajlaşma ücreti de tahsil edilmektedir.
Denizbank swift ücreti-yurtdışı para transfer masrafı İnternet bankacılığı, iletişim merkezi hizmetleri ve mobil bankacılık ile gerçekleştirildiğinde ise maksimum 70 TL’dir. Bu ücrete BSMV dahil değildir. Diğer bankalara gerçekleştirilen swift işlemiyle, gerçekleştirilen havalelerde muhabir banka masrafının amire ait olması durumunda, söz konusu masraf, havale yapılması sırasında peşin olarak kişilerden tahsil edilir.

Yurtdışı Para Transferi Denizbank

Yurtdışı para transferi Denizbank işlemleri, yurt içinde yapılan para transferleri kadar hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu para transferi işleminin gerçekleşme hızı bankanın genel işlem süresiyle doğru orantılıdır. Genel olarak Denizbank üzerinden gerçekleştirilen swift işlemleri 3 iş günü içerisinde başarılı bir şekilde tamamlanır. Bazı durumlarda ise bu süre 5 iş gününü de bulabilir.
 
Swift işlemlerinin yurtiçindeki para transferleri gibi hızlı gerçekleşmeme nedeni; arada başka aracı bankaların görev almasıdır. Çünkü bu işlemlerde, bir ülkeden diğer bir ülkeye elektronik fon transferi yapılırken bankalar aracı olur. Özet olarak swift işlemlerinde yalnızca gönderici banka ve alıcı banka değil bir de aracı banka görev alır. Bu bankaların herhangi birinde yaşanan yoğunluk, para gönderim süresinin tamamına etki eder.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler