Denizbank Tasarruf Mevduat Güvencesi

Denizbank Tasarruf Mevduat Güvencesi, 150.000 TL'ye kadar mevduat yatırımlarınızın güvence altında olmasına olanak sağlar.


Denizbank Tasarruf Mevduat Güvencesi, birikim sahiplerinin 150.000 TL’ye kadar olan bakiyelerinin güvence altına alınmasını sağlar. TMSF güvencesi altında Denizbank’ta birikimi olan kişiler, güvenli birikim yapmanın avantajına sahip olurlar. Bu yazımızda Denizbank’ın Tasarruf Mevduat Güvencesi hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Yurt İçi Şubelerde Denizbank Tasarruf Mevduat Güvencesi

Yurt içi şubelerde geçerli olmak kaydıyla gerçek kişiler adına açılmış olan mevduat hesapları ve ticari işlemlere konu olmayan özellikteki mevduat hesapları, döviz, Türk lirası, değerli maden cinsinden olan mevduat hesapları Yurt İçi Şubelerde Denizbank Tasarruf Mevduat Güvencesi altında olur. Bu hesaplarda bulunan 150.000 TL’ye kadar olan bakiyeler bu sigorta kapsamı içinde yer alır.

Denizbank Tasarruf Mevduat Güvencesi Dışında Olan Mevduatlar

Bazı mevduatlar, Tasarruf Mevduat Güvencesi dışında kalabilir ve genel olarak Denizbank Tasarruf Mevduat Güvencesi dışında olan mevduatlar ise şunlardır;
  • Mevduat bankalarına ait olan fakat yurtdışı şubelerinde açılmış olan mevduatlar
  • Yurt dışında ve Türkiye’de kıyı bankacılığı yani off-shore faaliyeti göstermekte olan, kredi kuruluşlarında bulunan mevduatlar
  • Banka olarak kamuya ilan edilen ve de Merkez Bankası’na bildirilmiş olan, azami faiz oranı ile mevduat toplamı en fazla 5 mevduat bankasının ortalama olarak faiz oranları üzerinde verilen aşırı faizler
Tüm bu maddelerde belirtilmiş olan durum ve mevduatlar, Denizbank Tasarruf Mevduat Güvencesi kapsamının dışında kalır.
Mevduat bankalarının yurt dışında, herhangi bir ülkede kurulu olan finansal kuruluşlar adına olmak üzere yurt içinde yerleşik olan kişilerden mevduat kabul etmesi yasaktır ve bu yasak 5411 sayılı Bankacılık Kanunu tarafından belirtilmiştir.

Denizbank Devlet Güvencesi Kapsamında Yapılacak Olan Ödemeler

Tasarruf Mevduat Güvencesi bir devlet güvencesidir ve Denizbank devlet güvencesi kapsamında sigortadan yapılacak olan ödemeler, mevduat bankasına ait olan faaliyet izninin kaldırılması ile birlikte Türk lirası olarak yapılır. Tasarruf Mevduat Güvencesi kapsamında yani sigorta kapsamında ödenecek olan meblağ belirlenir iken tasarruf mevduatı hesaplarına ait olan faiz reeskontları ve anaparanın toplamı dikkate alınır.Altın ve döviz cinsinden olan mevduat hesaplarının Türk lirası olarak karşılıkları, Mevduat bankasına ait olan faaliyet izninin kaldırılması ile söz konusu tarihteki Merkez Bankası döviz alış kurları ile İstanbul Altın Borsası seansı kapanış fiyatları esas alınır.
Yukarıda bilgisi verilmiş olan maddeler 7.11.2006 tarihli ve 26339 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmıştır. Sigortaya Tabi Mevduat ve Katılım Fonları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca Tahsil Olunacak Primlere Dair Yönetmelik adıyla Resmî Gazete’de yer alan yönetmelik hakkında daha kapsamlı ve ayrıntılı bilgi için www.tmsf.org.tr ve bilgi@tmsf.org.tr adreslerinden destek alınabilir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler