Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli evlilik kredilerinden yararlanarak evlilik hayallerinizi gerçeğe çevirebilirsiniz.


Maddi durumunuz evlilik için tam olarak uygun değil ve evlilik kararı almak üzereyseniz devlet tarafından evliliğinize maddi destek almayı deneyebilirsiniz. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından sunulan bu kredi evlenmek isteyen ancak maddi sıkıntılar yüzünden evlenemeyen pek çok çift için faizsiz kredi imkanı sunuyor. Kredinin geri ödeme sıkıntısının olmaması ise tamamen faizsiz olmasına bağlı oluyor.

Evlilik Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

İhtiyaç sahipleri evlilik kredilerinden yararlanabiliyorlar. Aylık ya da yıllık gelir düzeyiniz yüksek veya herhangi bir mülke sahipseniz devlet destekli faizsiz evlilik kredilerinden yararlanamıyorsunuz. Ayrıca sicil kaydınızda da herhangi bir sorun olmaması gerekiyor. Türk Ceza Kanununa göre ağır bir suç olarak tanımlanan maddeler sicilinize işlenmiş ise kredi başvurularınız onay almıyor.

Kredi Yaş Sınırlaması Nedir?

18 yaşını doldurmuş olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı devlet destekli krediden yararlanabilmektedir. Genç yaşta evlenmek isteyen ve kredi talebinde bulunan kişilerin 24 yaşından küçük olmaları ise devlet tarafından daha olumlu bir şekilde değerlendiriliyor. Yüksek öğretim hayatına devam kişilerin mağdur olmaması için ise bu yaş sınırlaması 26 yaşına kadar uzatılıyor.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ne Kadar?

Devletin gençlerin evliliklerine destek amaçlı olarak sunduğu bu kredilerin toplam miktarı 10.000 TL olarak belirlenmiştir. Kredi ödemelerinizi yaparken herhangi bir şekilde faiz uygulanmıyor. Faiz uygulanmıyor olması ihtiyaç kredilerinden daha avantajlı bir kredi kullanabilmenizi sağlıyor.

Krediyi Ne Zaman Geri Ödenmeli?

Evliliğiniz için çektiğiniz evlilik kredisinin ödemeleri, krediyi çektiğiniz tarihten 1 yıl sonra resmi olarak başlatılıyor. Kredilerinizin vadesini ise 4 yıl gibi oldukça uzun bir süre zarfına yayabiliyorsunuz.
Devlet destekli evlilik kredilerinde 4 yıllık geri ödeme dönemlerinde ana paranız ufak taksitlere bölünerek sizlerden talep ediliyor. Eğer evlendiğiniz zaman evliliğinizin ilk senesinde çocuk olursanız bu durumunuzun desteklenebilmesi için kredinizin geri ödeme süresi 1 yıl daha ertelenebiliyor.

Devlet yurdunda büyümüş olan yetim olarak nitelendirilen gençler için ise devlet destekli evlilik kredilerindeki geri ödeme ertelemesi 2 yıl yapılabiliyor.

Hangi Bankalardan Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alınabilir?

Faizsiz bir şekilde devlet destekli evlilik kredisi almak istiyorsanız devlet bankaları yani kamu bankalarını tercih etmeniz gerekiyor. Ülkemizde bu tür kredilere başvuru yapabileceğiniz Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank gibi bankalar mevcuttur. Devlet destekli faizsiz krediler için bu üç ayrı bankanın şartlarını inceleyebilir ve kendinize en uygun olanına başvuru yapabilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler