Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi 2023

Devlet destekli 2 yıl ödemesiz, 48 ay vadeli ve faizsiz evlilik kredisi açıklandı. Aile ve Gençlik Bankası'nın vereceği kredi en önemli vaatler arasında...


Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi için çalışmalar başladı. Yeni evlenecek çiftler için hazırlanan planda, 24 ay geri ödemesiz ve 48 ay ödemeli kredi ürünü ortaya çıktı. Milletvekili aday tanıtım toplantısında seçim projelerinden bahseden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni evleneceklere müjde kabul edilen bir haber verdi. Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi hakkında detayları araştırdık ve içeriğimizde sizlere sunuyoruz.

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Ne Zaman Uygulanacak?

2 sene ödemesiz ve 48 ay vadeli devlet destekli faizsiz evlilik kredisi ürünü için henüz herhangi bir bankadan açıklama gelmedi. Cumhurbaşkanı’nın açıklamasından anladığımız kadarıyla bu uygulama, 14 Mayıs 2023 seçimleri sonrasında uygulamaya konacak. Daha öncesinde herhangi bir bankadan bu kredi ürününü çıkarması beklenmiyor. Yeni kurulacak olan Aile ve Gençlik Bankası’nın bu krediyi vereceği ifade edildi. Ancak kredi ürünü ortaya çıkarsa bu başlık altında güncelleyeceğiz.

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Nasıl Alınacak?

Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi için henüz herhangi bir şart açıklanmış değil. Ancak yaş kriteri getirilebileceğini ve ilk evliliklerde söz konusu olacağını düşünmek yanlış olmayacaktır. Ancak Cumhurbaşkanı’nın açıklamasında bir yaş sınırı telaffuz edilmedi. Yine de geçmiş dönemlerde benzer kredi ürünlerinde yaş kriteri konduğunu görmüştük. Bu noktada hazırlıklı olmak gerekiyor. Başvuru için gerekli şartları taşıyan tüm çiftler, kredi ürününü çıkaran Aile ve Gençlik Bankası'na başvurabilecek. Bildiğimiz önemli bir nokta da Aile ve Gençlik Bankası adı altında bir bankanın kurulacağı ve kredinin bu banka üzerinden verileceğiz…

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Kredi Notuna Bakılır Mı?

2 sene ödemesiz ve 48 ay vadeli devlet destekli faizsiz evlilik kredisi için kredi notu (Findeks kredi notu) iyi olanlar başvuru yapabilecektir. Bununla alakalı herhangi bir açıklama olmasa da geçmiş uygulamalara bakıldığında (Pandemi döneminde Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank kredileri) Findeks kredi notunun önemli bir yer tuttuğunu görebiliriz. Bankalar ticari kurumlardır ve risk altına girerek kredi dağıtmazlar. Bu nedenle de “kredi notuna bakılmaksızın kredi verilmesi” söz konusu olmayacaktır. Daha fazla detay için "Findeks Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?" ve "Findeks Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?" isimli içeriklerimizi incelemenizi öneriyoruz.

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Geri Ödemesi Ne Kadar Olacak?

Devlet destekli evlilik kredisi faizsiz bir kredi ürünü olacağından ödeme tutarınız çekeceğiniz tutarın vadeye bölünmesi ile kolayca elde edilebilir. Üst sınırdan hesaplayacak olursak, 150 bin TL kredi çektiğinizi ve 48 ay vade yaptırdığınızı düşünürsek, ayda 3.125 TL ödemeniz olacaktır. İlk iki sene geri ödemesiz dönem olacağından dolayı hesaplarken bu iki yılı da katarsanız, aylık 2083 TL olarak da hesaplanabilir. İki yılda biriktirdiğiniz paraya eklemeler yaparak da ödemenizi Aile ve Gençlik Bankası’na gerçekleştirebilirsiniz.

Aile ve Gençlik Bankası Kurulacak

Erdoğan’ın değindiği konulardan biri de Aile ve Gençlik Bankası’ydı. Kredinin bu banka tarafından verileceği ve bankanın çocukların eğitimi başta olmak üzere aile kurumunu koruyan ve güçlendiren çeşitli hizmetleri de destekleyeceği belirtildi.
 Tüm bunların yanında Recep Tayyip Erdoğan çocuğu olan kadınlara erken emeklilik, cep telefonu ve bilgisayar alımında vergi muafiyeti, üniversite öğrencilerine ücretsiz 10 GB internet, otomobilde ÖTV indirimi konuları hakkında da vaatlerde bulundu.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler