Devlet Destekli Küçük Baş Süt Hayvancılığı Kredisi

Devle destekli küçük baş süt hayvancılığı kredilerinden yararlanabilmek bazı şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir.


Köyler ve kırsal kesimlerde hayatını sürdürmekte olan çiftçilerimiz için artık devlet tarafından bir takım kolaylıklar sağlanabiliyor. Tarımsal ve kırsal alanlarda kalkınmayı hedefleyen kurumlarımız çiftçilere ve işletmelere süt üretimi için %50 ile %70 arasında hibe kredisi desteği sağlıyor. Gıda ve Tarım Hayvancılık Bakanlığı ve KOSGEB tarafından çiftçilerimizi desteklemek amacı ile verilen krediler yerli süt üretiminin hızlanması ve çiftçilerimizin daha rahat bir şekilde hayallerine ulaşmasını sağlayabilmektedir.
Türkiye'nin üç ayrı devlet bankası bulunmaktadır. Bu bankalar arasında yer alan Ziraat Bankası'da küçükbaş hayvancılık ile ilgilenmek isteyenlere kredi desteği sunmaktadır. Koyun ya da keçi yetiştiriciliği yapıyor olmak ve en az 25 adet küçükbaş süt hayvanının olması bu krediyi talep edebilmek için aranan şartlar arasındadır.

Üretim yapmakta olan ve mevcut işletmelerini büyütmek isteyen çiftçilere sağlanmakta olan küçükbaş süt hayvancılığı kredileri için alacağınız küçükbaş süt hayvanlarının en az 24 aylık olması da gereklidir. Hayvancılık kredisi ile alınacak olan küçükbaş hayvanların krediye uygun olanları arasında Ankara keçisi, Kıl keçisi, Karaman koyunu ve Kilis Keçisi gibi hayvan cinsleri yer almaktadır.

Yukarıdaki hayvan cinslerinden birini seçerek almayı düşündüğünüz zaman hayvancılık kredisi alabilmek için daha kolay bir süreçten geçmiş olursunuz. Aynı zamanda hayvanların yaşamakta olduğu barınakların da hayvancılık kredisinin şartlarına uygun olması şartı aranmaktadır. Sütlerin korunma altında tutulması için gerekli soğutucu makineler ve sütün işlenmesi için sağma makineleri bulunmalıdır.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi için Nerelerden Yardım Alınabilir?

Devletin yerli süt üretimine katkı sağlamak için sunduğu krediler geri ödemesiz, 0 faiz oranlı olarak sunulmaktadır. Bu kredi tipi hakkında detaylı bilgi alabilmek için Tarım ve Kredi Kooperatifi'ni ziyaret etmeyi deneyebilirsiniz. Kooperatif tarafından sizlere sunulan önerilerden sonra kredilerin size uygun olmadığını düşünüyorsanız Ziraat Bankası'ndan destek hizmeti alabilirsiniz.

Devlet bankası olarak hizmet vermekte olan Ziraat Bankası sizlerin ihtiyaçlarına yönelik olan kredi şartlarının ve ödemelerinin belirlenmesinde aktif bir hizmet sunacaktır. KOSGEB çiftlik ve üretim tesisi kurabilmek için sizlere kredi verebilecek bir diğer kuruluştur. Hayvan alımları için kredi arıyorsanız KOSGEB bu konuda sizlere hizmet sunmayacaktır. Ancak KOSGEB'in sunduğu uzun vadeli ödeme planları sayesinde bir takım kolaylıklardan yararlanabilirsiniz.

Satın almayı planladığınız hayvanların bankanın sunduğu şartlara uygun olması gerekmektedir. Banka tarafından sizden istenen evraklar ile birlikte hayvan alım faturaları ve hayvan proformalarını da kredi başvurularınızı yaparken yanınızda götürmeniz gereklidir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler