Dosya Masrafı İadesi

Dosya masrafı iadesi hakkında en çok sorulan soruların cevapları bu makalede yer almaktadır.


Kredi dosya masrafı iadesi konusunda, son 10 yılda bankalardan kullanmış olduğumuz kredilerin dosya masraflarını geri alabileceğimiz ile ilgili pek çok haber yayınlandı.
Bu haberlerin ardından pek çok vatandaş masrafların geri alınması için bankalarda kuyruğa girdi. Hatta bu masrafların bankalardan tahsil edilmesi için belli şehirlerde belli şirketler bile kuruldu. Fakat; tüketicilerin yanlış yönlendirilmesi ya da tam bilgilendirilmemesinden kaynaklı mağduriyetler de çokça yaşandı.  Bu işlem dikkatlice araştırılarak yapılması gereken bir işlemdir ve  başvuru esnasında doldurulması gereken belli başlı evraklar bulunmaktadır. Bunlar iyice öğrenildikten sonra başvurular gerçekleştirilmelidir. 

Kredi Dosya Masrafı İadesi Nasıl Yapılmaktadır?

Kredi Dosya masrafı iadesi için yapılması gereken ilk iş, krediyi kullanan kişinin dosya masrafı iadesi dilekçe örneği temin etmek olacaktır. İnternet üzerinde ya da tüketici haklarında bu dilekçe örneğinden mevcuttur. 
Kredi Dosya Masrafı İadesi Başvurusu, tüketici hakem heyeti aracılığı ile yapılabileceği gibi şahsi olarak da gerçekleştirilebilmektedir. Örnek dilekçe incelendiğinde görüleceği üzere hangi bankaya gönderileceğine dair bilgiler ve 4077 sayılı "Tüketici Koruma Kanunu" ibaresi yer almaktadır. Bu bilgiler krediyi kullanan kişi tarafından doğru bir şekilde doldurulmalı ve kredi kullanımının yapıldığı ilgili bankanın ilgili şubesine gönderimi posta aracılığı ile sağlanmalıdır. Dilekçeye atılan imza mutlaka kredinin kullanıldığı dönemdeki imza ile aynı olmalıdır.

Kredi Dosya Masrafı İadesi Ne Kadar Sürer? Dosya Masrafı İadesi Ne Kadar Sürer?

Banka, dilekçeyi inceleyecek, sözleşmeler ile ilgili gerekli araştırmayı yapacak ve maksimum 30 gün içerisinde yine posta yoluyla tüketiciye olumlu ya da olumsuz dönüş sağlayacaktır. Bazı bankalar iadeyi gerçekleştirirken, bazı bankalar da tam tersini gerçekleştirmektedirler.

Kredi Dosya Masrafı İadesi Hangi Yılları Kapsıyor?

Kredi dosya masrafı iadesi son on yılı kapsamaktadır. On yıldan önce alınan kredilere ilişkin bir geri ödeme mümkün değildir.

Dosya Masrafı İadesi Alanlar Var Mı?

Evet. Kredi dosya masrafı iadesinin alamamanızda işlemin olumsuz sonuçlanmasındaki en büyük etken, kredi kullanımı sırasında banka tarafından dosya masrafının tüketiciye bildirilmesi, tüketicinin de bu maddeyi kabul edip imzalaması durumudur.
 
İşlemin bireysel olarak değil Tüketici Hakem Heyeti ile gerçekleştirilmesi bu yönden daha faydalıdır.
 
Kredi masraf iadesinde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili hazırlamış olduğumuz sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Makaleler