Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

Döviz endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabı ile ilgili tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.
Yeni Türkiye Ekonomi Modelinin bir yansıması olarak kur korumalı TL mevduat hesabı ürünü Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarının ardından devreye alındı. Bunun yanında Hazine Bakanlığı’nın açıklamaları da devreye alınan bu ürünün nasıl işleyeceğini, değişimin nasıl yansıtılacağını ortaya koydu. İlk duyurulduğunda Döviz endeksli TL mevduat hesabı olarak anılan bu ürün, “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” olarak işleme sokuldu.

Finansal Alternatif Olarak Kur Korumalı TL Mevduat

Türk lirasını korumak amaçlı ve döviz cinsinden ürünlerin yükselişinden kaynaklı endişeleri gidermek için Kur Korumalı TL Mevduat ürünü bir ekonomik alternatif olarak vatandaşlara sunuldu. Bu tedbir ile tasarrufların lira cinsinden değeri ile eşdeğer döviz mevduatı arasındaki farkı Hazine, yatırımcıya ödemeyi taahhüt etti. Yeni enstrüman ile yabancı para birimlerindeki potansiyel yatırımcıların liraya bağlı kalması sağlanacağı ve bu yolla da sonuç alınacağı düşünülüyor.

Kur Korumalı TL Mevduat Garantisi Nasıl Sağlanıyor?

Kur korumalı Türk lirası mevduat hesaplarına Türk lirası cinsinden parasını yatıran yatırımcı, kur etkisini pozitif olarak hissedecek. Zira devletin, kamu iktisadi teşebbüslerinin gelirlerine endeksli devlet bonolarını ihraç etmesi sonucu, Türk lirası bazlı varlıklara yönelmeyi teşvik edecek. Kurdaki yukarı yönlü hareketin sonucunda ise Hazine, bu kaybı yatırımcıya geri ödeyecek.

Kur Korumalı TL Mevduat Paketine Kimler Katılabilir?

Döviz endeksli, kur korumalı Türk lirası mevduat hesabını kurumsal firmalar ile gerçek kişiler açabilecek. Merkez Bankasının sonradan getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir. Yani tüzel kişiler bu mevduat ürününden fayda sağlayamayacaklar (Son düzenleme ile katılma imkanı sağlandı.) Burada amaç, döviz mevduatı bulunan vatandaşın kur korumalı Türk lirası mevduat hesabı açtırarak döviz hesaplarındaki paralarını taşıması. Gerçek kişiler için tarih sınırı da ortadan kalkmış durumda.
Son düzenleme: Tüzel kişiler için de artık kur korumalu mevduat hesapları açılabilmektedir. Kurumlar vergisi istisnası uygulanacak olan uygulamada kişisel hesap sahiplerine olduğu gibi en az üç aylık vade programı uygulanacak. Buna göre tüzel kişiler / şirketler, 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizlerini kur korumalı Tl mevduat hesaplarına taşıyabilecek. 

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

Yalnızca gerçek kişilerin açabileceği döviz endeksli TL mevduat hesabının vadeleri 3, 6, 9 ve 12 ay olarak belirlendi. Bir diğer ifadeyle 92, 181, 272 ve 366 günlük vadeler halinde kur korumalı TL mevduat hesabına Türk lirası cinsinden paranızı yatırabilecek ve döviz hareketlerinden etkilenmeden paranızı vadesi dahilinde hesabınızda tutabilirsiniz. Normal şartlarda mevduat hesaplarında bankalar, kendi vadelerini ve faiz oranlarını belirleyebilmektedirler. Ancak bu mevduat hesabı için en az 3 aylık en fazla 12 aylık vadeler etkili olabilecek.

En Az Faiz Oranı Kaç Olacak?

Bankalar, Merkez Bankası’nın politika faizi üzerinden kendi faizlerini belirler. Bu durumda politika faizi 14 baz puan iken isteyen banka bunun üzerinde de faiz belirleyebilir. Ancak alt limit olarak işleyecek olan faiz Merkez Bankası’nca belirtilen politika faizi olacaktır. Bankalar, kendi politikalarına göre bu oranı 300 baz puana kadar arttırabilirler. Yani politika faizi 14 iken bir banka en fazla 17 faiz ödeyebilir. Döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabında hesaplanacak faizi de belirleyecek olan bankalar olacaktır. Ancak buradaki temel detay, döviz kurundaki değişim belirlenen faizin üzerinde kalırsa, aradaki fark Hazine tarafında Türk lirası olarak hesaplara ödenecek.
 
Bu noktada bir örnekle durumu anlatalım. Bir kişi, yüzde 14 faiz ile 10.000 TL parasını kur korumalı TL mevduat hesabına yatırmış olsun. Vade başlangıcında 10 TL olan döviz, vade sonunda 15 TL olmuşsa, bu durumda kişi döviz almış olsaydı parasını 15.000 TL olarak bozdurabilecekti. Ancak mevduat hesabındaki tutar vade sonunda sadece 11.400 TL’de kaldı. İşte bu aradaki 3.600 TL fark Hazine tarafından kişinin hesabına ödenecektir. Bu durumda da kişi hem yüzde 14’lük faiz getirisini elde etmiş olacaktır hem de kur farkı hesabına yatacaktır.

Yüksek Kur Oranından Koruyan Mevduat

Yüksek kur oranından koruyan mevduat hesabı olarak adlandırılmasının nedeni yukarıda gerçekleştirmiş olduğumuz hesaptan dolayıdır. Burada beklenti, vatandaşın yüksek kur oluşması durumunda zararının tazmin edilmesi ve dövize doğru kaymaların önlenmesidir. Milli paranın yerine döviz hesaplarına ilgi gösterilmesi ise TL’nin değer kaybını arttırdığından, bunun önünün alınmak istendiğini de söylememiz mümkündür.

Kur Farkı Ödemeleri Neye Göre Hesaplanacak?

Kur farkı ödemeleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın her gün altı defa saat başı açıklayacağı dolar kuru üzerinden hesaplanacak. Bu saatleri de yazmamız gerekirse, 10, 11, 12, 13, 14 ve 15 saatlerinde kur açıklanacaktır. Mevduat hesabını açtırdığınız günkü Merkez Bankası dolar alış kuru ile vade sonundaki Merkez Bankası’nın saat 11’de açıkladığı döviz satış kuru kıyaslanacak ve yüksek olan oran üzerinden hesaplamalar yapılacak..

Döviz Endeksli TL Mevduat Hesabında Limit Var Mı?

Döviz endeksli TL mevduat hesabına yatırılacak maksimum miktar ile ilgili bir üst ya da alt sınır açıklanmadı. Bankaların durumla ilgili kendi belirleyecekleri bir limitin olup olmayacağını ise bankalar sisteme dahil olmaya başladıklarında inceleyeceğiz.

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Stopaj Var Mı?

Normal vadeli mevduat hesaplarında stopaj uygulanmaktadır. İndirimsiz olarak 6 aya kadar vadeli hesaplarda yüzde 15, 1 yıla kadar vadeli mevduat hesaplarında yüzde 12 ve 1 yıldan uzun vadeli mevduat hesaplarında bu oran yüzde 10 olarak hesaplanır. İndirimli olarak ise sırayla yüzde 5, yüzde 3 ve yüzde 0 oranında uygulanmaktadır. Kur korumalı TL mevduat hesaplarında ise stopaj vergisi uygulanmayacak. Özellikle bu durum kazancından kar elde etmek isteyen yatırımcılar için önemli bir avantaj olarak görülebilir.

Kur Korumalı TL Hesabından Vadeden Önce Para Çekilirse Ne Olur?

Döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabı açtırılması ardından vade sonunu beklemek kur garantisi için oldukça önemlidir. Eğer vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba düşecek, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Ortadan kalkan sadece faiz hakkı da değildir. Bunun yanında kur garantisi de sona ermiş olacaktır. Bu açıdan bakıldığında vade sonunu beklemek kazanç için öncelikli şart olarak ortaya çıkar. Türkiye’deki ortalama vadeli mevduat hesaplarında para tutma vadesinin 55 gün olduğunu düşünürsek, buna göre bir yatırım planı yapabilirsiniz.

Döviz Endeksli TL Mevduat Ödemesi Döviz Mi Olacak?

Hayır. Dövize endeksli TL mevduat hesabı bir Türk lirası mevduat hesabı olduğu için Türk lirası olarak ödenecektir.

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.

Kur Korumalı TL Mevduat Hangi Bankadan Açtırılabilir?

Kur korumalı mevduat hesabına dileyen tüm bankalar katılabilecektir. Biz de bu yazımızın altında katılım sağlayan bankaların listesini sizlerle paylaşıyor olacağız.

Diğer Makaleler