Dövizli Konut Kredisi

Dövizli konut kredisi avantajları


Müşteriler Türk Lirası üzerinden konut kredisi alabilecekleri gibi aynı zamanda yabancı para birimleri üzerinden de kredi alabilirler. Yabancı para birimleriyle alınan krediler genel olarak Euro ve Dolar üzerinden alınırken, bazı bankalar İsviçre Frangı ve Japon Yeni cinsinden de kredi sağlayabiliyorlar.

Dövizli Konut Faiz Ödemeleri Nasıl Oluyor?

Türk Lirası kullanılarak sağlanan krediler tüketicilere aşırı yüksek faiz oranları ile dönebiliyor. Yabancı para birimleri ile yapılan krediler de ise kur riskleri tüketicilerin karşısına çıkabiliyor. Faizleri ödemek ve yerli para birimi kullanılarak alınan konut kredisi faiz oranları ani olarak düşüş yaşayabileceği için devamlı risk olabiliyor.
Bu sebeple konut kredilerinin vadesi süresince dövizin kurdaki belirsiz değişimleri göz önünde bulunduruluyor ve bu bağlamda şekillenebiliyor.

Euro, Dolar ile konut kredisi tüm bankalar tarafından müşterilerine sunuluyor. Fakat diğer para birimleri şimdilik yalnızca sayılı banka tarafından müşterilere sunuluyor. Yerli para kullanılarak alınan konut kredisiyle dövize oranla endekslenen konut kredilerinin karşılaştırılması yapılırken döviz kurlarının konut kredisi vadesi boyunca değişim yaşamayacağını varsaymanız gerekiyor.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler