E-İhale İle Araç Nasıl Satın Alınır?

Uygun fiyata araç sahibi olmak için e-ihale ile araç satın alabilirsiniz. Gereken tüm detayları makalemizden öğrenebilirsiniz.


E-ihale ile satışa çıkan araçlar genellikle icradan satılık iken bankalarca satın alınarak kendi internet siteleri üzerinden ya da aracı internet siteleri üzerinden satılırlar. İcra öncesinde ekseriyetle bankaların kullandırdığı kredilerin ödenmemesi sonucunda bir hukuki süreç ilerlemeye başlar. Kredilerin tahsili için bankanın çalıştığı avukatlar tahsil için uğraşırlar ancak ödeme sağlanamazsa ipotekli ürün yani taşıt icra dairesi üzerinden satışa çıkarılır. İcradan satılık süreci içinde satılmayan ya da çeşitli nedenlerle satılamayan araçlar bankalarca satın alınarak satılmak istenir. Biz de bu yazımızda e-ihaleler yoluyla bankalardan satılık araçlar nasıl satın alınabilir, hangi internet siteleri üzerinden satın alabilirsiniz, e-ihale ile araç almak karlı mıdır gibi soruların yanıtlarını inceleyeceğiz.

E-İhale İle Araç Alınır Mı?

Tüketiciler özellikle “e-ihale ile araç alınır mı?” sorusunu sıkça sormaktalar. Bu başlık altında elektronik ihaleler ile araç alınır mı ve nasıl alınır sorularına cevap arayacağız.
Bankaların, icradan satılık araçları satın almasıyla çoğu banka e-ihale yöntemiyle araçları satışa çıkarır. Elbette direkt teklif yöntemiyle de satış yapan bankaların olduğunu görebilirsiniz. Fakat çoğu bankanın uyguladığı ve daha kullanışlı bir yöntem olan e-ihale, daha kısa sürede araç sahibi olmanızı sağlayabilir. Kullanıcılar bankaların internet siteleri üzerinden ya da aracı internet siteleri üzerinden, elektronik ihale yöntemiyle satılan bu taşıt ürünlerine teklifte bulunurlar ve ihalenin sonuçlanmasıyla birlikte aracın sahibi olabilirler. E-ihale ile araç satın almak için izlenmesi gereken yol ve ihale konusunda bilinmesi gereken diğer hususları inceleye devam edelim.

Bankalar Neden E-İhale İle Araç Satışı Yaparlar?

Bankalar ekseriyetle e-ihale ile araç satışı yaparlar, zira bu yöntem klasik ihaleye ya da açık arttırmaya göre daha pratiktir. Normal bir ihalenin ya da açık arttırmanın öncesinde bir sürü iş ile zaman kaybedersiniz. Dosya ve evrak hazırlamak, başvuru yapmak, ihale sırasında salonda sizin ya da yetki verdiğiniz avukatın hazır bulunması gibi bir dizi iş ve işlem hem sizin zamanınızı alacaktır hem de aracın satış sürecini uzatacaktır. Bu gibi iş ve işlemlere gerek kalmadan sadece bir kullanıcı adı ve şifre yardımıyla sisteme giriş yaparak teklifinizi sunabilirsiniz. Gereksiz ihale masrafları da zaman kaybı da böylece ortadan kalkacaktır.

Hangi Platformlardan E-İhale İle Araç Satın Alınabilir?

Kullanım amacı sadece bankalardan satılık araçlar ve gayrimenkuller için e-ihaleler düzenlemek olan internet platformları bulunuyor. Bu internet platformları üzerinden bankalardan satılık araçlar zahmetsizce satılmaktadır. Uygun fiyatlara araç sahibi olmak isterseniz bu internet siteleri üzerinden başvurunuzu yaparak elektronik ihaleler ile araç sahibi olabilirsiniz. Şimdi dilerseniz, bu aracı internet sitelerini ve işleyişini öğrenelim.

Aracı İnternet Platformları Güvenilir Mi?

Aracı internet siteleri, bankaların kendilerine verdikleri yetki ile e-ihale düzenleyen ve satışın sorunsuzca tamamlanmasını sağlayacak alt yapıya sahip olan platformlardır. Pek çok e-ihaleyi başarılı şekilde sonlandırdıkları için bankalar ve müşteriler bu internet sitelerine güvenmektedir. Yasal izinleri ve teknik kapasiteleri bulunan bu aracı kurumlar bankaların e-ihale sürecini yönetmelerini sağlayarak satış konusundaki en büyük destekçileri olmuşlardır.

Bankalar E-İhale İle Araç Satmak İçin Hangi İnternet Sitelerini Kullanır?

Bankaların e-ihale ile araç satmak için kullandıkları yaygın iki internet platformundan bahsetmemiz gerekiyor. Bu platformlar INTENGO ve bankadan.com e-ihale siteleridir. Bu iki platformun ortak pek çok özelliği bulunsa da işleyiş ve kurallar bütünü olarak ufak tefek farkları bulunur. Bu farkları bir kenara bırakacak olursak, bu iki platform ülkemizde bankalar tarafından e-ihale ile araç satışı için tercih edilen iki büyük internet sitesidir. Güvenilirlikleri ve tecrübeleri sayesinde uzun zamandır elektronik ihale sistemleri bankalar tarafından kullanılır.
Bu iki sistemin yanına bir de sahibinden.com alışveriş sitesi de eklenebilir. Genelde aracı internet siteleri ve bankalar teşhir amacıyla taşıtlarını bu siteye de koyarlar. Ancak bu noktada belirtmekte fayda var ki, direkt olarak bu platform üzerinden satışa çıkmazlar. Bu site sadece teşhir amacıyla kullanılır ve genelde müşterileri aracı internet sitelerine yönlendirmek amacıyla kullanılır.

E-İhale İle Araç Satın Alırken Aracı Siteye Para Öder Miyim?

E-ihale sistemiyle araç satılmasına yardımcı olan kurumlar, bir sunucu üzerinde çalıştığından ve personel çalıştıran kurumların sistemleri olduğu için elbette bir komisyon ödemesi yükümlülüğü var. Bazı bankalar bu komisyon ödemelerini direkt olarak kendileri karşılasa da çoğu banka bu komisyon ödemesini müşteriye bırakmaktadır. Giriş yaptığını INTENGO ya da bankadan.com sitelerinde “İhale katılım bedeli” ya da “Hizmet bedeli” gibi ibareler altında ücret isteniyorsa bu durumda komisyon talep edildiğini anlamak gerekir. Ancak bu ibareler yerine “Teminat bedeli” adı altında bir ücret isteniyorsa bankanın komisyon ödemesini kendisinin yapacağını anlayabiliriz. Ancak elbette daha net bir çıkarım yapmak için sözleşmeyi okumak veya aracı kurumların müşteri hizmetleri yetkililerine erişmek daha etkili olacaktır.

Bankaların İnternet Siteleri Üzerinden E-İhale İle Ev Satın Almak

Diledikleri takdirde bankalar aracı internet sitelerini tercih etmeden ya da tercih etseler bile kendi internet siteleri üzerinden e-ihale yöntemiyle araç satışı yapabilirler. Kendi internet siteleri üzerinde INTENGO alt yapısını kullanarak satış yapan bankaların olduğunu da araya iliştirmemiz gerekiyor. Bankalar yalnızca e-ihale yöntemi ile araç satışı yapmazlar; bunun yanında doğrudan teklifle satış da yapabilirler. Tek bir yöntemle ya da karma sistemle satış yapan bankaların olduğunu da belirtelim. Makalemizin Bankalardan Satılık E-İhale Araç İlanları başlığı altında bankaların tüm detaylarını incelemeniz için linklerini bulabilirsiniz.

E-İhale İle Araç Sahibi Olma Süreci Nasıl İşler?

Bankalardan satılık araçlar için bir e-ihale süreci başladıysa, aracı internet siteleri üzerinden ya da bankaların kendi internet siteleri üzerinden hemen araştırmaya başlamalısınız. Beğendiğiniz bir aracı bulduğunuzda da öncelikle “satış sözleşmesi” ya da “satış şartnamesi” olarak tabir edilen hukuki belgeleri okumanız ve anlamanız gerekiyor. Bu belgeler okunmadan, anlaşılmadan yapılacak olan bir başvuru, katılacağınız bir e-ihale ya da satın alım sonrasında ne yazık ki mağduriyet oluşabilir. Zira bu belgeler içinde uyulması gereken kurallar ve şartlar alenen ibraz edilir ve bu kurallar ile şartlara uymanız beklenir. Belgelerde yazan kurallara göre banka şubelerine ya da aracı kurumun müşteri hizmetleri yetkilisine erişerek teminat bedeli tutarını, varsa ihale katılım bedeli ya da hizmet bedeli tutarını ödemeniz sonrasında e-ihale araç satış sistemine giriş için kullanıcı adınızı ve şifrenizi alabilirsiniz.

Sistem üzerinden teklifinizi sunmanız sonrasında en yüksek teklif veren olursanız e-ihaleyi kazanmış olursunuz. Satış için şartnamede ya da sözleşmede belirtilen koşulların oluşması durumunda ve satış esnasında bir sıkıntı çıkmaması halinde e-ihale ile araç satışı tarafınıza yapılmış olur.

E-İhaleden Araç Almak Kazançlı Mı?

E-İhaleden araç almak, normal araç piyasalarından araç almaya göre daha hesaplı olabilmektedir. Fakat bir noktayı da özellikle belirtmek gerekir, güncel ekspertiz raporunda ortaya çıkarılan muhammen bedel ve e-ihalede gerçekleşecek olan fiyat arttırılması taşıtın fiyatını nihai olarak etkileyecektir.

Piyasa satış fiyatı 35 Bin TL olan bir araç için ekspertiz raporu ile ortaya çıkarılan muhammen bedelin 27 Bin TL olduğunu düşünelim. Satışın gerçekleşeceği e-ihale platformunda en az artış tutarı da Bin TL olarak belirlenmişse ve sizden başka müşteri teklif sunmazsa, 28 Bin TL ödeyerek araç sahibi olabilirsiniz. Ancak tersi durumu da tahayyül etmemiz gerekir. Aynı araç için sizin dışınızda on kişi daha ihaleye girerse ve asgari oranda teklif sunarsa aracın ederi bir anda 38 Bin TL seviyelerini görebileceğinden bu konuda net bir açıklama yapmak uygun olmayacaktır. Bu da e-ihaleden araç satın alırken bir strateji geliştirmenizi gerektirecektir.

Bankalardan Satılık E-İhale Araç İlanları

Bankalardan satılık araç ilanları için aşağıdaki bankalardan satılık makalelerimize göz atmanızı öneriyoruz. E-ihale ile satışa çıkarılan araçlar, doğrudan teklif ile sahip olabileceğiniz araçlar bir arada tarafınıza sunulmaktadır.  
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler