E-İhale İle Ev Nasıl Alınır?

Uygun fiyata ev sahibi olmak için e-ihale ile ev satın alabilirsiniz. Gereken tüm detayları makalemizden öğrenebilirsiniz.


E-ihale ile satışa çıkarılan konutlar ve iş yerleri çoğunlukla icradan satılık evler ya da iş yerleridir. İcra öncesi süreçte, genellikle bankalardan alınan kredilerin ödenememesi sorunu sonucunda bir hukuki süreç başlar ve hukuki sürecin sonunda ödenmeyen kredilerin ipotekleri yani konutlar icra dairesinin radarına girer. İcradan satılık evler için İcralık Ev Nasıl Alınır? İcralık Ev Almak konusunu incelemenizi öneriyoruz. Biz bu yazımızda icradan bankaların satın almış oldukları evleri, iş yerlerini kendi ekosistemleri içinde ya da farklı internet siteleri üzerinden nasıl satıyorlar, bunu inceleyeceğiz.

E-İhale Yöntemiyle Ev Sahibi Olun

Bankaların icradan satılık konutları, iş yerlerini satın almasıyla birlikte, çoğu banka e-ihaleler ile ev – iş yeri satışına başlar. Ev sahibi ya da iş yeri sahibi olmak isteyen yatırımcılar ise bankaların kendi internet siteleri üzerinden ya da aracı internet siteleri üzerinden, e-ihale yöntemle satılan bu gayrimenkul ürünlere teklifte bulunurlar ve ihaleyi kazanmaları durumunda mülkün sahibi olurlar. Elektronik ihaleler ile ev sahibi olmak için tüketicinin izlemesi gereken yolları ve e-ihale konusundaki diğer bilgileri incelemeye devam edelim.

Neden E-İhale İle Ev Satışı Yapılır?

E-ihale yöntemiyle konut, iş yeri satışı yapmak ve satın almak açık ihalelere ve açık arttırmalara nazaran daha kolay ve pratiktir. Normal bir ihalede ya da açık arttırmada; öncesindeki başvuru sürecinden başlayarak, evrak ve dosya hazırlama süreçleri ile uğraşılırken, e-ihale ev satışı için yapılması gereken sadece bir kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapmak. Bu da hem bankaların hem de tüketicinin zamandan, mekândan tasarruf etmesini sağlayacak, gereksiz ihale giderlerinin önlenmesine de yardımcı olacaktır.

E-İhale İle Ev Almak İçin Hangi Sistemler Kullanılır?

Özellikle bankalardan satılık gayrimenkuller için oluşturulmuş, komisyon mantığı ile çalışan aracı internet siteleri bulunur. Uygun fiyata ev sahibi olmak için az sonra anlatacağımız internet sitelerini kullanarak gayrimenkul ürünlerini tercih edebilirsiniz. Ancak bunun öncesinde bu aracı internet sitelerinin çalışma mantığına bir göz atalım.

Aracı İnternet Siteleri Güvenilir Midir?

Aracı internet siteleri, bankaların izinleri ile satış gerçekleştiren aracı kurumlardır. Pek çok e-ihalenin gerçekleştiği bu platformlarda satışlar sorunsuz şekilde halledilmektedir. Bankalar da bu noktada aracı internet sitelerine güvendiği için e-ihale yapma hakkını bu aracı internet sitelerine bırakmışlardır. Yasal izinleri ve teknik alt yapıları bulunan bu aracı kurumlar bankaların satış konusundaki en önemli destekçileri arasındadır.

Bankalar E-İhale Yaptırmak İçin Hangi Siteleri Kullanır?

E-ihale ile ev satışı için en fazla kullanılan iki sistemi burada anlatalım. Bu platformlar INTENGO ve bankadan.com e-ihale platformlarıdır. İki platform da çalışma mantığı olarak aynı olsalar da işleyişlerinde küçük farklar bulunabilir. Bu farkları göz ardı edersek, ikisi de ülkemizde bankalarca tercih edilen güvenilir e-ihale platformu olarak karşımıza çıkarlar. Ayrıca bankalar kendileri ya da anlaşmalı oldukları platform kanalıyla sahibinden.com gibi satış platformlarında da ürün teşhiri gerçekleştirirler. Ancak bu platform üzerinden direkt olarak bir satış işlemi yapılmayacağından satış için aracı sitelere bir yönlendirme söz konusu olmaktadır.

Aracı Siteler E-İhale İle Ev Alırken Komisyon Alır Mı?

E-ihale sisteminin bakımı, sunucu gideri ve çalışan masrafları gibi masrafların karşılanması açısından hizmet bedeli ya da ihale katılım bedeli adı altında komisyon aldıklarını belirtelim. Ancak bankalar ile yapılan anlaşmaya göre aracı internet siteleri doğrudan tüketiciden bu komisyonu alabileceği gibi bankadan da alabilir. Bankalar ekseriyetle bu komisyon ödemelerini tüketicilere bırakmış görünseler de bazı bankalar komisyon ödemelerini kendileri de gerçekleştirmektedir. 

Banka İnternet Siteleri Üzerinden E-İhale İle Ev Satın Almak

Bankaların kendi internet siteleri üzerinden de e-ihale yöntemiyle ev satın almak mümkündür. Özellikle bazı bankalar aracı internet sitelerinin alt yapılarını kullanarak ya da kendi alt yapı sistemlerini oluşturarak e-ihaleleri kendi domainleri (alan adları) üzerinden yapabilirler. Bu durumda bankaların doğrudan teklifle de satış yaptıkları görülür. Makalemizin Bankalardan Satılık E-İhale Ev İlanları başlığı altında detayları incelemeniz mümkündür.

E-İhale İle Ev Sahibi Olma Süreci Nasıl İşler?

Bankalardan satılık taşınmazlar için bir e-ihale süreci başlamışsa bankaların kendi internet siteleri üzerinden ya da aracı internet siteleri üzerinden araştırmalarınıza başlamalı ve kendinize uygun konutu bulmalısınız. Bir evi ya da iş yerini beğenmeniz sonrasında “Satış Şartnamesi” ya da “Satış Sözleşmesi” mutlaka okunmalıdır. Bu belgeler okunmadan işlem yapılırsa, şartları ve imkanları gözden geçirmemiş olursunuz. Satın alma sürecinde bu durum sizin mağduriyetinizle sonuçlanabilir. Şartnamede ya da sözleşmede yazılı esaslar uyarınca, banka şubelerine ya da aracı platformların müşteri temsilcilerine başvurarak teminat bedeli tutarını, varsa hizmet bedeli ya da ihale katılım bedeli tutarını ödemeniz sonrasında e-ihale sistemine giriş için kullanıcı adınızı ve şifrenizi alabilirsiniz.
Teklifinizi sistem üzerinden iletmenizin ardından en yüksek teklif veren olmanız halinde artık e-ihale sonucunda konutun yeni sahibi olma noktasında önemli bir virajı geride bırakmış olursunuz. Satış için şartnamelerde ya da sözleşmelerde açıkça belirtilen koşullar oluşmuşsa ve satış esnasında sorun çıkmazsa da e-ihale ile ev satışı tarafınıza yapılmış olur.

E-İhale İle Ev Almak Karlı Mı?

E-ihale ile ev satın almak oldukça karlı olabilmektedir. Ancak belirtmek lazım ki güncel ekspertiz raporunda oluşturulan muhammen bedel ve e-ihalede gerçekleşecek olan fiyat arttırma durumu taşınmaz malın fiyatını nihayete erdirmek için en önemli şart olarak karşımıza çıkacaktır.

Piyasadaki satış fiyatı emsal olarak 250 Bin TL olan bir evin ortalama olarak muhammen bedelinin 200 Bin TL olması durumu söz konusu olduğunda, platform şartlarına göre asgari artırma tutarı 2 Bin TL ise 202 Bin TL’ye ev sahibi olmanız da mümkün; e-ihale şartlarına göre katılım sağlayanların sayısının fazla olmasına bağlı olarak 275 Bin TL’ye de satın almanız mümkün. Bu da e-ihale ev satışı esnasında teklif verirken bir stratejiye sahip olmanız gerektiğini ortaya koyar.

Bankalardan Satılık E-İhale Ev İlanları

Bankalardan satılık ev ilanları için aşağıdaki makalelerimize göz atmanızı öneriyoruz. E-ihale ile satışa çıkarılan evler, doğrudan teklif ile sahip olabileceğiniz evler bir arada sizlere sunulmaktadır.  
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler