E-Ticaret Modelleri Nelerdir? E-Ticaret’te B2B-B2C-C2C Nedir?

B2B, B2C ve C2C modellerini e-ticaret tabirleri olarak duymuşsunuzdur. Peki, nedir bu tabirler? Birlikte inceleyelim.


E-Ticaret modelleri; B2B, B2C ve C2C modelleri olarak ifade edilebilirler. Bu yazımızda bu modelleri ve aralarındaki temel farkları inceleyeceğiz. Ancak öncesinde e-ticaret kavramına kısa bir göz gezdirelim. Sonrasında ise bu modelleri detaylı şekilde sizlere sunalım.

E-Ticaret Nedir? İnternette Ne Kadarlık Bir Alanı Kapsar?

E-ticaret, internet üzerinden mal ve hizmetlerin satılmasıdır. Bu, fiziksel bir mağazanın yerleştiği işlek bir cadde gibi düşünülebilir. Dünya genelinde tahmini 2,14 milyar insan online olarak alışveriş yapmaktadır ve Amazon Prime üyesi sayısı 200 milyonun üzerindedir. E-ticaret, perakende satışlar için birçok yol arasından biridir ve birçok şirket için fiziksel mağazalar ve diğer gelir akışlarının bir parçası olarak kullanılır. Bu, yeni başlayanlar, küçük işletmeler ve büyük şirketler için ürünlerin geniş ölçekte satılmasına ve dünya çapındaki müşterilere ulaşmasına olanak tanır.
 E-ticaret modellerini incelemeye başlayalım.

Business to Business (B2B) Modeli Nedir?

“B2B” (Business to Business), şirketler arası pazarlama veya satış faaliyetlerine verilen isimdir. Bu, şirketlerin birbirleriyle e-ticaret yoluyla mal veya hizmet alışverişi yaptıkları anlamına gelir. B2B e-ticaret modelinde, alıcılar ve satıcılar aynı zamanda şirketlerdir. Bu platformlar, satılmak istenen ürünler veya hizmetlerin online olarak sergilendiği alanlardır. Aynı zamanda bu platformlar, şirketler arasında pazarlama ve satış faaliyetlerinin yürütüldüğü yerlerdir. B2B alanında faaliyet gösteren şirketler, öncelikli olarak birbirlerine sundukları hizmetlerin kalitesini arttırmak amacıyla çalışmaktadırlar.
  • B2B, işletmelerin üretim süreçlerinde gereksinim duydukları ürün ve hizmetleri başka bir işletmeden tedarik etme durumudur. Örneğin; deri çanta üretimi yapan bir firmanın toptancısından deri ürünler tedarik etme durumudur.
  • Herhangi bir işletme kendi özelliklerinin yeterli olmadığı noktada farklı işletmelerden destek alabilir. Örneğin; psikolojik danışmanlık alanında yetersizlik yaşayan bir işletmenin ya da eğitim kurumunun bu anlamda danışmanlık veren bir firmadan destek alması gibi durumlardır.
  • Herhangi bir işletme toptan olarak ürünlerini perakende satış yapan bir işletmeye satabilmektedir. Örneğin; Büyük toptancıların market zinciri bulunan bir markayla farklı iş kollarında tedarikçilerle iş birliği kurması.

Business to Costumer (B2C) Modeli Nedir?

"B2C" (Business to Customer) olarak adlandırılan sistem, üreticilerin tüketicilere online platformlar aracılığıyla satış yapması anlamına gelir. Bu model, şirketlerin mal veya hizmetlerini e-ticaret siteleri üzerinden son kullanıcıya ulaştırmaktadır. Günümüzde popüler olan B2C modeli, satıcıların ürün veya hizmetlerini pazaryerleri veya e-ticaret siteleri gibi platformlarda sergiledikleri ve müşterilerin sepete atma ve satın alma süreciyle ilerleyen bir sistemdir. Bu model, satıcıların ürünlerini ve hizmetlerini daha geniş bir kitleye ulaştırmak için kullanılmaktadır.
  • Geleneksel satış yapan işletmeler, fiziksel birçok gideri olan bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte e-ticaret platformlarını kullanan işletmeler, bu sistemler sayesinde oldukça iyi bir tasarruf sağlamaktadırlar.
  • E-ticaret sayesinde işletmeler, ürünlerini dünyanın her yerine rahatlıkla satabilmektedir. Fiziksel olarak ulaşılması mümkün olmayan tüketicilere erişebilen firmalar, bu sistemler sayesinde kâr marjını en üst seviyelere çıkarabilirler.
  • E-ticaret, müşterilerin yapılarını net bir biçimde analiz etme imkânı sunar ve doğru hedefleme yapılması sayesinde çok sayıda müşteriye rahat bir şekilde ulaşılabilir. Google Analytics gibi uygulamalar, işletmeler için bu konuda birçok avantaj sağlamaktadır.

Customer to Customer (C2C) Modeli Nedir?

C2C” (Consumer to Consumer) e-ticaret modeli, tüketicilerin bir araya gelerek mal veya hizmetlerini kendi belirledikleri fiyatlarla online pazaryeri platformları veya e-ticaret sitelerinde satışa sunmasına dayanır. Bu model, satın alma ve satış işlemlerinin tüketiciler arasında gerçekleştiği bir sistemdir. Son yıllarda büyük bir popülerlik kazanan C2C iş modeli, şirket olmaya gerek kalmadan satış yapabildiği için önemli ölçüde değer kazanmıştır. Bu model, tüketicilerin kendilerine özel bir işletme kurmak yerine, kendi mal veya hizmetlerini satabilecekleri bir platform sağlar.

B2B ve B2C Modelleri Arasındaki Farklılıklar Neler?

B2B ve B2C modelleri arasındaki farkları aşağıda listeledik.
  • B2C müşterileri, ürünleri daha çok duygusal yararlarına odaklanarak değerlendirirken, B2B müşterileri ise ürünleri mantıksal faydalarına ya da kâr marjına bakarak değerlendirir. Zira şirket kendisi için ürünü ya da hizmeti alıyorsa mantıksal getirileri ön plana çıkar.
  • B2B alanında müşterilerin ürünleri tekrar satın alma olasılığı, B2C alanındaki müşterilere kıyasla daha yüksektir.
  • B2B alanındaki ürünlerin fiyatları, şartları ve teslim şartları pazarlık durumuna açıktır. B2C alanında ise taahhüt edilmiş olan şartlara uymak zorunlu bir hal almıştır.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler