Eğitim Kredisi Nedir?

Eğitim kredisi almak için yapmanız gerekenler.


Yüksek öğrenim hayatını sürdürmekte olan Türkiye Cumhuriyeti uyruğuna sahip öğrencilerin maddi açıdan desteklenmesi, sosyal ve kültürel açıdan zenginleşmeleri amacıyla yüksek öğretim kurumlarının eğitim süresi boyunca sunulan krediye eğitim kredisi denilir.




Öğrenciler eğitim kredisinden yararlanabilmek için bazı şartları yerine getirmelidir. Ön lisans öğrencisi olmak, açık öğretim öğrencisi olmak, yüksek lisans, vakıf üniversitesi öğrencisi olmak, ikinci öğretimde okuyan öğrenciler bu krediden faydalanabilirler.

Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Kurumlardan ilk kez burs ya da eğitim kredisi almak isteyen öğrenciler öncelikle öğrenim vekatkı kredisi müracaatları için üniversite sınav sonuçlarından sonra kurumun internet sitesi üzerinden başvuru yapabilirler.

Yetim maaşı ya da nafaka alanlar hariç, asgari ücret ile aylık ya da dönemsel olarak çalışan öğrenciler eğitim kredisi fırsatlarından yararlanamazlar. Sağlık sebepleri hariç, önlisans mezunlarına da ara vermek suretiyle intibak programına başlayan öğrencilere bu krediler verilmez.

Ayrıca kredi talebinde bulunduğunuz süre içerisinde kayıtlı olduğunuz okulun bünyesinde 1 öğretim yılından daha fazla başarısız olduysanız eğitim kredisi alamazsınız.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler