Ekspertiz Sürecinde Yaşanabilecek Sorunlar

Ekspertiz süreçlerinde yaşanabilecek temel sorunlar ve çözümlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.


Tüketici kişilerin satın almak istedikleri için hangi oranda konut kredisinin kullanılabilir olacağı konusunda ekspertiz sürecinin belirlenmiş olması gerekiyor. Alınacak olan konut kredisi miktarını belirleyecek olan ekspertizin belirlenmesi aşamasında ise pek çok farklı sorun ile karşılaşılabiliyor.
 Türkiye’de günümüzde ekspertiz üzerinde yaşanan sıkıntılardan dolayı konut kredisi başvurularının %25’lik önemli bir kısmının onay alamadığı biliniyor. Bu süreçte karşınıza çıkabilecek ufak tefek gibi gözüken sorunlar sizlerin zamanınızı ve bütçenizi etkilerken aynı zamanda hayalinizdeki evin gerçeğe dönüşememesine de yol açabiliyor.
 

1. Ekspertizin Beklenmedik Bir Fiyat Vermesi

 
Ekspertiz sorunları denildiği zaman bu sorunların genel olarak değer düşüklüğünden ortay acıktığı bilinmektedir. Değer düşüklüğü genel olarak eksperlerin bir suçu olarak algılanmaktadır. Fakat bu durum çoğunlukla sanıldığı gibi eksperler tarafından kaynaklanmaz. Evinizin değerinin piyasa değerinden daha fazla satılıyor olması ve peşinat ile ilişkin sıkıntıların ortaya çıkması bu tür durumlarda yaşanabilir.
 
Evinizin değerini yüksek gösterdiğiniz zaman kredi tutarında da bir artışa sebep olmazsınız. Bu yalnızca boş yere ekspertiz ücreti ödemenize yol açar. Yeni yapılan konutlarda kredi tutarları ile ilgili bir sıkıntı yaşıyorsanız evin tamamlanmasını bekledikten sonra eksper işlemlerine başlayabilirsiniz.
 

2. Konutun Kaçak Olması

 
Konutlar için çizilen projeler inşaat sürecinde net bir şekilde belirtilmiştir. Bu projelere daha sonra ek olarak yapılan çalışmalar eksperlerin olumsuz ve değerinden daha düşük değerler vermesine yol açabilir. Kömürlük ve depo gibi yapıların konutlara ek bir şekilde yapılması bu tür durumların ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu olayları yaşamamak için konutlarda bu tür durumların mevcut olup olmadığını daha önceden araştırmayı deneyebilirsiniz.
 

3. Ortak Tapu Sorunları

 
Dubleks ve tripleks olarak nitelendirilen 2 ve 3 katlı yapılardan yalnızca bir katı satın almak istiyorsanız çeşitli sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu tür bir evi satın almanın en iyi yolu genellikle ortak tapu düzenlemek olacaktır. Fakat bankalar almak istediğiniz konutun tamamına ipotek koyarlar. Böyle bir durum yaşandığı zaman ortak tapu sahibinin ipotek işlemini kabul etmesi ve bankalardaki resmi evrakları imzalaması gereklidir.
 

4. Hacizli ve İpotekli Konut Durumu

 
Satın alınması düşünülen konutun belirli kişiler veya kurumların ipoteklerinin veya hacizlerinin bulunması ekspertiz sorunlarına yol açabilir. Bankalardaki kredileriniz ile ilişkin ipotek veya haciz gibi durumlar mevcut ise bu sorunlar giderilene kadar bankalar tapudan bu sorunları yok etmenizi isteyeceklerdir. Bu sorunları yok ettikten sonra yeniden bir eksper gelerek gerekli kontrolleri gerçekleştirir.

Diğer Makaleler