Emekli aylığı nasıl yükselir? Maaşı etkileyen faktörler neler?

Emekli maaşı nasıl yükseltilebilir? Hangi formüller uygulanırsa daha fazla maaş alabilirsiniz? İçeriğimizde detayları anlatıyoruz.


Emekli aylığınızın yüksek olması için bir dizi faktör bulunuyor. Biz de sizler için bu faktörleri araştırdık ve daha fazla emekli maaşı alabileceğiniz durumları inceledik. Emekli maaşına etki eden bazı faktörleri, SSK’lı bir emeklinin maaşının nasıl hesaplandığını da inceleme yazımıza ekledik.

Emekli aylığı için Sosyal Güvenlik Sistemi

Sosyal güvenlik sistemine dahil olmanın en önemli nedenleri; kısa vadede sağlık yardımlarından yararlanma, uzun vadede de bağlanacak olan emekli aylığıdır. Emekli aylığının önemi, sadece aylık bağlanacak olması değil, aynı zamanda bağlanacak olan aylığın geçinmeye yetecek miktar kadar olmasıdır. Emekli aylığının yüksek olmasının önemi de aylık alan kişinin ölümünden sonra bu aylığın geride kalan eşe ve belirli şartlara haiz olmaları durumunda da çocuklar ve anne-babaya aktarılacak olmasıdır. İşte bu yüzden herkes "nasıl yüksek emekli aylığı alırım?" sorusunun peşine düşmüş durumda.
 Daha da önemlisi asıl emekli olmayan, yani geride kalan dul eş ya da çocukların ¾ oranında bir maaşa bağlanacak olmaları. Üstelik günümüzde emekli dul ve yetimleri için işler pek de istendiği gibi gitmiyor. Zira artan hayat pahalılığıyla beraber, diğer emeklilerden daha fazla dezavantajlı duruma geliyorlar. Bu nedenle de emekli maaşının yüksekliği geride kalanları oldukça ilgilendiriyor.

Emekli aylığına etki eden faktörler

Emekli aylığına etki eden iki önemli şart var. Biri prim ödeme gün sayısının fazla olması ki, bu aylık bağlama oranını etkiler. Diğeri ise sigortalı için bildirilen sigorta primine esas kazanç (SPEK) miktarı, ki bu da ortalama yıllık kazancı etkiler. Bu iki nedenden dolayı SPEK miktarının yüksek olması, emekli aylığının fazla olmasında daha belirleyicidir.

4A’lı (SSK) için emekli aylığı hesaplama

1999 öncesi dönem ilk 5000 gün için aylık bağlama oranı yüzde 60 ve 5000 günden sonraki her 240 gün için yüzde 1 artırılır. 25 yıl sigortalılık (9000 gün) süresi olanın Aylık Bağlama Oranı yüzde 76 olur. 1999 sonrası için ilk 3600 gün için yüzde 35, sonraki her 360 gün için yüzde 2 ve 9000 günden sonraki her 360 gün için yüzde 1,5 artırılır. 9000 günü olan için Aylık Bağlama Oranı yüzde 65’dir. 01.10.2008 sonrası için her yıl yüzde 2 Aylık Bağlama oranı artar. 9000 günü olanın Aylık Bağlama Oranı yüzde 50’dir. İşte bu yüzden aylık bağlama oranları düştükçe alacağımız emekli aylığı da düşer.

Emekli aylığını artırmanın yolları

Çalışanlar sigortaya bildirilen kazançlarını artırabilseler, otomatik olarak gelecekte alacakları emekli maaşları da artacak ama bunu yapmak daha zor. Ki emekli maaşlarını artırmak için herkes sihirli bir formülün peşinde. Puantaj 7 kodu burada bir bakıma sihirli bir formül olarak karşımıza çıkıyor. Mümkünse ve günleriniz yeterliyse aylık kazancınızı olabildiğince az günde gösterin.
 
Örneğin 13.000 lira maaş alıyorsanız, bu maaşı 30 gün üzerinden değil de 7 puantaj kodu ile 5 gün üzerinden sigortaya bildirilmesini sağlayın. Çünkü maaş hesaplamasında günlük hesaplama yapıldığından sistemce aldığımız maaşı 5 günle bildirirsek 2.600 lira günlük ücret olarak hesaplanan bu rakam aylığa vurulduğunda taban rakama ulaşılmış olur ve en yüksek değerden priminiz yatmış gibi değerlendirilip bu size ileride alacağınız emekli maaşının yüksek olmasını getirir.

Diğer Makaleler