Emekli Maaşlarında Banka Değişikliği

Emekli maaşınızı başka bir bankaya taşımak istiyorsanız bilmeniz gerekenler.


Emekli maaşlarınızı aldığınız bankayı artık kolaylıkla değiştirme hakkına sahipsiniz. Bu konuda her hangi bir sınırlamaya veya kısıtlamaya tabi değilsiniz. Gerekli başvuruları yaptığınızda, başvurunuz kısa sürede onaylanacak ve değişim talebiniz gerçekleşecektir.
Emekli maaşınızı aldığınız bankayı değiştirmeyi düşünüyorsanız bu konuda kısa bir araştırma yapmanızı öneririz. Bazı bankalar emekli kişileri bünyesine dâhil etmek için birçok kampanya düzenlemekteler. Unutmayalım ki, emekli maaş müşterileri bankalar için ideal müşterilerdir. Yaşadıkları süre boyunca maaşları hiçbir zaman kesintiye uğramayan emekliler, ufak çaplı da olsa hesaplarında sürekli hareket olan kişilerdir. Ve kredi ve kredi kartı kullanımı için oldukça uygun profillerdir. Bunlar bankalar için kazanç kapılarıdır. Bu nedenle emekli kişilerin hesaplarını bünyelerine dahil etmek için onlara promosyon çalışmaları yaparlar. Bazı bankalar emekli maaşınızı oradan aldığınız takdirde hesabınıza nakit olarak belirli bir miktarda para yatırır. Bazı bankalar ise transfer olmanız durumunda size çeyrek altın hediye eder.  Sizde bu kampanyalardan en uygununu seçerek emekli maaşınızı aldığınız bankayı değiştirebilirsiniz.

Emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır ?

İster SSK emeklisi olun, ister Bağ Kur, isterseniz emekli Sandığı, yapacağınız işlemler aynı adımlardan oluşmaktadır. Öncelikle muhatap alacağınız kurum bankalar değil, bağlı bulunduğunuz SGK kurumları olacaktır. Kurumlara başvurunuzu iki şekilde yapabilirsiniz. Dilerseniz internet üzerinden online olarak, dilerseniz bizzat kuruma giderek süreci başlatabilirsiniz. Dolduracağınız matbu bir dilekçe ile taleplerinizi yetkililere iletmeniz ve sonrasında ise kurumun onay vermesini beklemeniz gerekmektedir. Eğer mevcut maaş aldığınız bankada emekli maaşınızı taahhüt olarak gösterdiğiniz bir krediniz veya banka ile yapmış olduğunuz herhangi bir sözleşme vb yoksa başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır. Ancak mevcut bankanıza bağımlı olduğunuz durumlar söz konusu ise başvurunuz reddedilecektir. Ve başvuru süreci, yaşadığınız bölgedeki bağlı bulunduğunuz kurumun yoğunluğuna göre değişiklik gösterecektir.

Emekli maaşı banka değişikliği başvuru dilekçesi.

Emekli maaşınızı aldığınız bankada değişiklik yapmak istiyorsanız bunu bir dilekçe ile bağlı bulunduğunuz SGK kuruma bildirmeniz gerekmektedir. Hazırlayacağınız bu dilekçe matbu yani sabit bir dilekçedir. Kendi ifadeleriniz ile hazırlayacağınız bir dilekçe kabul edilmemektedir. Hazırda bulunan dilekçe örneğini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak teslim etmeniz gerekmektedir. Ekte yer alan dilekçe formunda da gördüğünüz üzere sizden bazı bilgiler istenmektedir. Bunlar emekliliğiniz, mevcut emekli maaşı aldığınız bankanız ve emekli maaşını almak istediğiniz banka ile ilgili bilgilerdir. Ekte yer alan dilekçeyi eksiksiz bir şekilde doldurarak kuruma başvuruda bulunabilirsiniz.

Emekli maaşı banka değişikliği internetten nasıl yapılır?

Emekli maaşınızı aldığınız bankayı değiştirmek istiyorsanız bunu iki şekilde yapabilirsiniz. Dilerseniz bizzat bağlı bulunduğunuz SGK kuruma örnek dilekçe ile başvurabilirsiniz, dilerseniz internet üzerinden yapabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapmayı düşünüyorsanız, e-devlet girişinizin bulunması gerekmektedir. www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak SGK işlemlerinin yapıldığı bölüme ulaşmalı, ve burada hazır bulunan dilekçeyi doldurarak, internet üzerinden online olarak kuruma ulaştırmalısınız. Bizzat gidip dilekçeyi teslim etmek yerine, internet üzerinden başvuruda bulunmak çok daha kolay ve zaman almayan bir iştir.

Diğer Makaleler