Emlak Katılım Bankası kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Emlak Katılım Bankası kimin, hisseleri kime ait, Emlak Katılım'ın sahibi kim? Faizsiz kredi mi veriyor? Emlak katılım personel sayısı kaç? gibi soruların yanıtları bu makalede.


“Emlak Katılım Bankası’nın sahibi kim? Emlak Katılım kimin? Emlak Katılım, eski Emlak Bankası’nın devamı mı ve Emlak Katılım bir devlet bankası mı?” gibi sorular Emlak Katılım Bankası için soruluyor. Biz de bu yazımızda Emlak Katılım Bankasıyla ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını sizler için vereceğiz.
 2001 yılında faaliyeti son bulan Emlak Bank, günümüze miras olarak iki banka bıraktı. Şu anda iki banka da yabancı sermayeli bankalar olarak faaliyetlerine devam ediyorlar. Emlak Katılım Bankası ise yakın zamanda kurulmuş bir banka ve evet, lağvedilen Emlak Bankası’nın günümüzdeki devamıdır, desek yalan olmaz. Detaylarına az sonra değineceğiz. Bankalar, 5411 sayılı bankacılık kanuna göre kurulur ve faaliyet yürütürler. Bununla beraber BDDK düzenlemeleri de bankaların işleyişini denetler ve düzenler. Bir devlet bankası olan Emlak Katılım Bankası da bu esaslara göre kurulmuştur.

Emlak Katılım Bankası ne zaman kuruldu?

Emlak Katılım Bankası 2018 yılında kuruldu. Emlak Katılım Bankası, diğer bankalarımıza bakıldığında Türkiye’nin en yeni bankalarından biridir. Aslında Emlak Bankası’nı inceleyerek bankanın kuruluşuna giden süreci irdelememiz gerekir. Emlak Bankası, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizatihi talimatıyla, 3 Haziran 1926 tarihinde hizmete açıldı. O zamanki amacıyla, milletin inşaat işlerine yardımcı olmak ve yetimleri korumak gaye edinilmişti. 1988 yılında Emlak Bankası, Anadolu Bankası ile birleşti ve adı da Türkiye Emlak Bankası olarak değiştirildi.
 
2001 yılına kadar aktif olarak bankacılık faaliyetlerine devam eden banka, Temmuz 2001’de tüm aktif ve pasiflerini bir başka devlet bankası olan Ziraat Bankası’na devretti ve kapandı. 4603 sayılı Emlak Bankası A.Ş. hakkında kanuna eklenen birkaç maddeyle birlikte banka faaliyetleri son buldu.

Emlak Katılım’ın kurucuları kim?

Emlak Katılım Bankası’nın kurucusu olarak Maliye ve Hazine Bakanlığı görünmektedir. 2018 yılında Türkiye Hazinesi, Emlak Katılım Bankası’nı kurarak katılım bankacılığı alanında bir bankayı daha ortaya çıkardı.

Emlak Katılım kimin? Sahibi kim?

Emlak Katılım Bankası’nın sahibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Devlet adına bankanın sahipliğini Hazine ve Maliye Bakanlığı yapar. Bu açıdan bakıldığında banka hem katılım bankası hem de kamusal sermayeli bir banka yani devlet bankasıdır.

Emlak Katılım Bankası faizsiz kredi mi veriyor?

Katılım Bankacılığının esas aldığı en önemli ilke hiç şüphesiz katılım sağlama yoluyla kâr payı dağıtmaktır. Bu konuyla ilgili “Faizsiz Katılım Bankacılığı Kazandırıyor Mu?” başlıklı içeriğimizi okumanızı öneriyoruz. Kazanç şeklini linkteki makalede güzelce özetledik. Sorumuza dönersek, Emlak Katılım Bankası faizsiz kredi mi veriyor? Esasen bankacılık faaliyetlerinde bir gelir olmadan dağıtılacak bir payın da olmadığını bilmek lazım. Katılım Bankalarından kredi kullanırsanız, sizden bunun karşılığında kâr payı ödemenizi isteyeceklerdir. Bunun adına da faiz değil, kâr payı deniyor.

Emlak Katılım Bankası hisseleri kimin? Ortakları var mı?

Emlak Katılım Bankası’nın tüm hisseleri Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aittir. Bankanın halka arz şeklinde dağıttığı hisseler bulunmaz. Bankanın kuruluş sermayesi ise 750 milyon Türk lirasıdır.

Emlak Katılım Bankası statüsü nedir? Emlak Katılım devletin mi?

Emlak Katılım Bankası, adından da anlaşılacağı üzere, bir katılım bankasıdır. Devlet sermayeli kurulduğu için de bir devlet bankasıdır.

Emlak Katılım Bankası personel sayısı kaç?

Emlak Katılım Bankası’nın 500’e yakın personeli ve 60’a yakın da şubesi bulunuyor. 2022 sene sonunda bu sayının 100 olması planlanıyor.

Emlak Katılım güvenilir bir banka mı?

Emlak Katılım Bankası, yüzde 100 hissesi Hazineye ait olan bir kamu bankası yani devlet bankasıdır. Devlet bankaları, özel bankalar gibi battıklarında müşterilerine sorun çıkarmayacaklardır. Ancak belirtmekte yarar var, bir devlet bankasının batma ihtimali oldukça zayıftır. Özellikle de arkasında ülkenin maliyesi olan bir banka için bu durumun söz konusu olmayacağını biliriz. Ha keza, bankalar yapıları itibariyle denetlenirler. Buradaki güven merkezi bankalardan çok denetleyen kurum yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’dur. Kurumun yasal olarak takip ettiği bankalar, BDDK aksini belirtene kadar da güvenilir olma özelliklerini koruyacaktırlar. Aynı zamanda devletin batan bankalar ile ilgili uygulaması gereği, 100 bin TL’ye kadar paranız devlet garantisi altındadır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler