En Güvenilir Kripto Paralar Hangileri?

En güvenilir kripto paralar hangileri? Bitcoin ve ethereum dışında hangi kripto paralar yatırım için ideal olarak görülüyor? Makalemizde bu soruların yanıtlarını arayacağız.


En güvenilir kripto paralar hangileri? Kripto işlem borsalarında, günlük hayatta yatırımcılar en fazla hangi kripto paraları tercih ediyorlar? Kripto paralara yatırım yaparken genel geçer güvenilirlik kriterleri hangileri?” Bu yazımızda kripto borsalarına yeni girecek veya yatırım kaynağını değiştirmek isteyen yatırımcıların en fazla sordukları sorular hakkında bir incelemede bulunacağız. Ancak bundan önce kripto paranın ne olduğunu tam anlamıyla öğrenmek ve anlamak için “Kripto para nedir? Kripto para nasıl kullanılır?” içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Güvenilir kripto paralar hangileri?

Güvenilir kripto para birimleri derken esas kasıt, yatırım yapıldığında kazandıracağı düşünülen kripto paralar olsa gerek. Henüz başındayken belirtelim, bu yazımızda konu olan hiçbir kripto para için yatırım tavsiye vermiyoruz. Yazımızın kaynağı olan bazı yatırım ve danışmanlık firmalarının incelemeleri, sadece analiz amaçlı. Biz de bu analizleri size sunuyoruz. Bu yazıda okuyacağınız bilgiler sadece size uzun kripto yolculuğunda bir fikir verme amacıyla hazırlanmıştır. Bu makalede bahsedeceğimiz konuyu şöyle özetleyelim: en güvenilen kripto paraları yine yatırımcı olarak siz belirleyebilirsiniz.
 Kripto paralardan ilki olan Bitcoin, 2008 yılında ortaya çıktığında kimse güvenip bu varlığı ilk anda satın almadı. Hatta yatırımcılar böyle bir fikre yatırım yapmak için epey bir gözlem ve inceleme yaptılar. Nitekim günümüze geldiğimizde görüldü ki geleceğin parası olmaya aday olan kripto paralar, yatırımcının büyük bir desteğini kazandı. Peki, hangi kripto paralara güven fazla? Yani hangi kripto para birimleri yatırımcılar tarafından tercih ediliyor? Bu soruya dümdüz cevap vermek oldukça zor. Zira önce yatırımcının amacını anlamamız gerekiyor. Bir kripto paraya yatırım yaparken yatırımcının hangi analizlerle bu yatırımı gerçekleştirdiğini, hangi kaynaklardan verileri alıp değerlendirdiği çok önemli. Çünkü yatırımcı yaptığı analize göre yatırımını gerçekleştirecektir.

Kripto para yatırımı yapmak için ne gerekiyor?

Kripto paralar ile işlem yapabilmeniz için bir kripto para borsasıyla çalışmanız gerekiyor. İşlemiş olduğumuz “Kripto para borsası nedir? Kripto para borsaları güvenilir mi?isimli konumuzu inceleyerek yatırım yapacağınız kripto para borsasını seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Elbette kişisel kripto para cüzdanınızın da olması önerilir. “Kripto para cüzdanı nedir? Kripto para cüzdanları güvenilir midir?konumuzu inceleyerek kripto para cüzdanları hakkında fikir edinerek hangi cüzdanı kullanmak istediğinizi belirleyebilirsiniz.

En fazla tercih edilen kripto paralar hangileri?

Yatırım için en fazla tercih edilen kripto para şüphesiz bitcoin. Bunu söylerken elbette piyasadaki işlem hacmine ve yatırımcı tercihine göre söylüyoruz. Burada sadece kripto para ekosisteminin içinden bahsetmiyoruz, tüm piyasalardan; emtia ve para borsaları, hisse senedi borsaları gibi borsaların bile karlılık konusunda önüne geçen bir işlem hacmi burada söz konusu. Kısaca şöyle bir rakamlara bakacak olursa, 2020 yılında bitcoin, yatırımcısına yüzde 300’ün üzerinde bir kar getirisi sağlarken, altın yüzde 54, dolar ise yüzde 20’lerde kalmış. Elbette kazandırdığı kar oranı ya da işlem hacmi de yetersiz kalabilir bir yerde. Zira gelecek öngörüsü de yatırım için en güvenilir kripto para birimlerini belirlemenizde yarar sağlayacaktır.

Bitcoin dışında en güvenilen 4 kripto para birimi

Ethereum: ETH kısaltmasıyla kripto para piyasalarında işlem gören ethereum, ana kripto para birimi olarak görülebilecek bir potansiyele sahip. Bitcoin’in hemen arkasından piyasa hacminde de ikinci sırada. Onu diğer kripto paralardan ayıran bir diğer özellik de dApp uygulama işleme platformudur. Bazı analistler değer olarak bitcoini değer olarak yakalayabileceğini dahi söylese de zamanla bu durumu göreceğiz. Bununla birlikte bir alt coin olmadığını da söylemiştik. Bu da sistemi sayesinde yeni alt coinlerinin ortaya çıkabileceğini bize gösteriyor. Aynı zamanda Ethereum 2.0 ile yeni bir çağın da başlayacağı iddia edilmektedir. Zira bu yeni teknolojide iş kanıtı, yerini tamamen hisse kanıtına bırakacak.
 
Steller Lumens: XLM kısaltmasıyla karşımıza çıkan Steller Lemens’i henüz duymamış olabilirsiniz. Ripple şirketi kurucuları arasındaki Jed McCaleb tarafından geliştirildi. Aslında bu listede olmasının en temel nedeni Ripple’daki başarının buraya da kayması beklentisi. Az sonra Ripple’ı da (XRP) inceleyeceğiz. XLM, dünyadaki tüm insanları finansal açıdan birbirine bağlamak, zaman ve para maliyetini azaltmak hedefiyle başlatılmış bir proje. Aynı zamanda burada bir detayı da belirtelim, Ukrayna Merkez Bankası da kendi kripto para birimini ürettiriyor. Hem de Steller markasını üreten kişiye, Jed McCaleb’e. Bu da elbette XLM’in talep görmesinde etken.
 
Litecoin: LTC kısa adıyla borsalarda yer alan Litecoin, eski Google personellerinden Charlie Lee tarafından 2011 yılında geliştirildi. Sistem özelliklerine bakıldığında bitcoin sisteminin aynısıdır ama temel bir farkla. Bitcoin’in blok kurma süresinden daha kısa sürede blok kurabiliyor. Piyasa değeri 4 milyar dolar civarında. Bitcoin’e kıyasla hızlı işlem süreleri kısa, arzı fazla (84 milyon LTC) ve algoritması daha anlaşılır. Bir de üzerine Paypal desteği eklenince, LTC’nin geleceğini daha parlak gören analistler bulunuyor. Paypal, LTC’yi işlem yapılacak kripto paralar listesine eklemiş durumda.
 
Ripple: XRP olarak kısaltılan kripto para birimi, 2012 yılında ortaya çıktı. Fakat pek çok kripto para biriminin aksine, XRP’nin bir merkezi bulunuyor. Blockchain sistemi üzerinden işlem görse de defterleri dağınık değildir ve defterleri şirket yönetir. Varlık transferinin hızlı ve güvenli olması amacıyla hareket eder. XRP, işlem hacmi olarak ve değer olarak en yüksekler ligindedir. Erişilebilirliği çok hızlıdır. Merkezi bir yönetiminin bulunması, kripto paranın ödeme sağlayıcı şirketlerin ve bankaların onlarla çalışmasına zemin hazırlamıştır. Günden güne yaptıkları anlaşmalar arttıkça da para biriminin değeri artmaya devam etmektedir.
 
Türkiye’de kripto paralara yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için hazırladığımız “Türkiye'de kripto paralar yasal mı? Ülkelere göre kripto paralar” yazımızı okuyarak Türkiye’deki yeni düzenleme ile kripto paraların geldiği son noktayı inceleyebilir ve buna göre yatırım kararı verebilirsiniz.
 
 

Diğer Makaleler