Erken İşe Girmenin Emekliliğe Faydaları Neler?

erken işe başlamanın emekliliğe yönelik faydaları


Erken işe giriş,  erken emeklilik sağlar. Ana kurallardan birisi budur. Yürürlüğe giren birtakım sosyal güvenlik reformları aşamalı şekilde emeklilik şartları konusunda esnek bir yapı sunarken daha güçlü hale getirilmesini sağlamıştır.
Bu sebeple sigortalı oluşunuz ne kadar erken bir dönemde başlarsa emekli olduğunuz dönem bir o kadar avantajlı duruma geçersiniz.

Zorunlu Staj Emekliliği Etkiler Mi?

Erken işe girme dönemi vadeli sigorta çalışmalarını ifade ediyor. Stajyer, çırak, zorunlu staj gibi işler sigortalı olmak için geçerli sayılmıyor. Emekli olacağınız yaş ve günün sayısı bu tür işler yaparken sayılmaz. Elbette gün sayısı olarak sigortalılığınıza bir katkısı olacağı kesindir ama erken emekli olmanız açısından bir önemleri bulunmaz.

18 Yaş Altı Kişilerde Sigorta ve Emeklilik

Diğer önemli konu da 18 yaş altındaki kişilerin sigortalılık durumlarıdır. Sosyal güvenlik kanunları çerçevesinde yeni uygulamalar emeklilik açısından 18 yaş altı kişilerin yaşlılık ve ölüm sigortalarına sahip olan kişilerin, 18 yaşlarını doldurdukları tarih geldiği gün başlamış sayılıyor. Bu tarih öncesindeki sürelerde yaşlılık ve ölüm sigortası primleri prim ödeme gün sayılarının hesabına aktarılıyor.

Emeklilik Başlangıç Tarihi Nedir?

Kanunlar çerçevesinde uzun vadeli sigortalı olma durumları prim ödemesinin ilk defa yapıldığı günden itibaren sigortalı olmanın süreci başlamış sayılır. Bağ-Kur, Emekli Sandığı, SSK, tarım sigorta gibi kanunlar içerisinde veya hangi özelliklerde iş yapılmaya başlandıysa başlangıç sigortasının başlangıcı hazır hale getirilir.

5510 sayılı kanunlar çerçevesinde emekli olacak kişinin statüsü çalışma hayatı içinde ödenmiş olan primin son 7 yılda hangi sektörde çalışılmışsa o sektörden emekliliği kabul olur. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler