Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler mi? 2022

Kredi başvurusu yaptığınız zaman eşiniz ve hanenizde yer alan diğer bireylerin kredi notları ile gelir durumları göz önünde bulundurulmaktadır.


Bankalardan kredi almak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği konular arasında eşlerinin kredi notlarının kendi kredibilitelerini etkileyip etkilemeyeceği konusu bulunuyor. Bu konuda ilk bilmeniz gereken şey eşinizin ve hatta hane halkınızın kredi notları gelir durumunuuzu oldukça fazla etkilediğidir. "Eşimin kredi notu beni etkiler mi?" sorusuna "Evet" cevabını peşinen verebiliriz. Bu nedenle çok fazla sayıda insan kredi çekemiyor ve konuyla ilgili pek çok şikayet birikerek banka sicil affı söylentileri gündeme geliyor.
Tabi ki çekeceğiniz kredinin türü ve miktarı da bu noktada önem arz ediyor. Eğer konut kredisi türünde yüksek tutarlı bir kredi çekmek istiyorsanız bankalar eşinizin sicil durumunu ve kredi notunu mutlaka araştırmak isteyeceklerdir. Ailenizin ortak gelirlerinin ne kadar olduğu konusu bankaların kredi başvurusunu değerlendirmesinde önemli bir yer tutuyor. Aynı zamanda geçmiş dönemdeki kredi - kredi kartı ödeme performansınız da çok önemli bir kriter arasındadır. Eğer geçmiş dönemlerdeki kredi, esnek hesap ve kredi kartı gibi bankacılık ürünlerinde gecikmeler yaşadıysanız, bunu Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu'nun Risk Merkezi Raporları'ndan kolayca öğrenebilen bankalar, kredinizi, kredi kartınızı onaylamayacaktır. Aynı şekilde eşiniz de başvuru yapsa yine onaylamayacaktır. Risk raporunun ne olduğunu merak ediyorsanız "Risk Raporu Nedir? Kredi Notuna Etkisi Olur Mu?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Eşin Yasal Takipte Olması

Eşiniz yasal takipteyse kredi talebinizin reddedilmesi işten değildir. Eşinizin kredi ve kredi kartı borçları sebebiyle yasal takip sürecine girmesi demek, kredi çekebilme ihtimalinizin oldukça düşmesi anlamına gelir. Bu tür durjmda çekebileceğiniz krediler sadece düşük tutarlı olan ihtiyaç kredileri olabilir.Fakat yine de kredi alabilmeniz pek mümkün gözükmemektedir.

Eşiniz takipte değilse ama kredi notu düşük ise eşinizin kredi geçmişi bankalar tarafından detaylı bir şekilde inceleme altına alınacaktır. Hanenizin geliri ve başvuru yapan kişi olarak sizin kredi notunuz yüksek ise kredi alabilme ihtimaliniz artabilir. Fakat gelir durumunuz, sizin talep ettiğiniz kredinin toplam tutarına oranla düşük kalıyor ise ve eşinizin kredi notu da düşük ise kredi alabilme ihtimaliniz yine düşecektir.

Hane Halkı Geliri ve Kredi Notu

Hane halkı olarak geniş bir tanım yapmamızın sebebi, aile üyelerinizin her birinin bankalar nezdinde potansiyel bir müşteri olarak görülmesidir. Bireyler arasında çocuklar olabileceği gibi aynı zamanda birlikte yaşadığınız anne ve babanız da hane halkınızın üyelerindendir. Kredi başvurusu yaptığınız zaman hane halkınızın toplam gelirini de hesaba ekleyebilirsiniz.

Hane halkınızda yer alan bireylerin kredi notu ve gelir durumları yüksek olduğu takdirde kredi çekebilme ihtimaliniz büyük bir ölçüde artacaktır. Hane halkınızın kredi notu ve gelir durumunun düşük olduğu durumlarda kredi başvurularınızın değerlendirilmesi olumsuz olarak bankalar tarafından ele alınabilir.
Kategori:

Diğer Makaleler