Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler mi?

Kredi başvurusu yaptığınız zaman eşiniz ve hanenizde yer alan diğer bireylerin kredi notları ile gelir durumları göz önünde bulundurulmaktadır.
Bankalardan kredi almak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği konular eşlerinin kredi notlarının kendilerini etkileyip etkilemeyeceği konusudur. Bu konuda ilk olarak bilmeniz gereken nokta eşiniz ve hane halkınızın kredi notları ile gelir durumunun son derece önemli olduğudur. Talep ettiğiniz kredinin türü ve tutarı ise buradaki önem değerlerini değiştirebilmektedir.
Eğer konut kredisi türünde yüksek tutarlı bir kredi çekmek istiyorsanız bankalar eşinizin sicil durumunu ve kredi notunu mutlaka araştırmak isteyeceklerdir. Ailenizin ortak gelirinin belirlenmesi ve talep ettiğiniz kredi tutarının aylık ödemelerini düzenli yapıp yapmayacağınızı da belirlemiş olur. Kredi talep eden kişilerin ve eşlerinin ortak gelirleri göz önünde bulundurulurken, eşlerin kredi notları da göz önünde bulundurulur.

Eşin Yasal Takipte Olması

Eşiniz olan kişi yasal süreç içerisinde takip altındaysa kredi talebinizde çeşitli sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Eşinizin kredi ve kredi kartı borçları sebebiyle yasal takip sürecine girmesi demek kredi çekebilme ihtimalinizin oldukça düşmesi demektir. Bu tür durumlarda çekebileceğiniz krediler sadece düşük tutarlı olan ihtiyaç kredileri olabilir. Ancak ihtiyaç kredilerinin düşük tutarlı olanlarını da alabilme ihtimaliniz oldukça düşüktür.

Yasal takip süreci mevzu bahis değil ancak eşinizin kredi notu düşük ise eşinizin kredi geçmişi bankalar tarafından detaylı bir şekilde inceleme altına alınır. Hanenizin geliri ve başvuru yapan kişi olarak sizlerin kredi notu yüksek ise kredi alabilme ihtimaliniz artabilir. Fakat gelir durumunuz sizin talep ettiğiniz kredinin toplam tutarına oranla düşük kalıyor ise ve eşinizin kredi notu da düşük ise kredi alabilme ihtimaliniz yine düşecektir.

Hane Halkı Geliri ve Kredi Notu

Burada bahsettiğimiz hane halkı aynı evde yaşamakta olduğunuz bireyler olmaktadır. Bireyler arasında çocuklar olabileceği gibi aynı zamanda birlikte yaşadığınız anne ve babalarınız da bankalar tarafından sayılmaktadır. Kredi başvurusu yaptığınız zaman hane halkınızın toplam gelirini de hesaba ekleyebilirsiniz.

Hane halkınızda yer alan bireylerin kredi notu ve gelir durumları yüksek olduğu takdirde kredi çekebilme ihtimaliniz büyük bir ölçüde artacaktır. Hane halkınızın kredi notu ve gelir durumunun düşük olduğu durumlarda kredi başvurularınızın değerlendirilmesi olumsuz olarak bankalar tarafından ele alınabilir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler