Eşinizin Kredi Notu Sizi Nasıl Etkiler?

Kredi kullanırken eşinizin sicil durumu, kredinizi nasıl etkiler?


Konut kredisi ve diğer tüm kredileri bankalardan talep ettiğiniz zaman sizin ve eşinizin sicil durumları yani başka bir deyiş ile KKB’si bankalar için önemlidir. Sebep olarak konut kredilerinin ailede yer alan kişilerin toplam gelir ve giderlerine göre hesaplanması ve bu bağlamda kredi verilmesidir.
Kredi talep eden müşterinin şahsi sicili incelendikten sonra olumsuz bir durum teşkil edecek herhangi bir maddeye rastlanmadıysa banka tarafından eşlerinin sicil durumlarına da güncel bir bakış atılır ve aksama yaşanıp yaşanmadığı belirlenir.

Bu durumda bankalar sizlerin durumlarını değerlendirme altına alırken kredi talebinizi olumlu veya olumsuz şekilde sonuçlandırarak sizlere geri dönüşü sağlarlar.

Eşinizin Kredi Borcu Varsa Ne Olur?

Eşinizin mevcut bir kredi borcu varsa banka sizin toplam geliriniz ile kredi borcunuzu çıkartarak kredi talebinizi değerlendirme altına alır. Gelir durumunuz talep ettiğiniz kredi miktarı için yeterli hatta fazla olsa dahi banka sizin bu başvurunuzu riskli bulur.

Riskli bulmasının sebebi, kredilerin her ne olursa olsun risk taşımasıdır ve bankalar değerlendirmelerini her zaman en olumsuz şartlar göz önünde bulundurularak yaparlar. Kredi borcunuz varsa bu noktada bankalar için önemli olan durum sizin gelirinizin toplamı değil ne kadarlık kısmını resmi olarak belgeleyebildiğinizdir.

Eşinizin mevcut banka kredi ödemelerinde ufak bir aksama varsa da yeni bir kredi için bankaya başvurmanız tavsiye edilmez.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler