Ev Alımında Tapu Bedeli ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yeni bir ev almak istediğiniz zaman tapu bedeli ile ilgili gerekli bilgilere sahip olmanız sizi avantajlı duruma geçirebilir.


Yeni bir ev satın almak istediğiniz zaman uzunca bir sürece girmeye hazır olmalısınız. Satın almak istediğiniz yeni evinize karar vermek, bütçenizi uygun şekilde ayarlamak ve konut kredileri arasında gerekli araştırmaları yaparken, resmi süreçlerde asıl uzun sürecek olan işlemler ile karşılaşmaya hazır olmalısınız. Ev alımı işlemlerinde tapu masrafı veya tapu bedeli olarak talep edilen ücret kalemi, bilgi kirliliği ve kafa karışıklığı yaratabilecek bir durum olabilir.
Tapu masrafı ve tapu bedeli olarak adlandırılan ücretler, evinizi satın alırken ya da satarken gayrimenkullerin satış bedeli anlamına gelir. Satın alım sürecinizdeki piyasa koşulları bu bedelin belirlenmesinde etkili bir rol oynar.

Tapu Bedeli Hesaplama

Tapu bedelinin hesaplanma işleminde pek çok farklı konu göz önünde bulundurulmalıdır. Mevzu bahis satışta olan konutun bulunduğu bölgenin merkezi veya merkeze uzak olması, yakınlarında alışveriş merkezleri ve eğlence merkezlerinin bulunup bulunmaması, hastanelere ve okullarına yakınlığı gibi konular bu tür detaylar arasında yer almaktadır.

Gayrimenkulün yer aldığı semtte en az 3 adet ayrı evin rayiç bedeli ve metrekarelerinin toplamı da tapu bedeli hesaplanırken göz önünde bulundurulur. Evlerin rayiç bedel toplamları metrekareye bölünür. Metrekare başına düşmekte olan tapu bedeli evin asıl metrekaresi ile çarpılır ve böylelikle gerçekliği en iyi şekilde yansıtabilecek olan değerler ortaya çıkartılmış olur.

Tapu Bedeli ve Maliye Kontrolü

Doğru bir şekilde tapu bedelini beyan edebilmek için ülkemizdeki maliye denetimleri de son yıllarda giderek arttırılıyor. Denetim yapılırken öncelik her zaman vatandaşların olmasına rağmen bu madde üzerinden fazlasıyla ceza vermeye başlayan maliye, tapu işlemlerindeki gayrimenkul değerlerinin bildirilmesi için müteahhitlere uyarılarda bulunuyor.

Tapu üzerinde yanlış olarak bir bildiri ve beyan yer alması durumunda gayrimenkulün gerçek değerini tekrar isteyen maliye, beyan gerektiren kazanç meydana geldiği zaman gelir vergisi ödenmesini de talep edebiliyor.

Doğru ve tam bir şekilde yapılmayan tapu harçları ise gayrimenkulü satan kişi ve alan kişiye ceza olarak yansıtılabiliyor. Bu sebeple satıcı ve alıcı kişilerin tapu üzerindeki beyanlarını eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlaması gerekiyor.

Diğer Makaleler