Ev Alırken Tapu Masrafı Ne Kadar?

Yeni ev satın almak istediğiniz zaman yalnızca konut kredisine sahip olmanız yeterli değildir. Evin tapu masraflarını da doğru bir şekilde hesaplayarak göz önünde bulundurmanız gereklidir.
Yeni bir ev satın almak isteyenler ancak yeterli maddi imkanı olmayanlar için sunulmakta olan konut kredileri artık giderek daha büyük bir ilgi görmeye başlıyor. Ancak ev alım kredileri ile borçlanarak satın almaya kalktığınız evi beğenmeniz ve kredi borcuna girmeniz yeni bir ev sahibi olmanız için başı başına yeterli değildir. Hem evi almak isteyen hem de satmak isteyen kişiden talep edilen belirli alım ve satım ücretleri bulunmaktadır. Konut fiyatının binde yirmilik kısmı olarak belirlenen bu ücretler konut kredisi ile birlikte hesaba katılması gereken ücretlerdir.
Ev alım ve satım işlemlerinde vergiyi az ödeyebilmek için bazı kişiler rayiç bedelinin altında satış gösterme yolunu da tercih etmektedirler. Fakat bu durumun cezai bir yaptırımı mevcuttur. Bu yöntemi uyguladığınız zaman kanunsuz iş yaptığınızdan dolayı cezaya çarptırılabilirsiniz.

Evin Tapu Masrafı Nasıl Hesaplanır?

Bir evin tapu masraflarını hesaplayabilmek için evin fiyatının binde yirmilik oranını göz önünde bulundurmanız gereklidir. Örneğin 400 bin TL değerindeki bir ev almak istediğiniz zaman 8 bin liralık vergi ödemek ile yükümlü olursunuz. Evi satan kişinin vergileri ödemesi zorunludur. Bu sebeple ev alım ve satım işlemlerinde bu tür önemli detaylar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Bazı istisnai durumlarda alıcı ve satıcı kişiler kendi aralarında bir anlaşma yaparak bütün masrafların ödenmesi konusunda belirli bir mutabakata varabilirler. Bu sebeple resmi olarak alıcı ve satıcıların ödemesi gereken ücretleri tek bir taraf kendi üzerine alır.

Evin Değerini Düşük Göstermek Cezaya Yol Açar mı?

Tapuların masraf ücretleri evin toplam değeri arttıkça artmaya başlayan bir ücrettir. Yeni bir ev satın almadan önce tapu masrafları, harçlar ve vergileri de hesaba katarak hareket etmelisiniz. Aksi takdirde ödeme konusunda sıkıntılar yaşamaya başlayabilirsiniz. Bazı kişilerin düşük vergi ve tapu masrafı ödemek için evin değerini olduğundan daha düşük göstermesi ise cezai bir işleme uğramanıza sebep olabilir. Böyle durumlar tespit edildiği takdirde alıcı ve satıcı mevcut ücretleri daha fazla ödemek zorunda olurlar.

Tapu Ödemeleri Nereye Yatırılır?

Tapu ödemelerinizi başvuru yaptıktan sonra size kısa mesaj ile iletilen kod ile birlikte İş Bankası, Ziraat Bankası ve diğer tüm büyük anlaşmalı bankalar aracılığı ile yapabilirsiniz. ATM üzerinden de Ödemeler – Tapu Ödemeleri kısmına gelerek size verilen kod ve sizden istenen TC kimlik numarası ile telefon bilgilerinizi girerek kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Diğer Makaleler