Ev Kredileri (Mortgage) Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Mortgage hakkında bilmeniz gerekenler.


Mortgage hakkında bilinmeyen pek çok hususun olması, çok sayıda kişinin yaptığı konut kredisi başvurusuna ret yanıtını almasını beraberinde getirebilmektedir. Oysa ev kredisi hakkında bilgi sahibi olunması, çok daha doğru hesaplamalar eşliğinde kredi başvurusu yapılmasını sağlayacağından kredi taleplerine ret yanıtının gelmesi ihtimalini de azaltacaktır.
Ev kredisi hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık. Bu bilgiler mortgage kredisi kullanmak isteyenler için önemli ve faydalı olacaktır. Öncelikle bilinmesi gereken husus ev kredisi kullanmak isteyenlerin, satın almak istedikleri konutun bedelinin tamamını kredi olarak kullanamayacaklarıdır.

Konut kredilerinde konutun fiyatının % 25’i peşin olarak ödenmelidir. Dolayısıyla bankaya evin fiyatının % 25’i oranında bir peşinat göstermeniz gerekir. Hiçbir banka ev kredisi olarak evin değerinin tamamını kredi olarak veremez.

Ev Kredisi Masrafları Nelerdir?

Tüm kredilerde olduğu gibi ev kredisinde de birkaç kalemden oluşan bir masraf söz konusudur. Konut kredisi masrafları şunlardır:

Ev Kredisi Tahsis Ücreti

Bu masraf kredi sözleşmesinde dosya masrafı olarak da isimlendirilebilir. Ev kredisi tahsis ücreti yasalar gereği kullanılan kredinin binde 5’ini geçemez. Bankaların genel olarak bu oranda ücret kesintisi yaptığı söylenebilir.

Ev Kredisi Ekspertiz Ücreti

Satın almak istediğiniz evin değerini belirlemek amacıyla yapılan ekspertiz işlemi için banka ücret almaktadır. Bu ücret yasalar gereği fatura tutarını geçememektedir.

Ev Kredisi Sigorta Masrafı

Bu ücret banka ile kredi sahibinin sigorta konusunda anlaşması durumunda alınmaktadır. Sigorta işleminin yapılmaması durumunda banka ev kredisi sigorta ücreti talep edemez.

Deprem Sigortası Ücreti

Yasalar gereği deprem sigortası yapılmak zorundadır. Bu yüzden banka deprem sigortası ücreti kesintisi yapabilmektedir.

Ev Kredisi Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Konut kredisi talep etmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve TC vatandaşı olmanız gerekir. Bankalar 65 yaş üzerinde olan kişilere konut kredisi vermemektedir. Her banka kredi sözleşmesini imzalamadan önce size bilgi içerikli bir doküman verir. Bu metni dikkatlice okumalısınız. Bilgilendirme formu adı verilen bu belgede uymanız gereken kaideler yer almaktadır.

Ev kredisi geri ödeme planı banka ile kredi sahibinin karşılıklı anlaşmasına dayanır. Vade seçenekleri konusunda herhangi bir üst sınır yoktur. Ancak bankalar 120 ay üzerini riskli gördüklerinden genellikle 120 ayın altında bir geri ödeme vade seçeneklerini tercih etmektedir. Düzenli bir gelire sahip olanlar ve gelir düzeyi yüksek olanlar için vade seçenekleri 360 aya kadar çıkabilmektedir.
  Sitemizi düzenli olarak takip etmeniz, en avantajlı konut kredisi kampanyalarından anında haberdar olmanızı sağlayacaktır. En güncel kredi kampanyalarını ziyaretçilerine faiz oranları eşliğinde aktaran sitemiz, mortgage kredi seçenekleri hakkında da tüm ziyaretçilerini en güncel verilerle bilgilendirmektedir. Banka araştırması ve kampanya değerlendirmesi aşamasında da doğru kararı vermenizi sağlayacak her türlü bilginin sitemizde mevcut olduğunu hatırlatmak isteriz. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler