Evlilik Kredisi için Ne Gerekir?

Evlilik kredisi almak için yapmanız gerekenler.


İnsanların sosyal yaşantılarını daha kaliteli koşullarda yaşayabilmeleri için devlet birçok imkan sunmaktadır. Bakanlıklar tarafından yürütülen araştırmalardan sonra pek çok farklı yenilik ortaya çıkmıştır. Son yıllarda da sosyal yaşamın kalite standartlarının yükseltilmesi adına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı devlet destekli evlilik kredisi planını sunmuştur.
Bakanlık tarafından belirlenen şartlar uygun olduğu takdirde evlilik hayalleri kuran gençlere maddi destek sağlamak açısından faizsiz evlilik kredileri verilmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından resmi olarak yayınlanan şartlar yerine getirildiği takdirde faizsiz evlilik kredisi alabilirsiniz.

Eşinizin ve kendinizin yaşları 18-24 yaş arasında olmalıdır. Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan cezalandırılmamış olmalısınız ve maddi sıkıntılar sebebiyle evlenemeyecek durumda olduğunuzu ispatlamalısınız.

Bu şartları yerine getiren tüm Türk vatandaşları devlet destekli faizsiz evlilik kredisi alabilirler. Bakanlığın koyduğu şartları yerine getiren kişiler faizsiz olarak 1 yıl geri ödeme olmadan 10.000 TL’ye kadar evlilik kredilerini devlet tarafından alabilirler.

Kredinin toplam olarak geri ödeme süresi 4 yıl olarak belirlenmiştir. Krediler kamu bankası aracılığı ile kişilere ulaştırılır ve evlendikten sonra ilk yıl içerisinde çocuk sahibi olunursa devlet ailelerin kredi ödemelerini 1 yıl daha uzatabilir.

Kredi ile ilgili olarak yoğun talep alınmasından dolayı başvuru yaşları 26 yaşına kadar da uzatılmıştır. Çiftlerin artık bu krediye başvurabilmeleri için bankaların şubelerine uğramaları yeterlidir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler