Facebook, Instagram, Twitter, Tiktok Gelirleri İçin Banka Hesabı Açmak 2022

Facebook, Instagram, Tiktok ve Twitter gibi sosyal mecralardan gelir elde edenler için vergi affı geldi. Banka hesaplarına yatacak paradan devlet yüzde 15 stopaj kesecek.


7338 sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da yapılan bir dizi değişiklik ile Facebook, Instagram, Twitter, Tiktok gelirleri için vergi istisnası getirildi. Bu istisnadan faydalanmak için Türkiye’de kurulu olan bankalar aracılığı ile “İçerik Üretici Gelirleri Hesabı” açmanız zorunlu duruma geldi. Biz de bu yazımızda özellikle internet sitelerinden ve Facebook, Twitter, Tiktok ve Instagram gibi sosyal medya hesapları üzerinden reklam geliri elde edenler için banka hesabı nasıl açacaklarını anlatmaya çalışacağız. Diğer sosyal medya hesapları için banka hesaplarının nasıl açılacağıyla alakalı “Mobil Uygulama Geliştirici Gelirleri İçin Banka Hesabı Açmak”, “Adsense, Youtube Gelirleri İçin Banka Hesabı Açmak”, “İnternet Gelirleri İçin BAĞKUR Ödenecek Mi?” konularımızı inceleyebilirsiniz.
 Gelir Vergisi istisnası hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için “İnternet Gelirleri İçin Vergi İstisnası ve Banka Hesabı Açmak” isimli yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

Facebook, Twitter, Instagram ve Tiktok Gelirleri İçin Banka Hesabı Nasıl Açılacak?

Twitter, Facebook, Tiktok ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinden reklam geliri elde ediyorsanız ve gelir vergisi istisnasından yararlanmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey bu faaliyetlere ait tüm hasılatın (gelirin) açtıracağınız bir banka hesabı aracılığıyla münhasıran tahsil edilmesini sağlamaktır. Bu noktada hemen belirtmemiz gerekir, bu banka hesabı sadece bu gelirleriniz için açtırılmalıdır. Farklı gelirler için bu hesaba ödeme yapılmamasında yarar var.
 
İçerik üretici gelirleri hesabı için istediğiniz bir bankaya giderek “İçerik Üretici Gelirlileri Hesabı” açtırmak istediğinizi belirtebilirsiniz. 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle bu uygulama hayata geçmiş durumda. Ne var ki pek çok bankanın henüz bu hesap için şubelerine göndermiş olduğu bir tebliğ bulunmadığından, şubelere gittiğinizde hesabın açılamayacağını söyleyeceklerdir. Yalnızca şimdilik Ziraat Bankası içerik üretici hesabı açmaktadır. Zaman içinde hangi bankalarİçerik Üretici Gelirleri Hesabı” açıyor bunu da yazımıza ekleyeceğiz.

Tiktok, Facebook, Instagram ve Twitter Gelirlerinde Hangi Kazançlar İstisna Kapsamındadır?

Facebook, Instagram, Twitter ve Tiktok gelirleri için “Sosyal içerik üreticilerin gelirleri istisna kapsamındadır.” İfadesi kanun maddesinde yer alıyor. Aşağıdaki maddeler halinde yayınladığımız gelirler sosyal paylaşım ağları üzerinden elde ediliyorsa gelir istisnası kapsamındadır.
  1. Reklam gelirleri
  2. Bahşişler
  3. Bağışlar
  4. Ücretli abonelik gelirleri
  5. Hediyeler
  6. Satış gelirleri
  7. Sponsorluk gelirleri
 
Satış gelirleri ve sponsorluk gelirleri için durumun daha net anlaşılması gerekmektedir. Satışın ve sponsorluk gelirinin sosyal medya ağından elde edilmesi şarttır.

Sosyal İçerik Üreticileri Gelirleri Hesabı Açmanın Avantajı Nedir?

Tiktok, Facebook, Twitter üzerinden gelir elde ediyorsanız, Gelir Vergisi İstisnası uygulamasına dahil olarak büyük bir gelir vergisi avantajı elde edebilirsiniz. 2022 yılı gelirlerine uygulanan gelir vergisi tarifesine bakarak durumu değerlendirelim.
Gelir Dilimleri Vergi Oranı
32.000 TL'ye kadar % 15
70.000 TL'nin 32.000 TL'si için 4.800 TL, fazlası %20
170.000 TL'nin 70.000 TL'si için 12.400 TL, fazlası %27
880.000 TL'nin 170.000 TL'si için 39.400 TL, fazlası %35
880.000 TL'den fazlasının 880.000 TL'si için 287.900 TL, fazlası %40
 
Tabloda da gördüğünüz üzere, ücret gelirleri dışında kazançlara sâri olarak gelir vergisi dilimleri bulunuyor. Burada en önemli avantaj elbette 880 Bin TL’ye kadar sadece yüzde 15 oranında gelir vergisi stopajı ile vergilendirilecek olmaktır. Kazancınız arttıkça diğer vergi dilimleri ile vergilendirilmezsiniz. Sadece yıllık gelirinizin 880 Bin TL üzerine çıkması durumunda en yüksek gelir vergisi dilimine girersiniz.

Şirket Açmak ve Yükümlülükleri Yok

Gelir vergisi istisnası dışında elbette en önemli avantaj şirket açma zorunluluğunuz ortadan kalktı. Burada önemli bir noktadan da hemen bahsedelim, isteyen kişiler şirketleri üzerinden vergi ödemeye ya da yeni şirket açmaya devam edebilirler. Eğer ki yıllık kazançlar 880 Bin TL üzerinde olacaksa, şirket açmak gerekecek. Ama 880 Bin TL altı geliriniz olacağını düşünüyorsanız, şirket açmanıza, KDV ödemenize, muhtasar vergisi ödemenize, BAĞ-KUR primi ödemenize gerek olmayacak. “İnternet Gelirleri İçin BAĞ-KUR Ödenecek Mi?” yazımızda bu konuyla ilgili detayları okuyabilirsiniz.

Tiktok, Facebook, Instagram ve Twitter Gelirleri Otomatik Vergilendirilecek Mi?

Sosyal medya reklam, sponsorluk gelirleri banka tarafından otomatik olarak vergilendirilecek. Kanuna göre, açtıracağınız İçerik Üretici Gelirleri Hesabı üzerinden sadece yüzde 15 oranında bir stopaj (tevkiat) kesintisi uygulanacak. Kesilen bu stopaj ise banka tarafından vergi dairesine, sizin adınıza ödenecektir.

İçerik Üretici Gelirleri Hesabı İçin Bankalar Komisyon Kesilecek Mi?

İçerik Üretici Gelirleri Hesabı için bir komisyon tutarı kesilip kesilmeyeceği bilinmiyor. Ancak diğer vadesiz mevduat hesaplarında olduğu gibi bu hesaplar için de komisyon tarzı bir kesintinin olmayacağını düşünüyoruz. Bankalar her zamanki standart prosedür ile hesapları açacaklar ve vadesiz mevduat hesapları ile eşdeğer bir banka hesabı olarak niteleyeceklerdir.

İçerik Üretici Gelirlerini Başka Bankadan İçerik Üretici Gelirleri Hesabına Gönderebilir Miyiz?

Sosyal mecralardan elde ettiğiniz kazançların ödemelerini, stopajın kesileceği banka hesabı üzerinden değil de farklı bir banka hesabından alırsanız gelir vergisi istisnasından yararlanamazsınız. Farklı bir bankaya çekerek sonrasında da stopajı kesecek olan banka hesabına göndermeniz durumunda maalesef kesinti yapılmayacaktır. İstisna kapsamında gelirini tahsil etmeyenler, elde ettikleri kazançlar üzerinde normal ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirilirler. Daha da ilerisinde istisnaya ilişkin şartlar taşınmıyorsa, eksik tahakkuk etmiş olan vergi, vergi ziyaı cezası kesilmek suretiyle gecikme faizi ile tahsil edilecektir.

Twitter, Facebook, Tiktok ve Instagram Gelirleri İçin Stopaj Tutarı Nasıl Hesaplanacak?

Facebook, Instagram, Tiktok ve Twitter gibi sosyal mecralardan reklam gelirleriniz varsa, stopaj tutarı elde edilen kazanç üzerinden bankalar tarafından oranında gelir vergisi tevkifatı yapılarak hesaplanacaktır. Bir örnek vererek durumu açıklayalım.
 
A kişisi Instagram üzerinden ürün tanıtımı yaparak sponsorluk geliri kazanmakta ve aynı zamanda Tiktok üzerinden de reklam geliri elde etmektedir. Ocak ayında Instagram sponsorluklarından 40 Bin TL, Tiktok reklamlarından ise 20 Bin TL gelir elde etmiştir. Açtırmış olduğu banka hesabını bu platformlara ödeme aracı olarak seçtiğinden, banka hesabına bu platformlar tarafından 60 Bin TL ödenmiştir. Bu durumda banka aşağıdaki hesaplama ile kişiden vergi tefkifatı yapacaktır.
Toplam Tutar = 40 Bin TL + 20 Bin TL = 60 Bin TL
Stopaj Tutarı = 60 Bin TL x 0,15 () = 9 Bin TL
Kişinin elde edeceği net gelir = 60 Bin TL – 9 Bin TL = 51 Bin TL
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler