Faizsiz Katılım Bankacılığı Kazandırıyor mu?

Faizsiz katılım bankacılığında kazanmak nasıl mümkün?


Son dönemin popüler bankacılık sistemi, katılım bankacılığı oldu. Ekonomi piyasalarının da yakından ilgilendiği katılım bankacılığı konusunda Ziraat Bankası’nın ardından Halkbank da izin almayı başarmıştı. Bu gelişmeler tüketicilerin de katılım bankacılığı ile daha fazla ilgilenmeye başlamasını beraberinde getirdi. Peki, katılım bankacılığı kazandırıyor mu? İşte asıl merak edilen bu!

Katılım Bankacılığı Nasıl Kazandırır?

Öncelikle bilinmesi gereken katılım bankacılığı sisteminde bankaların faiz vermiyor, kar payı veriyor olduğudur. Faizsiz katılım bankaları kar payı ile kazanç elde edilmesini sağlıyor. Tüketicilerin de değerlendirmelerini ve hesaplamalarını bu yönde yapmaları gerekiyor.
Katılım bankaları ekonomi dünyası çerçevesinde bazı ticari faaliyetlerde bulunuyor. Elbette bu faaliyetler belirli bir kar getiriyor. Tüketicilere de işte bu kar miktarını daha önce belirlenmiş oranda veriyor. Kazanç kısaca bu yolla elde ediliyor.

Katılım Bankacılığı Riskli mi?

Fakat bu kazanç yönteminin tamamen risksiz olduğu söylenemez. Tasarruf sahipleri kazanma olasılığına karşın kaybetme riskini de göze almalıdır. Çünkü nasıl ki kardan pay alıyorsanız zarardan da alıyorsunuz. Yani bankanız ticari faaliyetinde kaybederse siz de zarar etmiş olacaksınız. 

Diğer Makaleler