Faturasız Çek Kırdırma

Faturasız çek kırdırma işlemi yapmadan önce bilmeniz gerekenler.


Ticari faaliyetler esnasında çok sayıda kişi faturasız çek alır ve faturasız çeki nakde çevirme işlemi esnasında da bir hayli güçlük çeker. Eğer vergi mükellefi değilseniz, esnaf kategorisinde de değilseniz faturasız çek kırdırma işlemlerinde güçlük çekmeniz son derece normaldir. Hatta bu konuda çok sayıda kişi yeterince bilgi sahibi olmadığından faturasız çekleri hangi bankanın ya da faktöring firmasının bozdurabileceği gibi araştırmalara yönelir.

Yasa Dışı Çek Bozdurma Bir Suçtur!

Aslında yasalar gereği faturasız çeki herkes ya da her firma nakde çeviremez. Bir başka deyişle yetkisi olmayanlar için faturasız çek kırdırma bir suçtur ve yasalarda bu suçun oldukça ciddi yaptırımları bulunur. Kanun kapsamında bu uygulama tefecilik uygulamasına eşdeğer tutulur. Bu yüzden faturasız çeki bozanlar da bu işlemi gizli yapmaya özen gösterir.
Eğer suçun bir parçası olmak istemiyorsanız siz de çeklerinizin tümünü bankalar aracılığı ile bozdurmalısınız. Fakat bankaların faturasız çeki nakde çevirmediğini de bilmeniz gerekiyor. Yani faturasız çeki bozan bir banka yok. Ayrıca faturalı da olsa çek aldığınız kişinin bankaların kara listesinde olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Çekin hangi bankaya ait olduğunu bilmeniz yeterli. Bankayı arayarak çek sahibinin durumu hakkında bilgi edinebiliyorsunuz.

Acil nakit ihtiyaçları ortaya çıktığında faturasız çek sahipleri genellikle tefecilerin ya da bazı faktöring firmalarının yolunu tutar. Ancak acil nakit ihtiyacının kredi gibi alternatif yollarla karşılanması çok daha doğru bir tercih olacaktır. 

Çek Kırdır Nedir? Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler