Fibabank Kolay Adres Tanımlama, IBANSIZ Para Gönderme

Fibabank Kolay Adres, IBANA gerek kalmadan kişisel bilgilerinizle oluşturabildiğiniz bir adresle para transferi yapmanızı sağlayan ortak bir bankalararası protokoldür.


Fibabank Kolay Adres tanımlama ve IBANSIZ, hesap numarası olmadan para göndermek için FAST ile daha hızlı ve interaktif bir bankacılık deneyimi Fibabank müşterilerini bekliyor. Fibabanka da pek çok banka gibi 8 Ocak itibariyle uygulamaya konan Kolay Adres ve FAST sistemlerine hızlıca entegre oldu ve uygulamaya başladı. Yazımızın devamında merak ettiğiniz “Fibabank Kolay Adres nasıl tanımlanır?”, “Fonların Anında ve Sürekli Transferi nedir?”, “Kolay Adres nedir?” gibi soruların yanıtlarını vermeye başlayacağız. Fakat daha önce Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBANSIZ Para Gönderme isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Fonların Anında ve Sürekli Transferi Sistemi Nedir?

Kolay Adres sistemini ve Fibabank Kolay Adres tanımlama işlemine başlamadan önce FAST sistemini tanıyalım. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sayesinde günün her saati, haftanın her günü herhangi bir kısıtlama olmadan para gönderip alabilirsiniz. Hafta sonları, mesai dışı, tatil günleri para transferlerinizin askıda kalması problemi artık ortadan kalkıyor. Geçmişte yaşanan bazı sorunların önüne bu sistem sayesinde geçilebilecek. Daha detaylı olarak FAST sistemini incelemek için FAST İle EFT İşlemleri 7 Gün 24 Saat başlıklı makalemizi gözden geçirebilirsiniz.

Fibabank Kolay Adres Nedir?

Fibabank Kolay Adres, IBAN adresine gerek kalmadan kişisel bilgilerinizle oluşturabildiğiniz bir adresle para transferi yapmanızı sağlayan ortak bir bankalararası protokoldür. IBANSIZ, hesap numarası olmadan sadece tanımlayacağınız Kolay Adres sayesinde para gönderip alabilirsiniz. Fibabank Kolay Adres olarak T.C. kimlik numaranızı veya şirketiniz için vergi numaranızı eşleştirerek kullanabilirsiniz. Banka henüz diğer kişisel bilgilerinizle eşleşme yaptırmamaktadır. Bireysel müşteriler şimdilik yalnızca T.C. kimlik numarası ile Kolay Adres tanımlarken, kurumsal firmalar vergi kimlik numarası ile tanımlama yapabilirler.

Fibabank Kolay Adres Tanımlama

Fibabank Kolay Adres ile 26 haneli IBAN numarası ya da unutulan hesap numaralarını kullanmaksızın para transferi yapabilirsiniz. Fibabank Kolay Adres tanımlamak için Fibabank Mobil uygulamasından ya da internet bankacılığından sisteme giriş yapmanız ardından da Kolay Adres bölümüne gelerek Kolay Adres Ekleme linkine tıklamanız yeterli. Karşınıza gelen pencerede T.C kimlik numaranızı ya da vergi kimlik numaranızı Kolay Adres olarak tanımlayabilirsiniz.
 Bunun yanında eğer telefonunuzla ya da bilgisayarınızla işlem gerçekleştiremiyorsanız, bankanın şubeleri aracılığıyla da Kolay Adres tanımlayabilirsiniz. Fibabank şubeleri için Fibabanka Şubeleri sayfamızı, diğer bankaların şubeleri içinse Banka Şubeleri sayfamızı incelemeniz ve istediğiniz banka şubesini aratmanız yeterli olacaktır.

Fibabank Kolay Adres Ne Zaman Başlıyor?

8 Ocak 2021 tarihinden bu yana Fibabank Kolay Adres tanımlanmaya ve kullanılmaya devam ediyor. Merkez Bankası FAST ve Kolay Adres sistemlerini 12 Kasım 2020’de tanıttığında, 11 pilot bankanın bu uygulamayı hayata geçireceğini belirtmiş olsa da pek çok banka FAST ve Kolay Adres sistemini erkenden kendi sistemlerine entegre etmeyi başardı. Aşağıdaki Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar başlığı altında bu bankaları görebilir ve dilediğiniz birini seçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Fibabank Kolay Adres Ücreti Ne Kadar?

Fibabanka ya da farklı bankalar sizden Kolay Adres tanımı için herhangi bir ücret talep etmezler. Zira banka hesaplarınızı Kolay Adres sistemine dahil etmek tamamıyla ücretsizdir.

Kolay Adres Bilgileri Nerede Saklanıyor?

Fibabanka ve diğer bankalar için tanımlanan Kolay Adres bilgileri Bankalararası Kart Merkezi (BKM) sunucularında saklanır. Bu nedenle de bilgileriniz güvendedir. Banka ya da BKM tarafından bilgileriniz asla alakasız üçüncü kişilerle paylaşılmaz. Sadece fon aktarma, fon çekme işlemlerinin yerine getirilmesi amacıyla; 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ve sair mevzuat hükümlerinin zorunlu kıldığı ya da izin verdiği kişilerle / kurumlarla paylaşılabilir.

Kolay Adres Kaç Kere Tanımlanır?

Fibabanka ya da farklı bankalarda toplamda 5 tane Kolay Adres tanımlayabilirsiniz. Bu durumu bir örnekle sizlere anlatmaya çalışalım. Fibabanka’daki bir hesabınız için T.C. kimlik numaranızı Kolay Adres olarak tanımladığınızı varsayalım. Bu durumda tüm bankalar için kalan hakkınız 4 olur ve kalan haklarınız için T.C kimlik numaranızı bu kez başka bir bankada daha kullanmak isterseniz, bu durumda Fibabanka’daki hesabınızdan cep telefonu numaranız iptal edilir. Fibabanka Kolay Adres olarak 5 adres tanımlaması da yapabileceğiniz gibi farklı bankalardaki hesaplarınız için de bu tanımlamaları yapabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi kullandığınız bir Kolay Adresi farklı bir bankada kullanmak isterseniz, ilk tanımlamanız iptal edilecek ve yeni tanımlamanız geçerli olacaktır.

Fibabank Kolay Adres Hangi Hesaplar İçin Tanımlanabilir?

Fibabank Kolay Adres tanımlamak için vadesiz TL hesabınızın bulunması gerekiyor. Teknik olarak bireysel hesabınız için sadece T.C kimlik numaranızı ve tüzel hesabınız için vergi kimlik numaranızı tanımlayabildiğiniz için sadece iki Kolay Adres tanımlamış olursunuz. Şimdilik döviz hesapları veya vadeli hesaplar için tanımlama yapılamamaktadır. İleride bu durum değişirse, sizlere bu başlık altından bilgi vermeye devam edeceğiz.

Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar

Aşağıdaki bankalar arasından dilediğinizi seçerek Kolay Adres tanımlama ve FAST sistemleri için bankanın genel politikalarını öğrenebilir ve hemen Kolay Adres tanımlama yapabilirsiniz. Bununla birlikte herhangi bir bankada henüz bir hesabınız bulunmuyorsa ve banka hesabı açtırmak istiyorsanız Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler isimli makalemizi okumanızı öneriyoruz.
 
Akbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Albaraka Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Alternatif Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Anadolubank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Burgan Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Denizbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Garanti Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Halkbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
HSBC Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
ING Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
İş Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Odeabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
QNB Finansbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Şekerbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
TEB Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Türkiye Finans Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıf Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme

 
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler