Fibabanka Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

Fibabanka kur korumalı TL mevduat hesabı ile ilgili tüm detayları makalemizde bulabilirsiniz.


Fibabanka kur korumalı TL mevduat ürünü, banka tarafından çok kısa sürede hazırlanarak yatırımcılara sunulmuş durumda. Birikimlerini TL olarak değerlendirmek isteyen müşterilerine kur oynaklığı karşısında avantaj sağlayan ürün, ülkemizdeki döviz tevdiat hesaplarının çoğalmasının ardından devreye sokuldu. Yeni Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında döviz endeksli kur korumalı TL mevduat hesabını ilk açıklayan özel bankalarından biri oldu Fibabanka. Bu ürün ile TL birikimlerinizi kurdaki değişimlere karşı koruyabilir ve TL mevduatınız için faiz kazanmaya devam edebilirsiniz.
 Fibabanka, devreye alınan bu ürün için faiz oranını kendisi belirleyebilir ya da duyurulan faiz ile mevduatları vadelendirebilir. Bu mevduat ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.

Fibabanka Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

Fibabanka kur korumalı, dövize endeksli TL mevduat hesabı 3 ay, 6 ay, 9 ay, 12 ay vadeler ile açılabilecek. Gün olarak hesaplandığında ise 92 gün, 181 gün, 272 gün ve 366 günlük vadeler geçerli olabilecek. Normal şartlarda Fibabanka Vadeli Mevduat ürünlerinin bankanın kendi politikaları ile vadelendirildiğini belirtelim. Fakat bu ürün için vadelerin Merkez Bankasınca belirlenen yukarıdaki vadeler olacağını özellikle vurgulayalım. Bunun yanında dövizden dönüşüm için vade oranları için banka 3, 6 ve 12 aylık vadeler belirlemiş durumdadır.

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

Fibabanka Döviz Endeksli, Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Fibabanka dövize endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat ürünü için banka kendi belirleyeceği faizi kullanabilir. Fakat müşterilerine sunabileceği en düşük politika faizi oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu politika faizi kadar olmak zorundadır. Dilerlerse bankalar da Fibabanka gibi politika faizi üzerinde bir faiz uygulayarak nemalandırma işlemi yapabilmektedir. Bankanın uygulamış olduğu en yüksek faiz oranı yüzde 17’dir. Dönüşüm için bu oran Daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Fibabanka İletişim sayfamızdaki bilgilerden bankaya erişebilir ve destek alabilirsiniz. Faiz oranlarının tablosunu aşağıda gösteriyoruz.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Faiz Oranları – TL’den Devam Edenler

VADE 10 Bin – 499 Bin TL 500 Bin – 999 Bin TL 1 Milyon +
3 Ay 17:00 17:00 17:00
6 Ay 17:00 17:00 17:00
9 Ay 17:00 17:00 17:00
12 Ay 17:00 17:00 17:00
 

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Faiz Oranları – USD, EURO, GPD’den Geçenler

VADE 10 Bin – 499 Bin TL 500 Bin – 999 Bin TL 1 Milyon +
3 Ay 17:00 17.50 18.00
6 Ay 17:50 18.00 18.25
12 Ay 18:00 18.50 18.75
 
Bankaya giderek bizzat Fibabanka kur korumalı Türk lirası mevduat ürününe başvurmak için de Fibabanka Şubeleri sayfamızı ziyaret ederek il ve ilçe bilgilerinizi girerek size en yakın şubenin adresini bulabilirsiniz.

Fibabanka Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Hangi Kurları Kapsıyor?

Fibabanka döviz endeksli ve kur korumalı mevduat hesabı açmak istiyorsanız, bankadaki üç farklı yabancı para tevdiat hesabından birinden direkt olarak geçebilirsiniz. Para birimi olarak Amerikan doları, İngiliz sterlini ve euro yabancı para birimleri için kur korumalı TL mevduat hesabı açtırabilirsiniz.

Fibabanka Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduat Hesabı Kimler Açtırabilir?

Fibabanka kur endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabı ürününe Türkiye'de yerleşik bulunan gerçek kişiler ve tüzel kişiler dahil olabilirler. Merkez Bankasının sonradan getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir. Tüzel kişilik olarak varlıklarını sürdüren şirketler bu mevduat ürününden daha önceleri faydalanamamaktaydı. Fakat sonradan alınan bir karar ile tüzel kişilik olarak nitelenen şirketler de bu üründen fayda sağlamaya başladı. Bu mevduat ürününün ortaya çıkmasıyla amaçlanan, özellikle döviz yatırımı bulunan vatandaşların tasarruflarını Türk lirası bazlı varlıklara yöneltmeye teşvik etmek. Mevduat hesabının ana özelliği olan vade bozamama uygulaması şirketlerin, kurumların bu mevduata dahil olmasını zorlaştırabileceğinden, bir düzenleme yapılması beklenebilir.

Fibabanka Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Stopaj Olacak Mı?

Fibabanka kur korumalı TL mevduat hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından Fibabanka’da bulunan döviz endeksli TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size gelir vergisi stopajı kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

Fibabanka Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduattan Vade Dışında Para Çekmek

Fibabanka kur korumalı TL mevduat hesabı için en önemli konulardan biri de vade öncesinde para çekmektir. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz mevduat hesabına dönecek ve faiz hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, yukarıdaki örneği dikkate alırsak; 300.000 TL olan yatırımınız 300.000 TL olarak kalacaktır.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir.

Fibabanka Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Fibabanka kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı 10.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın altında para yatıramazsınız. Fakat dilerseniz üstünü yatırabilirsiniz. 10.000 TL altında da limitlere sahip bankaların olduğunu belirtmekte fayda var.

Fibabanka Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Kur Farkı Ödemesi

Fibabanka kur korumalı TL mevduat ürünü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın her gün altı kere saat başı açıklayacağı kur belirleyici olacaktır. Bu saatlerin de 10 ile 15 saatleri olacağı bildirildi. Biraz detay vermemiz gerekirse, mevduat hesabını açtırdığınız gün saat 11’deki kur alışı ile vade sonundaki kur satışı kıyaslanacak ve yüksek olan oran üzerinden hesaplama yapılacaktır. Aşağıda bir örnek işlem yapalım.
 
Fibabanka’ya gelen bir yatırımcı, yüzde 14 faiz ile 300.000 TL parasını kur korumalı TL mevduat hesabına yatırmış olsun. Vade başında 5 TL olan döviz, vadenin sonunda 7,18 olarak Merkez Bankasınca açıklanmıştır. Normal mevduat hesaplarında faiz oranı kadar nemalandırılacak olan hesap 42.000 TL faiz alacaktı ve 342.000 TL olarak vade sonunda yatırımcının hesabına eklenecekti. Ancak yatırımcı aynı dönemde döviz almış olsa 60.000 dolar tutarındaki yatırımı 430.800 TL’lik bir getiri sunacaktı. Kur korumalı TL mevduat ürünü sayesinde arada bulunan 88.800 TL Hazine garantisi altındadır ve yatırımcıya vade sonunda ödenecektir. Bu durumda da yatırımcı hem yüzde 14’lük faiz getirisini elde etmiş olacaktır hem de kur farkı hesabına yatacaktır.

Fibabanka Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Fibabanka kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Makaleler