Fibabanka kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Fibabanka kimin, sahibi kim ve hisseleri kimin gibi soruların yanında Fibabanka güvenilir mi ve kaç çalışanı var gibi soruların da bu makalede yanıtlarını arıyoruz.


Fibabank kimin, hisseleri kime ait? Fibabanka’nın sahibi kim? Fibabanka hangi ülkenin bankası? Fibabank yerel bir banka mı?” tarzındaki sorular banka müşterilerinin ya da banka müşterisi olmak isteyen kişilerin en sık sorduğu sorular arasında. Biz de bu yazımızda “Fibabank kimin? Fibabank devletin mi? Fibabanka güvenilir mi?” gibi soruların ve merak edilen diğer detayların yanıtlarını vereceğiz.
 Fibabanka, ülkemizde faaliyet gösteren pek çok banka gibi güvenilir bir bankadır. Aynı zamanda faaliyetleri icabı müşteri portföyü de fazladır. Türkiye’de kurulan pek tüm bankalar 5411 sayılı bankacılık kanuna göre kurulurlar ve yönetilirler. Bunun yanında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) denetlemesine tabidirler. Fibabanka da bu esaslar üzerine kurulmuş, ülkemizde faaliyet gösteren yerel bir bankadır. Bıu özellikleri nedeniyle de Fibabanka özel sermayeli bir yerel bankadır.

Fibabanka ne zaman kuruldu?

Fibabanka 27 Aralık 2010 tarihinde kurulmuştur. Bankacılık faaliyetlerine kurumsal, ticari, KOBİ, tarım, bireysel ve özel bankacılık kategorilerinde ürünler ve hizmetlerle giriş yapmıştır. Mottoları “Anlarız hızla, çözeriz hızla” olarak belirlenmiştir.

Fibabanka kurucusu kimdir? Sahibi kim? Hangi ülkenin bankası?

Fibabanka Aralık 2010’da Fiba Grup tarafından kuruldu. Fibabanka sermayesi yerli bir bankadır. Yabancı ortaklıkları bulunabilir ancak banka yerli sermayeli bankalardan biridir. Yabancı bankalar ile karıştırılmasının ana nedeni ismi olsa gerek. Fakat Fibabanka, tamamen yerel sermaye ile Fiba Grup tarafından kuruldu. Bu algıyı kaldırmak amacıyla Fiba Grubu biraz anlatmak gerekiyor.
 
Fiba Grup, 1987 yılında Hüsnü Özyeğin tarafından kuruldu. Türkiye’nin en önemli şirketler grubundan biridir. Pek çok iştiraklere sahiptirler. Bankacılık ve finans sektöründe, finans sektörünün dışında pek çok iştirake sahip olan grup ülkemizin en zengin grupları arasındadır. Otelcilik, gayrimenkul yatırımları, işletmecilik, sigortacılık, perakendecilik gibi finansal olmayan alanlarda da faaldirler. Aynı zamanda Hüsnü M. Özyeğin Vakfı ile ACEV Fiba Grubun faaliyet alanındadır. Bir küçük detayı da vermekte fayda var: Finansbank’ın kurucusu da Fiba Gruptur.

Fibabanka hisseleri kimin? Ortakları var mı?

Fibabanka hisselerinin toplam yüzde 71,59’u yani çoğunluğu Fiba Gruba aittir. Yüzde 9,95’lik bir oran ise TurkFinance B.V.’nindir. International Finance Corporation ve European Bank for Reconstruction and Development kurumlarının her birinin hissesi yüzde 8,96’dır. Kalan yüzde 0,54’lük oran ise ortaklık payında “Diğer” olarak işaretlidir. Diğer olarak belirtilmiş hisseler, Borsa İstanbul’da halka açık olan hisselerdir.
 
Hüsnü Özyeğin Banka’nın yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır. Hüsnü Özyeğin aynı zamanda Fiba Grubu’nda yönetim kurulu başkanı olduğu için bankanın sahibidir, diyebiliriz. Bankanın genel müdür koltuğunda ise Ömer Mert oturmaktadır.

Fibabanka hangi statüye sahip? Devlet bankası mı?

Fibabanka ülkemizdeki en önemli kurumlardan birine bağlı olarak hizmet veren özel sermayeli yerli bankalar arasındadır. Kuruluşunda devlet payı olmadığı için bankaya devlet bankası yani kamusal sermayeli banka diyemeyiz. Bankacılık kanunu gereğince, Fibabanka krediler verir, mevduatlar toplayabilir. Bu yolla ülke ekonomisine katkı sunması beklenir. Siz de bankaya ait kredileri incelemek isterseniz, Fibabanka Kredileri sayfamızı, mevduat faiz oranları incelemek için Fibabanka Mevduatları sayfamızı, kredi kartları konusunda incelemede bulunmak içinse Fibabanka Kredi Kartları sayfamızı inceleyebilirsiniz. Bankaya ait kurumsal iletişim bilgileri için de Fibabanka İletişim Bilgileri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Fibabanka çalışan sayısı kaçtır?

Fibabanka’nın toplam çalışan sayısı 1541 olarak verilmiştir. 2019 verilerine göre bankanın 63 şube sayısı ve 74 ATM’si bulunuyor.

Fibabanka güvenilir mi?

Fibabanka, ülkemizdeki her banka gibi bankacılık kanunlarına ve BDDK düzenlemelerine uygun olarak kurulmuştur ve uygun olarak yönetilmektedir. Tüm bankalar kurulmaları sonrasında BDDK tarafından denetlenir ve bağımsız denetleme kuruluşları tarafından denetlenebilir. Buradaki güven konusunun denetlenebilirlik olduğu muhakkaktır. Özellikle BDDK tarafından denetlenen bankaların güvenli olmaması durumu pek söz konusu olmaz. Bu sebeple de Fibabanka’ya paranızı emanet edebilirsiniz ya da gönül rahatlığı ile bankadan borçlanabilirsiniz. Fibabanka güvenli mi, sorusunun yanıtı için ekleyelim: Devlet, her bankadaki mevduatlarınızın 100 bin TL’sini banka batsa bile size geri ödeyecektir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler